Advert
sandalye fabrikası karabük

30 Milyon Lira Çöpe mi Gidiyor?

Karabük Üniversitesi yerleşkesinde yapılan Ay Yıldızlı Stad kayma tehlikesi ile karşı karşıya iken, kaymanın durdurulabilmesi için 50 Milyon lira harcanması lazım.

30 Milyon Lira Çöpe mi Gidiyor?
Bu içerik 7981 kez okundu.

Ak Parti Karabük Milletvekili ve eski Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Burhanettin Uysal'ın rektörü döneminde yapılan ve gurur kaynağı olarak tüm dünyaya lanse edilen Ay Yıldızlı Stadyumun sorunları bir türlü bitmiyor.

Dün Karabük Derin Haber sitemizde "Stad Kayıyor mu?" şeklindeki haberimizin ardından görüştüğümüz konu üzerinde etkili ve bilgili bir çok kesimden duyduklarımız gerçekten bizleri ŞOK etti. 

Aras YDA inşaat Şirketi tarafından yapımı tamamlanan stadın  daha başlangıç döneminde sorunları ile beraber devam ettiği ve sorunlar çıktıkça çözümler bulunarak inşaatının tamamlandığı öğrenildi. 

30 MİLYON LİRA ÇÖPE Mİ GİDECEK?

Yapım maliyeti yaklaşık 30 Milyon lira civarında  bir rakam olduğu belirtilen Ayyıldızlı Stadın planlaması sırasında zemin etüdünün tüm yönleri ile hesap edilerek yapılmadığı bu yüzden de yüklenici inşaat firması Aras YDA nın yapım çalışmaları sırasında kabarma ve kaymaların yaşanmaya başladığı, inşaatın bir müddet durdurularak başlangıçta planlanmayan "Kazık Çakma" yöntemine başvurulup kaymanın durdurulduğu öğrenildi. Ancak zaman içerisinde özellikle stadyumun üst taraflarına yapılan yeni binalardan sonra tekrar kaymalar başladı. Konu ile ilgili uzman çevrelerden edindiğimiz bilgiye göre, bu kaymalar ile ilgili çok ciddi tedbirler alınmaz ise bir kaç yıl içerisindeki bir zaman diliminde stadın tamamen kayarak, kullanılamaz hale geleceği, hatta mevcut haliyle kullanımının bile riskli olduğu, yapılan 30 milyon lira harcamanın çöpe bile gidebileceği düşünülüyor.

SORUMLU KİM?

Bu kadar büyük meblağlar ile yapılan bir yatırımın daha başlangıç aşamasında her yönüyle neden analiz edilmediği sorusu karşısında, planlama, kontrol ve kabülün kim yada hangi kurumlarca yapıldığı merak konusu oldu. Edindiğimiz bilgilere göre, tüm bu çalışmalar Karabük Üniversitesi Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanlığınca yapıldığı öğrenildi. Mevcut Rektör Prof. Dr. Refik Polat'ın konu ile ilgili ne tür bir çalışma ve girişimde bulunduğu ilerleyen günlerde stünlarımızda olacaktır.

TADİLAT İÇİN 50 MİLYON LİRA MI LAZIM?

Etkili ve bilgili kaynaklardan edindiğimize göre, söz konusu kaymalara karşı bir süredir ne yapılabileceği araştırılırken, İstanbul'dan gelen konu ile ilgili uzman bir öğretim görevlisi grubunun 50 Milyon Lira civarında bir bütçe çıkardığı Rektör Polat'ın bu kadar büyük bir harcamayı üniversite bütçesinden harcayamayacağını ortaya koyduğu öğrenildi. 

Konu Karabük Derin Haber olarak takibimizde olup gelişmeleri ve Karabük Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Refik Polat'ın yurt dışından döndükten sonra yapacağı açıklamaları stünlarımıza yansıtmaya devam edeceğiz.

Konu ile ilgili daha önce yapılan haberimizi okumak için tıklayınız.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Parti Adının Kısaltmasını Bilmiyor Ama Aday Adayı Olmuş!
Parti Adının Kısaltmasını Bilmiyor Ama Aday Adayı Olmuş!
500 Kişi Okuma Yazma Sertifikası Aldı
500 Kişi Okuma Yazma Sertifikası Aldı