Advert
sandalye fabrikası karabük

Havaalanı Düşüncesini Yeniden Gündeme Taşıdı

ESKİ KARABÜK ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ VE KARABÜK MİLLETVEKİLİ PROF. DR. BURHANETTİN UYSAL “HAVALİMANI PROJEMİZİ UNUTMADIK” MESAJI !

Havaalanı Düşüncesini Yeniden Gündeme Taşıdı
Bu içerik 3337 kez okundu.

Ak Partiden Karabük Milletvekili olarak seçilen Karabük Üniversitesi eski Rektörü Prof.Dr. Sayın Burhanettin UYSAL’ın, Kamuoyununda malumu olduğu rektörlüğü zamanında açmayı planladığı Sivil Havacılık Yüksek Okul ve bunun akabinde Karabük’e kazandırmak istediği havalimanı ilgili olarak ”  biz karabük’e havaalanı kazandırmak için  altı yıl gece gündüz uğraştık, belli aşamalara geldiğimiz projelerimizden geri adım atmak yok.Karabüklüler olarak yine kazmayı biz vuracağız, gerekirse biz yapacağız” dedi.

Daha önce gündeme gelen söz konusu projenin o dönemin siyasetçileri tarafından  çok destek görmediği için ertelenmesinden yıllar sonra  şuan Karabük Milletvekili olan Karabük Üniversitesi dönemin Rektörü Prof.Dr Burhanettin Uysal’ın yeniden gündeme getirmesiyle Karabük halkı yeniden umutlanmıştı.

2013 yılı ilk aylarında yıllar süren bu proje için Prof.Dr.Sayın Burhanettin UYSAL yaptığı bir açıklamada ‘’bir şekilde bu hava alanını yapacağız, Karabük kentinin bölgenin buna ihtiyacı var diyerek  Sivil Havacılık Yüksekokulu’nu açtıklarını, ardından kentin ve çevresinin vizyonunu değiştirecek havaalanı projesini hayata geçireceklerini ‘’ söylemişti.

Adaylığı süresincede yaptığı her toplantıda bu projeyi dile getiren UYSAL ‘ın o zamanlar yaptığı talep üzerine Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığından uzman ekip, havaalanının inşa edilmesi planlanan Askeriye Düzlüğü bölgesinde incelemelerde bulunmuş ve rüzgar yönü (maniya) hesapları ile üst-alt trafik ulaşımları dikkate alınarak pist uzunluğunun kararları verilmişti..

Bu gelişmelerden sonra Sayın UYSAL’ın ajanslara verdiği demeçte ; “Demir ve Çelik Sanayiisinin göz bebeği Karabük şehri Karabük Üniversitesi’nin kurulması ile kısa sürede cazibe merkezi haline geldi. Bununla birlikte hızlı bir gelişme kaydeden Karabük’ün bilim, sanayi, sanat ve sportif alanlarda daha da ileriye gidebilmesi için havaalanına ihtiyacı var. 5 yıl gibi uzun süren çalışmanın sonucunda açmış olduğumuz Sivil Havacılık Yüksekokulu ile hayallerimize bir adım daha yaklaşarak, bugün havaalanı projemizin ilk çalışmalarını başlattık. Amacımız, çalışmaları çok kısa sürede sonuçlandırarak havaalanının inşaatına başlamak. Belirlediğimiz yer şimdi inceleniyor.” demişti..

2013 yılının temmuz ayı içerisinde   Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü Proje Şube Müdürü Sayın Erdem ŞENTÜRK  Karabük’te bazı çalışmaları incelemek için gelmiş ve “Buraya Karabük Üniversitesi’nin yazılı talebi üzerine geldik. Üniversite’de kurulan Sivil Havacılık Yüksekokulu bünyesinde aynı zamanda da yangın söndürme araçlarının ve hava ambulanslarının da kullanabileceği havaalanı tasarlamak adına çalışmalar yürüttük. Havaalanı yapılacak sahayı gezdik ve yer analizi yaptık. Havaalanı için gerçekten en uygun alan seçilmiş, bunun ötesinde bir alan olacağını da tahmin etmiyoruz. Alanda uçak kalkış ve inişine göre en uygun yerin tespitini gerçekleştirerek fizibilite çalışmalarını sürdüreceğiz.” demişti.

KARABÜK’ÜN GELİŞİMİNİ OLUMLU YÖNDE ETKİLEYECEK BU MUAZZAM PORJE NİÇİN DURAKLADI..!

O dönemde Karabük Üniversitesi Rektörü olan Sayın UYSAL’ın kampus alanı olarak belirlenden ve havaalanı yapılacak arazilerin Orman Genel Müdürlüğü’nden tahsis edilmesini istemesi ve devamında aynı yazıyı KARDEMİR A.Ş’ne yazması ile süreç başlamış ve bu arada Prof.Dr Sayın Burhanettin UYSAL tarafından  Havacılık Meslek Yüksek okulunu YÖK’den çıkarttırılmıştı.

Prof.Dr Burhanettin Uysal’ın Milletvekili seçilmesinin ardından Orman İşletmeleri Genel Müdürlüğünce arazilerin tahsisi hususunda olumsuz(Red) yazısı yazması ve Kardemir AŞ’nin cevap bile vermemesi nedeniyle söz konusu projenin Karabük Üniversitesi tarafından devam ettirilememesi ile sonuçlanmıştı..

