Advert
sandalye fabrikası karabük

TCÜD Genel Kurulunda Fuat Tosyalı Yeniden Başkan Seçildi

TCÜD Genel Kurulunda Fuat Tosyalı Yeniden Başkan Seçildi

TCÜD Genel Kurulunda Fuat Tosyalı Yeniden Başkan Seçildi
Bu içerik 1429 kez okundu.

Kısa adı TCÜD olan Türkiye Çelik Üreticileri Derneği Genel Kurulu İstanbul'da yapıldı. Türkiye'nin çelik üreticilerinin bir araya geldiği genel kurulda başkanlığa yeniden Fuat Tosyalı seçildi.

Tosyalı: İthal Çeliğin Yurtiçi Tüketimdeki Payı Çok Yüksek; Bu Durum Üretimimizi Olumsuz Yönde Etkiliyor

Fuat Tosyalı Genel Kurul'da yaptığı konuşmada;  "2012-2015 yıllarındaki olumsuz seyirden sonra, bir nebze de olsa pozitif seyre dönülen bir yılı geride bıraktıklarına dikkat çekerek, “Geçtiğimiz yılın ikinci yarısından itibaren, girdi maliyetlerinin dengeye oturmasına paralel bir şekilde, göstergeler de hızla iyileşmeye başladı.  Yılın ikinci yarısında yurtiçi piyasada darbe girişiminden kaynaklanan karışıklık ve iç talepteki daralmaya rağmen, dış koşulların ve ithalâttaki daralmanın da desteği ile sektör büyüme eğilimini sürdürdü. 2012-2015 döneminde % 12 oranında gerileyen ham çelik üretimimiz, 2016 yılında % 5.2 oranında artış gösterdi. İthalattaki keskin artışın durmuş olmasına rağmen, ithal ürünlerin yurtiçi çelik tüketimindeki payı % 51 gibi oldukça yüksek bir seviyede gerçekleşti” ifadelerine yer verdi.

İthal çeliğin yurtiçi çelik tüketimindeki payının % 50’nin üzerinde seyretmesinin sektörün kapasite kullanım oranının % 65; yassı ürünlerdeki kapasite kullanım oranının ise % 55 seviyesinde kalmasına neden olduğunu,  18 milyon ton civarında kurulu kapasitenin kullanılamadığını vurgulayan Tosyalı, “Global düzeyde kapasite fazlalıkları ve dampingli ve devlet destekli çelik ticaretindeki artışlar da, sektörümüzün göstergelerindeki bozulmada önemli bir rol oynadı. Bu vesîle ile Avrupa Birliğinde toplam tüketim içerisindeki ithal girdi oranının % 25 civarında seyrettiğini ve AB çelik üreticilerinin bu durumdan olağanüstü rahatsızlık duyduklarını belirtmek isterim” dedi. 

Tosyalı: İstihdam Seferberliğine Azami Destek Vermek İçin Çalışıyoruz

Yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen durmadan yatırımlara devam ettiklerini,  sektör olarak yapılan yatırımların, Türkiye’nin geleceğine olan güvenin ve bu geleceğin daha da parlak olmasına katkıda bulunma yönündeki iradenin bir ifadesi olduğunu ifade eden Tosyalı, “Bu konudaki çabalarımız ve destek arayışlarımız, söz konusu kapasite kullanım oranlarının ve sektördeki katma değerin azamiye çıkarılması amacını taşımaktadır. Tüm paydaşlarımızla birlikte, geleceğe ümitle baktığımızı, heyecanımızda herhangi bir azalma olmadan, Sayın Cumhurbaşkanımızın istihdam seferberliği çağrısına azami destek vermek amacıyla, daha fazla yatırım yaparak, kapasite kullanım oranlarımızı arttırarak, daha fazla üretim ve daha fazla istihdam için her türlü çabayı harcamaya devam edeceğimizi belirtiyor, bu vesile ile, Genel Kurulumuzun, Derneğimize,  çelik sektörümüze ve Türk Ekonomisine hayırlı olmasını diliyoruz” şeklinde konuştu. 

İŞTE YENİ YÖNETİM KURULU

TÜRKİYE ÇELİK ÜRETİCİLERİ DERNEĞİ YÖNETİM KURULU

BAŞKAN

FUAT TOSYALI

BAŞKAN VEKİLİ

ADNAN ASLAN

MUHASİP ÜYE

UĞUR DALBELER

ÜYE

ÖMER MUZAFFER BAKTIR

ÜYE

MEHMET BAŞARAN

ÜYE

HALİL ŞAHİN

ÜYE

NECDET UTKANLAR

ÜYE

FATMA TUBA YAZICI

ÜYE

HİKMET YEŞİLYURT

 

TCÜD genel kurulu 2017 fuat tosyalı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Parti Adının Kısaltmasını Bilmiyor Ama Aday Adayı Olmuş!
Parti Adının Kısaltmasını Bilmiyor Ama Aday Adayı Olmuş!
500 Kişi Okuma Yazma Sertifikası Aldı
500 Kişi Okuma Yazma Sertifikası Aldı