Advert
sandalye fabrikası karabük

KBÜ De Enerji Verimliliğine Dikkat Çekildi

KBÜ de düzenlenen etkinlik ile Enerji verimlilğine dikkat çekildi.

KBÜ De Enerji Verimliliğine Dikkat Çekildi
Bu içerik 1317 kez okundu.

KBÜ’de “Türkiye’de Enerji Verimliliği” konulu konferans düzenlendi

Karabük Üniversitesi (KBÜ)’nde Mühendislik Fakültesi tarafından “Türkiye’de Enerji Verimliliği” konulu konferans düzenlendi.

Hamit Çepni Konferans Salonu’nda gerçekleşen konferansa Ak Parti Karabük Milletvekili Prof. Dr. Burhanettin Uysal, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Özkaymak, Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bilge Demir, Orman Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Bahattin Çelik, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

“Enerjiye hükmediyorsanız siz dünyada güç sahibisinizdir”

Konferansta davetli olarak bulunan Karabük Milletvekili Prof. Dr. Burhanettin Uysal etkinlikte yaptığı konuşmasında dünyadaki tüm savaşların zengin enerji kaynaklarına sahip olmak için yaşandığını belirterek “Eğer enerjiye hükmediyorsanız siz dünyada güç sahibisinizdir.” dedi. Milletvekili Uysal, verimlilik kavramının girdisi ve çıktısı somut olarak ölçülebilen işletmelerde ve kurumlarda kullanabilecek bir kavram olduğunu ifade ederek girdi ve çıktının tam ölçülemeyen yerlerde verimlilik kelimesinin kullanılmasının mümkün olamayacağını söyledi.

Prof. Dr. Burhanettin Uysal konuşmasının devamında Cumhurbaşkanlığı sistemi, 15 Temmuz darbe girişimi, Suriye ve terör konularına da değinerek referandumda halkın onayına sunulacak anayasa değişikliği paketinde yer alan maddeler konusunda katılımcılara bilgiler verdi.

“En ucuz enerji tasarruf edilen enerjidir”

Konferansın konuşmacısı Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Özkaymak “Türkiye’de Enerji Verimliliği” konulu sunumunda ülkemizde enerji verimliğinin mevcut durumunun yanı sıra binalarda, üretimde ve tüketimde, sanayide enerji verimliliği, enerji verimliliği teknolojileri konularını değerlendirdi.

Özkaymak konuşmasında enerji verimliliğinin aynı işi daha az enerji sarf ederek yapma işi olduğunu belirterek şöyle devam etti: “Enerji verimliliği; binalarda yaşam standardı ve hizmet kalitesini, endüstriyel işletmelerde ise üretim kalitesi ve miktarının düşüşüne yol açmadan ürün miktarı başına enerji tüketiminin azaltılmasıdır.”

Enerji etüdü hakkında da bilgi veren Prof. Dr. Mehmet Özkaymak, enerji etütlerinin enerji kullanımının fazla olduğu tesislerde yapılması gereken bir çalışma olduğunu söyledi. Öte yanda Özkaymak, enerji yoğunluğunun önemine de değinerek “Bir ülkenin enerji yoğunluğu ne kadar düşükse o kadar rekabet edebilme gücü vardır.” dedi.

Enerji verimliliği alanındaki süreçlerde sürekli iyileştirmeler yapılması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Özkaymak, alternatif enerji kaynakları ve yerli kaynakların kullanılması gerektiğini ifade etti.

Prof. Dr. Özkaymak, ekonomik üretimin ana unsuru olan ve hayat kalitesini iyileştiren enerjinin kullanımı için enerjinin mutlaka verimli kullanılması gerektiğini belirterek “Bildiğiniz gibi en ucuz enerji tasarruf edilen enerjidir.” dedi.

kbü kbü enerji konferansı burhanettin uysal enerji
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Parti Adının Kısaltmasını Bilmiyor Ama Aday Adayı Olmuş!
Parti Adının Kısaltmasını Bilmiyor Ama Aday Adayı Olmuş!
500 Kişi Okuma Yazma Sertifikası Aldı
500 Kişi Okuma Yazma Sertifikası Aldı