Advert
sandalye fabrikası karabük

Kamil Güleç Kütüphanesi Törenle Açıldı

Kamil Güleç Kütüphanesi Törenle Açıldı

Kamil Güleç Kütüphanesi Törenle Açıldı
Bu içerik 1320 kez okundu.

Kamil Güleç Kütüphanesi Törenle Açıldı. Açılış münasebetiyle Karabük Üniversitesi içerisindeki kütüphane önünde bir tören düzenlendi.

Törende konuşan Kardemir Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve iş adamı Kamil Güleç;

"Değerli Başkanım,

Değerli Valimiz,

Değerli Milletvekilimiz, Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcımız,

Rektörümüz,

Belediye Başkanlarımız, değerli protokolümüz,

Değerli üniversiteli gençlerimiz,

Değerli misafirlerimiz, yakınlarımız ve değerli basın mensuplarımız,

Karabük Üniversitesi Kamil Güleç Kütüphanesi ve Sezer Güleç Sanat Galerisi ve Atölyesi açılış törenine hoş geldiniz.

Değerli Başkanım, Değerli Misafirler;

Cenabı Allah’ın biz kullarına ilk vahiyi Peygamberimiz vasıtası ile (OKU) olmuştur. Bu tüm insanlığın uyması gereken en büyük emirdir. Bilimin ve ilmin yapıldığı en üst kuruluş ülkemizde üniversitelerimizdir. Ben, bu düstura hizmet etmek için, 1980’li yıllarda Karabük’te kurduğumuz, Üniversite kurma ve yaşatma derneğinin yönetiminde fahri görev alarak başladım.

Karabük’lü bir hemşeriniz olarak mücadelenin hep içinde bulundum ve nihayet Karabük Üniversitesinin kuruluşu, bundan 10 yıl önce gerçekleşti. Üniversitemizin hızlı gelişmesinde herkes gibi gayret ettim. Bundan yaklaşık 4 yıl önce oğlum Çağrı Güleç; ” Baba üniversiteye ayrıca bir eser yapmak istiyorsan kütüphane eksikliği var, bir kütüphane yapabilirsin” dedi.

Zannediyorum yetkililerle görüşmüş, o günlerdeki rektörümüz Sn.Burhanettin Uysal Bey, kendisinin de bu yönde ihtiyacı olduğunu belirterek bize bir proje verdi. Onunla mutabık kalarak farklı tasarımda bir kütüphane projelendirdik. İşte bugün görmüş olduğunuz “Rafa dizili kitaplar konsepti” böyle ortaya çıktı.

Bu konseptte yaşayan bir kütüphane amaçladık.

75,000 den fazla basılı esere ev sahipliği yapacağız. Aynı anda 500’ ün üzerinde öğrencimiz 27 elektronik veri tabanında 6 milyon kaynağa ulaşabilecekler. Bu teknoloji ve kapasite kütüphanemiz için çok önemli bir özelliktir.

Sizlerle Dış cephede kullandığımız kitapların sırtlarında yazan bazı sözleri paylaşmak istiyorum.

- İlim Müslümanın yitik malıdır, nerede bulursa oradan alır. (Hz.Muhammed S.A.V) Peygamberimiz

- İlim servetten daha kıymetlidir. Çünkü serveti sen korursun, halbuki ilim seni korur. ( Hz.Ali)

- Bir mum, diğer bir mumu tutuşturmakla ışığından bir şey kaybetmez.( Hz. Mevlana)

- İlmi olmayan bir beden, suyu olmayan şehre benzer.(Şems-i Tebrizi)

- Asıl ölüm, ilimden payını alamayanlaradır. (Şeyh Edebali)

- Kitap ruhun ilacıdır.( İmamı-ı Rabbani)

- Kitapsız büyüyen çocuk, susuz ağaca benzer (M.Kemal Atatürk)

- Ölünce unutulmak istemezseniz, ya okumaya değer eser yazın veya yazılmaya değer işler başarın. (Benjamin Franklin)

Bu örnekler bize ilmin, bilimin ve okumanın insan hayatı için vazgeçilmez olduğunu gösteriyor.

Ben hayatıma genç yaşlarımda bir kalem ucu ile başladım. Demir çelik sanayinde müteşebbis olarak devam ettim. Çok çalıştım, çok azmettim, hiç kendime küçük hedef seçmedim. Ailemin bütün fertleri de, eşim başta olmak üzere çocuklarımda sabırla bana katlandılar.

Kendimce sabretmeyi, azimle, kararlılıkla her türlü zorluklarla mücadele ederek adeta yaptığım çelik üreticiliği ile özdeştim, siz yolunda doğru bulunursanız Cenabı Allah size her şeyi veriyor.

Değerli dostlarımız

Karabük’te hayata atıldığımdan bu güne kadar nerede toplum yararına bir iş olsa orada mutlak küçük, büyük katkımız vardır. Ama büyük proje olarak bundan önce Güleç Sevgi Evlerini yaptık. 02-14 yaş arasındaki 60 kimsesiz çocuğumuz, 2009 yılından beri özel villalarda devletin güvencesinde yaşıyorlar. Rabbim bugünde,  siz üniversiteli gençlerimiz için  Kamil Güleç kütüphanesini hayata geçirmeyi siz değerli dostlarım, kardeşlerim huzurunda bana ve Güleç ailesine nasip etti.

Sizler bu açılışa katılmakla beni ve Güleç ailemizi onurlandırdınız. Bundan sonra ömrüm olduğu sürece Karabük’ümüze sosyal amaçlı eserler kazandırmaya devam edeceğiz.

 

Bu eserin sahipleri değerli Gençler !  Ben 50 yılı aşkın iş hayatında hiç yılmadan çalıştım, çalıştım, çok çalıştım. Yalnız Allah’a boyun eğdim ve bütün mağlubiyetlerden başarıyla çıktım. Hayata sıfırdan başladım. Cenabı Allah bana çok şey nasip etti.

Beni bu yolda yalnız bırakmayan öncelikle eşime, çocuklarıma, aileme, iş yerlerimizde çalışan binlerce mesai arkadaşlarıma, Kardemir ailesine, Çağ Çelik ailesine, Medikar ailesine, Başta Sn. Mehmet Ali Şahin olmak üzere; tüm siyasilerimize, devlet adamlarına, Üniversite Rektörümüz Sn. Refik Polat ve mesai arkadaşlarına, hocalarımıza ve idarecilerimize, bürokratlarımıza, sanayici ve iş adamı arkadaşlarıma bilhassa Karabüklü hemşerilerime, değerli basın mensuplarına, bu eserde emeği geçen  işçilerimizden, mühendis ve mimarlarımıza, bilhassa bu eserin oluşumunda çok mesai harcayan oğlum Hüseyin Çağrı Güleç’e bütün içtenliğimle teşekkürler ediyor, hepinize katılımınızdan dolayı bir kez daha şükranlarımı sunuyor, sevgi ve saygılarımla eserin üniversitemize ve gençlerimize hayırlı olmasını diliyorum. " dedi

kamil güleç kütüphane açılışı kbü kütüphane açılışı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Parti Adının Kısaltmasını Bilmiyor Ama Aday Adayı Olmuş!
Parti Adının Kısaltmasını Bilmiyor Ama Aday Adayı Olmuş!
500 Kişi Okuma Yazma Sertifikası Aldı
500 Kişi Okuma Yazma Sertifikası Aldı