Advert
sandalye fabrikası karabük

Uluslararası D.Ç Sempozyumu KBÜ de başladı

Uluslararası D.Ç Sempozyumu KBÜ de başladı

Uluslararası D.Ç Sempozyumu KBÜ de başladı
Bu içerik 878 kez okundu.

KBÜ’de 3. Uluslararası Demir Çelik Sempozyumu başladı

Karabük Üniversitesi (KBÜ)’nde 3 Nisan Demir Çelik Fabrikaları'nın temellerinin atılması ve Karabük'ün kuruluşu etkinlikleri kapsamında üçüncüsü düzenlenen Uluslararası Demir Çelik Sempozyumu (UDCS 2017) başladı.

Karabük Üniversitesi Hamit Çepni Konferans Salonu’nda açılışı yapılan Sempozyuma; Karabük Valisi Mehmet Aktaş, Karabük Milletvekilleri Mehmet Ali Şahin ve Prof. Dr. Burhanettin Uysal, Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, Karabük Üniversitesi Rektör Yardımları Prof. Dr. Mustafa Yaşar, Prof. Dr. Ali Güneş ve Prof. Dr. İbrahim Kürtül, Kardemir Yönetim Kurulu Başkanı Mutullah Yolbulan, Kardemir A.Ş Yönetim Kurulu Başkan Vekili Kamil Güleç, Kardemir A.Ş. Genel Müdürü Ercüment Ünal, kamu kurum yöneticileri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile çok sayıda davetli konuşmacı, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan 3. Uluslararası Demir Çelik Sempozyumu’nda protokol konuşmaları öncesinde Karabük Üniversitesi Fethi Toker Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümü öğrencileri kısa bir müzik dinletisi sundu.

KBÜ REKTÖRÜ REFİK POLAT; “Karabük’ü kongre merkezi yapmak istiyoruz”

Sempozyumun açış konuşmasını yapan Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, Karabük’ün kuruluşunun 80. yılında üçüncüsünü gerçekleştirdikleri Uluslararası Demir Çelik Sempozyumu’nu daha da geliştirerek uluslararası alanda önemli bir etkinlik haline getireceklerini söyledi.

Karabük’ün kuruluşunun 80. yılında Karabük Üniversitesi’nin de 10. yılını kutladıklarını ifade eden Polat, Üniversitenin Karabük için sürekli gelişen ve büyüyen bir değere sahip olduğunu söyledi. Polat konuşmasına şu sözlerle devam etti “Karabük Üniversitesi sanayi kuruluşları ile başta Kardemir olmak üzere uyumlu ve iyi ilişkiler içerisindedir. Bu açıdan üniversite sanayi işbirliği konusunda Türkiye’de örnek üniversiteyiz. Bu Sempozyuma çok büyük katkıları olan Kardemir’e teşekkür ediyorum. Gelecek yıllarda bu gibi uluslararası etkinlik sayımızı artıracağız. Planladığımız pek çok kongre ve sempozyum var. Karabük’ü kongre merkezi yapmak istiyoruz.”   

Rektör Prof. Dr. Refik Polat konuşmasında ayrıca Kardemir ile bu ay içerisinde Güney Kore’ye bir ziyaret gerçekleştirmeyi planladıklarını da belirtti. Söz konusu ziyaretle ilgili konuşan Polat “Dünyada üniversite sanayi iş birliğine örnek gösterilen Pohang Demir Çelik Şirketi (POSCO) ve ona bağlı Pohang Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (POSTECH) modelini Karabük’te uygulamak istiyoruz. Bu ziyaretle ilk adımlarını atmış olacağız. Türkiye’de örnek bir kent olmak istiyoruz. Bunun için ne gerekiyorsa elimizden gelenin en iyisini yapacağız.”

