Advert
sandalye fabrikası karabük

KBÜ’de 28 Şubat’ı Anlatan Film Gösterimi ve Söyleşi Gerçekleştirildi

Karabük Üniversitesi (KBÜ)’nde 28 Şubat postmodern darbesinde tutuklanan ve hala cezaevinde olanların hikayesinin anlatıldığı "Derdest" adlı belgesel film gösterildi. Gösterimin ardından filmin yönetmeni Kevser Çakır Demir, öğrencilerle bir araya gelerek söyleşi gerçekleştirdi.

KBÜ’de 28 Şubat’ı Anlatan Film Gösterimi ve Söyleşi Gerçekleştirildi
Bu içerik 1028 kez okundu.
Advert

Karabük Üniversitesi (KBÜ)’nde 28 Şubat postmodern darbesinde tutuklanan ve hala cezaevinde olanların hikayesinin anlatıldığı "Derdest" adlı belgesel film gösterildi. Gösterimin ardından filmin yönetmeni Kevser Çakır Demir, öğrencilerle bir araya gelerek söyleşi gerçekleştirdi. Karabük Üniversitesi Mavera İlim, Fikir, Sanat Kulübü ile Türkiye Gençlik Vakfı tarafından 15 Temmuz Şehitler Konferans Salonu’nda düzenlenen etkinlik İlahiyat Fakültesi öğrencisi Ferdi Avcı’nın Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı.

“28 Şubat sürecini çok iyi bilmek gerekiyor”

Programın açış konuşmasını yapan Mavera İlim, Fikir, Sanat Kulübü danışmanı İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. İbrahim Hakkı İmamoğlu, 28 Şubat sürecini çok iyi bilmek ve anlamak gerektiğini ifade ederek sürecin toplumda her yönüyle ciddi bir kırılma noktası olduğunu belirtti. İmamoğlu 28 Şubat süreciyle birlikte dine, dinini yaşamak isteyen insanlara ve dini kurumlar üzerine büyük bir darbe vurulduğunu söyledi.

“28 Şubatlar bitmedi”

Türkiye Gençlik Vakfı Karabük Şube Başkanı İbrahim Şentürk de programın açılışında bir konuşma yaparak “28 Şubatlar bitmedi. 28 Şubatlardan sonra bizim asli vazifemiz unutmamak, unutturmamaktır ve derdest edilenlere yapılan zulmü dünyaya haykırmaktır. 28 Şubatları, 15 Temmuzları unutmayacağız.” diye konuştu.

“Derdest” duygusal anlara sahne oldu

Yönetmenliğini Kevser Çakır Demir’in üstlendiği “Derdest” belgeselinde, 28 Şubat döneminde tutuklanan ve hala cezaevinde olan mağdurların hikâyesi ele alındı. Yıllardır suçsuz yere hapis yatanlara adanmış olan Derdest isimli belgesel zaman zaman duygusal anlar yaşattı.

''Adil bir şekilde yeniden yargılanmak istiyorlar

Film gösteriminin ardından Derdest belgeselin yönetmeni Kevser Çakır Demir, bir söyleşi gerçekleştirerek 28 Şubat dönemi mağdurlarına dikkat çekerek adaletsiz yargılamadan dolayı suçsuz insanların cezaevinde bulunduklarına değindi.

Demir, belgeselin hazırlandığı sırada birçok mağdur aileyle görüştüklerine değinerek, söz konusu mağduriyetlerinin giderilmesi noktasında yeteri kadar bir çaba harcanmadığını belirtti.

28 Şubat dönemindeki davalardan bahseden Demir “Madımak olayına ilişkin davada müebbet hapis cezası alan Bülent Düvenci'nin eşiyle görüştük. Düvenci'nin olay günü Sivas'ta bulunmadığıyla ilgili birçok tanık olduğunu öğrendik.” dedi.

Kevser Çakır Demir, 28 Şubat döneminden dolayı içeride hala 600'ün üzerinde insan olduğunu belirterek bunların 300'ünden fazlasının ağırlaştırılmış müebbet aldığını söyledi. Demir, 28 Şubat dönemi mağdurlarının adil bir şekilde yeniden yargılanmak istediklerini de sözlerine ekledi.

KARABÜK ÜNİVERSİTESİ KARABÜK GÖSTERİ
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Parti Adının Kısaltmasını Bilmiyor Ama Aday Adayı Olmuş!
Parti Adının Kısaltmasını Bilmiyor Ama Aday Adayı Olmuş!
500 Kişi Okuma Yazma Sertifikası Aldı
500 Kişi Okuma Yazma Sertifikası Aldı