Advert
sandalye fabrikası karabük

Kardemir'de İşletmeler Genel Müdür Yardımcılığı Kapatıldı

Kardemir'de İşletmeler Genel Müdür Yardımcılığı Kapatıldı

Kardemir'de İşletmeler Genel Müdür Yardımcılığı Kapatıldı
Bu içerik 11023 kez okundu.

Kardemir Yönetiminden önemli ve ilginç kararlar. İşletmeler Genel Müdür Yardımcılığı kapatıldı. Çelikhane'nin duayeni Mansur Yeke yatırımlara kaydırıldı.

Kardemir Tarafından KAP (Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda) yapılan açıklamaya göre;

"Yönetim Kurulumuzun 11.05.2017 tarihli toplantısında;Genel Müdürlüğe bağlı İşletmeler Genel Müdür Yardımcılığı'nın kapatılarak, işletmelerin doğrudan Genel Müdürlüğe bağlanmasına,

Ayrıca doğrudan Genel Müdürlüğe bağlı  Yatırımlar Koordinatörlüğü ihdas edilmesine ve ihdas edilen Yatırımlar Koordinatörlüğüne, Şirketimiz Çelik Üretim ve Sürekli Dökümler Kıdemli Başmüdürü olarak görev yapmakta olan Sn. Mansur Yeke'nin Yatırımlar Koordinatörü olarak atanmasına

karar verilmiştir. Bilgilerinize arz ederiz. " denildi.

İŞLETMELER GENEL MÜDÜR YARDIMCILIĞI NEDEN KAPATILDI?

Özelleştirmenin ardından ihdas edilen ve fabrıka içerisindeki tüm çalışan teknik birimlerin koordinesini yapan İşletmeler Genel Müdür yardımcılığı Kardemir Yönetim Kurulunun 11 Mayıs'taki kararı ile tarihe karışmış oldu. 

Bir süre önce görevinden karşılıklı anlaşma ile ayrılan yada alınan ve hem devlet hem özelleştikten sonra nerede ise yarım asra yakın hizmet veren, Metin Altan'nın uzun yıllar yürüttüğü İşletmeler Genel Müdür Yardımclığı kadrosuna Mansur Yeke'nin atanması beklenirken alınan karar ile bu genel müdürlük kadrosu tamamen iptal edilerek tüm işletmelerin Genel Müdüre bağlanmasına karar verildi.

Bu kararın ardından gerek Kardemir'de uzun süre görev yapan bazı isimler, gerek sektörü yakından bilen bazı kişiler; "İşletmeler Genel Müdür Yardımcılığı çok önemli bir kadrodur. Bakın emsal kuruluşlar İsdemir ve Erdemir'de de vardır. Bu görev çok önemlidir. Genel Müdür herşeye yetişemeyebilir. Zira görevi sadece üretim değil aynı zamanda personeli yönetmek, üretileni satarak kazanç elde etmek, üretim için en ucuz ve en kaliteli hammadde, yardımcı madde ve diğer ihtiyaçları karşılamaktır. Yani fabrikayı komple yönetmektir. Ancak böyle bir fabrika da tüm üretim bandının ciddi şekilde koordine edilmesi gerekir. Hatta bu iş için çok tecrübeli teknik bir kişi olması gerekir. Oluşacak en ufak sorun hata affetmez. Eğer konu üst düzey yönetici maliyetleri olsa, o zaman oluşturulan onca başmüdürlük, koordinatörlük gibi kadroların varlığını sorgulamak lazım. Elbette özel sektör ve yönetim kurulu istediği gibi karar alabilir ancak böyle bir karar alınmasını anlamak zor" şeklinde düşüncelerini ifade ediyorlar.

MANSUR YEKE NEDEN YATIRIMLARA KAYDIRILDI?

Öte yandan aynı tarihteki yönetim kurulu toplantısında Çelik Üretim ve Sürekli Dökümler Kıdemli Başmüdürü Mansur Yeke bu görevinden alınarak Yatırımlar Koordinatörü olarak atandı. Karabük Demir Çelik Fabrikalarına yirmi yıla yakın bir zamandır hizmet veren, uzun süredir Çelikhane ve Sürekli Dökümlerin başında olan, üretim bandının en önemli halkası olan bu birimin A dan Z ye herşeyini çok iyi bilen Mansur Yeke'nin böyle kıritik bir yerden alınıp bitmek üzere olan Yatırımlara koordinatör olarak atanmasının ne manaya geldiği sorgulanmaya başlandı.

Mansur Yeke'nin kıdemli başmüdürlük görevi yaptığı Çelik Üretim ve Sürekli Döküm, Sıva Çelik üretiminden, KÜTÜK ve profil üretimine, bu üretim sırasında kullanılacak hammaddelerin teknik kontrol, ve kalite onayına, bölümdeki üretim bandının zamanlamasının ayarlanmasına, maliyetlerin tespit edilmesindeki teknik verilerin hazırlanmasına kadar çok önemli bir birim olduğu belirtiliyor.

Bu kadar önemli bir birimi yıllardır yürüten sayın Mansur Yeke'nin görevi sırasında ciddi eksiklikler oluştuğu için mi yoksa başka bir sebep ile mi, sadece demiryolu tekeri montajı sürdürülen yatırımlara koordinatör atandığı merak konusu oldu.

