Advert
sandalye fabrikası karabük

KBÜ'lü Öğrenciler Hibrit Araba Projelerine Destek Bekliyor

Karabük Üniversitesi'nde okuyan 7 öğrenci hibrit araba projelerine destek bekliyor.

KBÜ'lü Öğrenciler Hibrit Araba Projelerine Destek Bekliyor
Bu içerik 7717 kez okundu.

Karabük Üniversiteli yedi genç mucit adayı çağın aracı Hibrit araba çalışmalarına destek bekliyor.
Dünya enerji tüketiminin savaşlara bile yol açtığı, özellikle son yıllarda petrole dayalı enerjiden vazgeçilme çabaları hibrit araçları gündeme getirmişti.
Amerika ve Avrupa’da hızla yayılmaya başlayan ve her geçen gün değişik versiyonları ile ulaşım sektöründe gündeme gelen yeni araçlarda elektriğe dayalı tüketimi olan Hibrit araçlar oldukça revaçta.
Ülkemizde henüz milli otomobil yapımı için hazırlıklar yapılırken, Karabük Üniversiteli yedi gencimiz ise tüm dünyada revaçta olan hibrit araç yapımına gözlerini dikti.
Karabük Üniversitesi Makine Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği Otomotiv Mühendisliği ve Elektrik Elektronik Mühendisliği’nde okuyan 7 genç beyin kolları sıvayarak hibrit araç yapımına soyundular. Oldukça Mesafe kat eden genç öğrenciler kaporta ve şasi sini oluşturmayı başardılar. Ancak kendi imkanları ile yaptıkları çalışmalarda ne yazık ki maddi imkansızlıklara takıldılar.
Dünya’da bu tür araştırmalar ve çalışmalar için milyonlarca dolar ayrılırken ve özellikle üniversitelerin görevi bu tür araştırmalara yönlendirerek destek vermek olması gerekirken genç beyinlerin imkânsızlıkları, çalışmaları duyanları üzdü.
Yaptıkları çalışmaları anlatan Karabük Üniversitesi’nin geleceğin mucit adayı öğrenciler; “arabamız yüzde yüz hibrit. Adını İstiklal koyduk. Spor bir araba tasarladık. 4 saatte şarj olacak ve 250 km yol alabilecek. Aracımızın hafif ve dayanıklı olabilmesi için alüminyum malzeme kullandık. 30 kilogramlık bir şasiye sahip. Aracımızı diğer araçlardan ayıran en önemli özellik süspansiyon sistemi. Araçta birbirinden bağımsız 4 ayrı süspansiyon (duble wishbone) var. Diğer arabalara kafa tutacak 10 kw lık bir motora sahip.” Dediler.
Hem Karabük Üniversitesi yetkililerinden hem de iş piyasasından destek bekleyen genç beyinler; “Şu anda imkanlar el vermediğinden okulun sığınağında projeyi tamamlamaya çalışıyoruz. Eğer destek bulabilirsek en hızlı sürede projemizi bitirmek istiyoruz. Hedefimiz formula student yarışmasına katılmak” dediler.

KARABÜK ÜNİVERSİTESİ GENÇ MUCİT DESTEK SPONSOR ŞASİ OTOMOBİL HİBRİT 7
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
çaresiz genç     2017-02-26 yazık ya kendı baslarına buraya kadar gelen bu gencler destekle nerelere gelmezutan kbü utan polat...
leader     2017-02-26 Çocuklar oturun oturduğunuz yerde formula student i kazanip bir sürü başımıza iş açacaksınız. Bilim sizin neyinize.Üniversitede bilim yapılır mı hiç?Aşkolsun.
ledly     2017-02-26 Öğrenciler olmasa maarif(milli eğitim bakanlığı) ne güzel yönetilir diyen siyasetçiyi hatırladım.Eeee çocuklar aşkolsun size yani başımıza icat çıkardınız. Şaka bir yana afferin size...İcat yapın denize atın balık bilmezse Halık bilir
hoca     2017-02-25 Üniversite kimin için var
Road     2017-02-25 Şu çocukların ihtiyacı karşılanmaz mı?Herşeyden önce günah.
Akademisyen     2017-02-25 Gerçek bilim burada öğrenciler burada ama arkası yok.Vah üniversite vah
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Parti Adının Kısaltmasını Bilmiyor Ama Aday Adayı Olmuş!
Parti Adının Kısaltmasını Bilmiyor Ama Aday Adayı Olmuş!
500 Kişi Okuma Yazma Sertifikası Aldı
500 Kişi Okuma Yazma Sertifikası Aldı