Prof.Dr. Refik POLAT ‘’O BİR FANTEZİDİR”

Prof.Dr.Burhanettin UYSAL’dan sonra Karabük Üniversitesi Rektörlüğüne gelen prof.Dr.Sayın Refik POLAT ise yarım kalan bu proje için“Hangi Üniversite hava alanı yapmış ki biz yapalım. Mühendislik Fakültesinin Laboratuarı yokken, hava alanı yapmak ancak fantezi olur. Hava alanı yapmak bizim işimiz değil, Hava alanı yapmak demek 10 yıl gelen bütçeyi buraya aktarmak demek. Bizim amacımız öğrenci sayısıyla birlikte akademik personel sayısını en kaliteli şekle getirmek, eğitim kalitesini artırmak, bu kaliteyi artırmak için ise gerekli tüm eksikleri tamamlamak” diyerek  havalanı projesinin hayata geçirilmeyeceğini ima etmişti.

PROF.DR.BURHANETTİN UYSAL  UMUT VERDİ.

Karabük halkı havalanı projesi  konusunda yapılan bu açıklama ile karamsarlığa düşmüş ve gözlerini siyasetçilere çevirmiştii.

Öncelikle AK Parti  Karabük İl Başkanı Sayın Timürçin  “Evet bu kentte havaalanı olmazsa olmaz. Burayı işlemeyen Çaycuma havaalanı ile karıştırmayın, Kastamonu havalananına ile bir tutmayın. Burada bir Safranbolu var hafta sonu gelen turistler var, Karabük Üniversitesi var, Karabükspor var ve bizim havalanımız karlı olur çalışır ancak öncelikle Havacılık MYO işi çözümlenmeli” demiş ve halkın umutlarını yeşertmişti.

Ardından Sayın Milletvekilimiz Prof.Dr.Burhanettin UYSAL’ın ‘’Havalanı projesi Karabük’te bitmemiştir, çünkü bu bir vizyon meselesidir ve Karabüklülerin hepimizin meselesidir,gerekirse biz Karabüklüler olarak o gece gündüz demeden başlatıp bir aşamaya getirdiğimiz proje için kazmayı vururuz, bu konuda siyasetin bakış açışı milletin yani Karabük halkının bakış açısıdır, bu dediğim gibi bu bir Vizyon meselesidir ve bizim Vizyonumuzda, Karabük için havalanı projesi iptal olmamıştır” dedi.

Ayrıca Sayın UYSAL; ” Hükümetimiz , Sayın Cumhurbaşkanımız her ile bir havalanı projeleri açıklarlarken bizler bu emirlere uymayacak mıyız ? Tabi ki uyacağız, Karabük nüfus olarak, bölgede ki diğer havaalanı yatırımları olarak havaalanı yapılmasına uygun olmayacağı hep konuşulur değil mi, ancak biz ne yaptık önce bu konuda Yüksek Okul açalım, sonra oraya Karabük İçin inecek 60-70 kişilik uçakların alt yapısını hazırlarız kent bir yandan ayağının dibinde havaalanı kazanırken diğer yandan eğitim olarak ülke yararlanır diye düşündük, bu projemizin arkasındayız ve Kampüs alanı olarak belirlediğimiz ancak Orman İşletmelerinde olan ve Kardemir üzerinde görünen arazilerin bir yazı ile bugün KBÜ devir edileceğini de inanıyoruz zira dedik ya bugün siyasi olarak biz buradayız gerekirse gideriz Mutullah amcanın elini öperiz, Orman İşletmeleri genel Müdürlüğün kapısında yatarız bu işin Karabük için bir Vizyon meselesi olduğunun altını çizer anlatırız.Kısaca şunu diyebiliriz birlik olursak, ne istediğimizi bilirsek, Karabük için düşünürsek, Millet için çalışırsak bu proje tıkır tıkır işler ve hayat bulup Karabük ve bölgemize yeni ufuklar kazandır, bu arada şunu da belirteyim Filyos projesi başlıyor havaalanı olmasın Karabük’e bir getirisi olmaz, Eskipazar Sanayi bölgesi havalalanı olmasın bir değer kazanmaz, KBÜ Havacılık Meslek Yüksek okulu ile güçlenir,Karabükspora gelecek oyuncu sizde havaalanı bar mı diye artık soramaz, İş adamı, Üniversiteye gelecek Profesör artık bunları bahane edemez ” dedi.

Bu büyük projenin takipçisi olan Sayın Milletvekilimiz Prof.Dr.Burhanettin UYSAL’a gayretli çalışmaları ve seçim esnasında vermiş olduğu sözlerin arkasında durarak bunların hayata geçilmesi için canla başla çalışmasını takdirle karsılıyor ve Karabük Halkı olarak teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Ak Partiden Karabük Milletvekili KARABÜK MİLLETVEKİLİ burhanettin uysal karabük havaalanı eski rektör karabükün havaalanı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Parti Adının Kısaltmasını Bilmiyor Ama Aday Adayı Olmuş!
Parti Adının Kısaltmasını Bilmiyor Ama Aday Adayı Olmuş!
500 Kişi Okuma Yazma Sertifikası Aldı
500 Kişi Okuma Yazma Sertifikası Aldı