Kardemir'in iç bünyesini ve işleyişini iyi bildiğimizi düşünen bazı sektöre yakın kişiler bu değişiklikler ile ilgili bizlere fikirlerini beyan ederken Özellikle Mansur Yeke'nin çelik sektöründe artık duayen denecek noktaya gelidğini, gerek yurt içinde gerek yurt dışında çok sayıda firmadan en üst düzey görev teklifi alabileceğini, zaten geçmiş yıllarda da bir çok teklif gelmesine rağmen Yeke'nin Kardemir sevgisi ve vefa borcu olarak bu teklifleri sürekli red ettiğini, böyle bir değeri Kardemir'in kesinlikle kaybetmemesi gerektiğini ifade etttiler.

KARDEMİR'DEN DETAYLI AÇIKLAMA YOK

Kardemir'in bir çok önemli etkinlik ve kararları detaylı olarak kamuoyu oyu ile paylaşılırken bu konu sadece yasal zorunluluktan dolayı KAP'ta yer aldı. Basın yoluyla paylaşıldıysa da Karabük Derin Haber olarak bizlere ulaşmadı. Borsada işlem görmesi sebebiyle binlerce yatırımcıyı ilgilendirmesi, Karabük ve bölge özelinde ise bir liraya yöre halkına ve çalışanlarına verilerek özelleştirilmesi ve bölgemizdeki sosyal ve ekonomik önemi nedeniyle Kardemir haberlerini ve önemli konuları elimizden geldiğince okurlarımız ile paylaşıyoruz. 

Ancak bir süredir rutin haberlerin ve basın açıklamalarının bizlere ulaşmadığını farketmemiz üzerine görüştüğümüz Kardemir'in basın ilişkileri sorumlusunun açıklaması ise bizleri hayli düşündürdü. Kardemir ile ilgili yaptığımız haberleri uygun bulmadıklarını, şirket ile ilgili yayın politikamızı beğenmediklerini bu yüzden de rutin haberleri bile göndermeye ihtiyaç duymadıklarını belirtti.

Objektif gazetecilik anlayışımız gereği Kardemir ile ilgili yapacağımız her haberin hazırlanması sırasında Kardemir'in de görüşünü almak için her aradığımızda başta Genel Müdür Ercüment Ünal olmak üzere neden cevap verilmediğini hatta dönüş bile yapılmadığını bu açıklama ile anlamış olduk. 

Şimdi Karabük Derin Haber olarak sütunlarımızdan binlerce yatırımcı adına, yöre halkı adına, kamuoyu adına soruyoruz.

Sektördeki emsalimiz Erdemir ve İsdemir'de de mevcut olan, özelleştiği günden beri var olan İşletmeler Genel Müdür Yardımcılığı neden kapatılmıştır?

Hem Yurt içinde hem yurt dışında artık ismen sektördeki herkesin bildiği, Çelikhane ve Sürekli dökümün duayeni noktasına gelmiş, şirkette kıdemli başmüdürlük görevi verilmiş sayın Mansur Yeke neden ve hangi gerekçeler ile yatırımlar koordinatörlüğüne atandı?

Sayın Mansur Yeke bu atamadan hoşnut olmaz ve gitmeye karar verir ise yerini doldurabilecekmisiniz?

kardemir İşletmeler genel müdür yardımcıllığı kardemir mansur yeke kardemir çelikhane mansur yeke
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
vatandaş     2017-07-22 KARDEMİR EKMEĞİ YİYEN BİRİ OLARAK ANLAMADIĞIM BİR ŞEY VAR...MİADI DOLMUŞ , EMEKLİ OLMUŞ DEVLETTEN ÇUVALLA PARA ALAN MÜDÜR,MÜHENDİS,FORMENLERİN SÜREKLİ SÖZLEŞMELİ OLARAK ÇALIŞTIRILMASININ SEBEBİ NEDİR..?? SÖZLEŞMELERİ DEVAMLI UZATILIYOR BİRİLERİ DESTEK OLUYOR...??..İÇERDE ÇALIŞAN ,YERLERİNE GEÇMESİ MUHTEMEL ZIMBA GİBİ GENÇ ELEMENLARA MI GÜVENİLMİYOR..??..YOKSA BU ADAMLAR ÜST MAKAMLARA ...BULUNMAZ HİNT KUMAŞI ...OLARAK MI YANSITILIYOR...???..BUNLARA DESTEK VERENLER DE ARAŞTIRILSIN..
çalışan     2017-05-22 işletmeler genel müdür yardımcılığını uzun yıllar sürdüren metin altandan sonra,onun yerini kimse dolduramayacağı için,aziz hatırasına hürmeten işl. genel müdür yardımcılığını kapatmışlar herhalde.
Yavuz Han     2017-05-20 2018 yılı planlı yatırımlar Çelikhanede(3.pota fırını,4.sürekli döküm makinası,2adet konvertör modernizasyonu,2adet torpido döküm makinası)olacağı için sayın Kıdemli Baş Müdürümüz Mansur Yeke Yatırımlar koordinatörlüğüne getirilmiştir.Engin tecrübe ve üstün hizmet bilinci ile gereğini yapacağına yürekten katılıyoruz.Kardemir Çalışanları.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Parti Adının Kısaltmasını Bilmiyor Ama Aday Adayı Olmuş!
Parti Adının Kısaltmasını Bilmiyor Ama Aday Adayı Olmuş!
500 Kişi Okuma Yazma Sertifikası Aldı
500 Kişi Okuma Yazma Sertifikası Aldı