Advert
sandalye fabrikası karabük

Avuç içinde ve parmaklarda his ve kuvvet kaybı varsa

DOKTORLAR UYARIYOR. AKILLI TELEFON, TABLET VE BİLGİSAYAR KULLANIMI 'KARPAL TÜNEL SENDROMU'NU TETİKLİYOR

Avuç içinde ve parmaklarda his ve kuvvet kaybı varsa
Bu içerik 1783 kez okundu.

Hayatın vazgeçilmezleri olan akıllı telefon, tablet ve bilgisayarların, modern çağın hastalıkları arasında yer alan 'Karpal Tünel Sendromu'na yol açtığı belirtildi.
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı, El Cerrahisi Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sinan Adıyaman, 'Karpal Tünel Sendromu'nun görülme sıklığının giderek arttığını belirterek, hastalığın bilekte uyuşma, ağrı, halsizlik gibi sorunlara yol açtığını söyledi.
Zamanla avuç içinde ve parmaklarda his ve kuvvet kaybı oluştuğunu belirten Prof. Dr. Adıyaman, "Kişiler nesneleri parmaklarıyla hissedemez ve tutamaz hale gelirler. O kadar ki, çok hafif maddeleri bile kaldıramaz, elinden düşürür ya da elinde olduğunu fark etmezler. Hastalar, sıcak ve soğuk gibi duyu hislerini ayırt edemez hale gelirler. Ağrı omuz bölgesine ve kollara yayılarak şiddetlenir" diye konuştu.
El ve bileğin yoğun olarak kullanıldığı, akıllı telefon, tablet ve bilgisayarların, Karpal Tünel Sendromunun oluşmasında rol aldığını vurgulayan Prof. Dr. Adıyaman, elleriyle sık bulaşık ve çamaşır yıkayan ev hanımları, el işi ve ev işi yapan kadınlar, tenis oynayan kişiler, şöför, kasap, marangoz gibi ellerini sık kullanan meslek gruplarında hastalığın sık görüldüğüne dikkat çekti.
İlaç tedavisiyle şikayetleri geçmeyen hastalara vakit kaybetmeden cerrahi tedavi uygulanması gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Sinan Adıyaman, cerrahi müdahalenin hastanın hastanede yatmadan lokal anesteziyle yapıldığını sözlerine ekledi.

akıllı telefon kullanımına dikkat Karpal Tünel Sendromu Prof. Dr. Sinan Adıyaman karabük derin haber karabük haber karabuk haber
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Parti Adının Kısaltmasını Bilmiyor Ama Aday Adayı Olmuş!
Parti Adının Kısaltmasını Bilmiyor Ama Aday Adayı Olmuş!
500 Kişi Okuma Yazma Sertifikası Aldı
500 Kişi Okuma Yazma Sertifikası Aldı