Advert
sandalye fabrikası karabük

Safranbolu Hıdırlık Tepesi | Seyir Zevki Olanlara Özel

Hıdırlık Tepesi; mutlaka uğramanız gereken yerlerden birisi Hıdırlık Tepesi. Buradan hiç bir evin diğerinin görüşünü kısıtlamadığını ve ne kadar düzenli bir şekilde konumlandırıldığını görebilirsiniz.

Safranbolu Hıdırlık Tepesi | Seyir Zevki Olanlara Özel
Bu içerik 9907 kez okundu.

Hıdırlık Tepesi, Safranbolu'ya Kastamonu tarafından geliyorsanız, şehrin girişinde sağda yüksekçe bir tepede bulunan mekandır. 

Burayı önemli kılan, Safranbolu'nun cezbedici tarihi konakları ve bu konakların bulunduğu Arnavut kaldırımlı sokakları önünüzde hiç bir engel olmadan kuş bakışı görebilmenizdir.

Orhan Gazi döneminde yaşamış olan Şehzade Gazi Süleyman Paşanın kumandanlarından Hıdır Bey'in türbesi Hıdırlık Tepesinde bulunmaktadır.

Burada iki türbe daha bulunmaktadır. Bu türbeler, Rumeli'de Köstendil Sancağı Kaymakamı iken geçirdiği bir koğuşturma sonunda H.1219 (1843) yılında Safranbolu'ya sürgün edilen Hasan Paşa ile Şeh-ületıbba Dr. Ali Yaverataman'a aitir (1868-1955).

Hıdırlık Tepesi Eski Safranbolu'yu tepeden görmesi nedeni ile seyir terası olarak turistler tarafından büyük ilgi görmektedir.

 

safranbolu gezilecek yerler hıdırlık tepesi safran hıdırlık tepesi Şeh-ületıbba Orhan Gazi dönemi Hıdır Bey'in türbesi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ESKİPAZAR ANLIK SEÇİM SONUÇLARINI ÖĞREN
ESKİPAZAR ANLIK SEÇİM SONUÇLARINI ÖĞREN
Parti Adının Kısaltmasını Bilmiyor Ama Aday Adayı Olmuş!
Parti Adının Kısaltmasını Bilmiyor Ama Aday Adayı Olmuş!