KARABÜK MİLLETVEKİLİ BURHANETTİN UYSAL; “Bu tür sempozyumlar en son gelişmeleri takip etmek açısından çok önemli”

Sempozyumda konuşan Karabük Milletvekili Prof. Dr. Burhanettin Uysal, bilimin hızlı ilerlediğini ve yakalamanın mümkün olmadığını belirterek bilimi üretmek kadar bilimi de yönetmenin ayrı bir uzmanlık alanı gerektirdiğini söyledi. Yapılan sempozyumlarla bilim adamlarının dünyadaki en son gelişmelerin ne olduğunu görme fırsatı yakaladıklarını belirten Uysal “Gençlere refah seviyesi yüksek, zengin, istikrarlı bir ülke bırakılacaksa bu ancak eğitimle, bilimle, teknolojiyle mümkündür.” diye konuştu.

KARABÜK VALİSİ MEHMET AKTAŞ; “Üniversite - sanayi işbirliğinin ve devlet - vatandaş dayanışmasının canlı bir örneği Karabük Üniversitesi’dir”

Vali Mehmet Aktaş konuşmasında Karabük Demir Çelik Fabrikasının ülkemiz için umut ve övünç kaynağı olduğunu, Karabük ili için de iş ve aş vesilesi olduğunu vurguladı. Vali Aktaş, Karabük Üniversitesi’nin üniversite - sanayi işbirliğinin ve devlet - vatandaş dayanışmasının canlı bir örneği olan eğitim yuvası olduğunu dile getirerek bugüne geldiği noktayı önce hükümetlere, sonra en büyük destekçisi Kardemir’e borçlu olduğunu söyledi.

Vali Mehmet Aktaş, Karabük Üniversitesi sayesinde Karabük ilinin hem ekonomik yapısı hem de sosyal ve kültürel yapısının büyük bir dinamizm kazandığını dile getirerek bünyesinde Raylı Sistemler Mühendisliği ve Demir Çelik Enstitüsü gibi çok önemli eğitim birimleri bulunan Karabük Üniversitesi’nin uluslararası nitelikte bir demir çelik sempozyumu düzenlenmesinden dolayı memnuniyetini dile getirdi.

KARABÜK MİLLETVEKİLİ MEHMET ALİ ŞAHİN; “Uluslararası Demir Çelik Sempozyumu sanayi - üniversite işbirliği açısından son derece önemli”

Eski TBMM Başkanı ve Karabük Milletvekili Mehmet Ali Şahin de konuşmasında üçüncüsü gerçekleştirilen Uluslararası Demir Çelik Sempozyumu’nun sanayi - üniversite iş birliği açısından son derece önemli gördüğünü belirterek Karabük Üniversitesi ile Kardemir arasında örnek bir işbirliğinin söz konusu olduğunu söyledi.  80 yıl önce Karabük’te demir çelik fabrikaları kurulmasaydı Karabük’ün bugünkü haline gelemeyeceğini vurgulayan Mehmet Ali Şahin, sanayinin bir kenti, bir yerleşim yerini hangi noktaya getirdiğini göstermesi bakımından ilgi çekici olduğunu ifade etti. Şahin, Karabük’ü sadece demir çelik üreten değil demir çeliğe dayalı bir takım sanayi ürünleri de üretebilen bir şehir haline getirmeyi arzu ettiklerini söyledi. Dünyada söz sahibi olmak için teknoloji üretebilmek adına adımların atılması gerektiğini belirten Şahin bu alanda eksiklerin giderilmesi gerektiğini de belirtti.

3. Uluslararası Demir Çelik Sempozyumu protokol konuşmalarının ardından Oktay Elboca’nın “Abrasion Resistant Steels” sunumu ile devam etti. Sunumun ardından Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat tarafından Oktay Elboca’ya katılımından dolayı teşekkür belgesi takdim edildi. 3. Uluslararası Demir Çelik Sempozyumu ilk günün ardından Karabük Üniversitesi Demir Çelik Enstitüsü Konferans Salonu’nda devam edecek.

3. ULUSLARARASI DEMİR ÇELİK SEMPOZYUMU KBÜ DEMİR ÇELİK SEMPOZYUMU
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Parti Adının Kısaltmasını Bilmiyor Ama Aday Adayı Olmuş!
Parti Adının Kısaltmasını Bilmiyor Ama Aday Adayı Olmuş!
500 Kişi Okuma Yazma Sertifikası Aldı
500 Kişi Okuma Yazma Sertifikası Aldı