Advert
sandalye fabrikası karabük

Türkiye'ye Küflü, Standart Dışı İnşaat Demiri mi Getiriyorlar?

İnşaat Demiri fiyatlarında artış ithalatla gümrük vergisi indirimini gündeme taşırken, resmileşmeden gemiler limanlara yanaştı iddiası ortalığı karıştırdı.

Türkiye'ye Küflü, Standart Dışı  İnşaat Demiri mi Getiriyorlar?
Bu içerik 9140 kez okundu.

Uzunca süre düşük fiyatlar nedeniyle Türkiye çelik üreticileri maliyetleri kurtarma çabası içerisinde mücadele ederken son bir iki ayda inşaat demiri fiyatlarındaki artış çelik üreticilerinin yüzünü güldürmüştü.

Fiyatların yükselmesinin ardından  inşaat firmaları yakınmalara başlarken hükümetten inşaat demiri ithalatında gümrük vergisi indirimide gidileceği açıklamaları yapılmıştı.

VAY UYANIKLAR VAY!

Karabük Derin Haber'e ulaşan iddialara göre ise, henüz gümrük vergisi indirimleri resmileşmeden ithal inşaat demiri gemileri limanlara yanaştı bile. İddialara göre İskenderun, Aliağa ve Zonguldak limanı dahil bazı limanlara ithal inşaat demiri yüklü gemiler yanaştı vergi indirim kararını bekliyor.

TSE 708 e UYGUN MU?

İthalatta inşaat demirine uygulanan gümrük vergilerinin indirileceği iddiaları gündemdeki yerini korurken, şimdi de henüz vergi indirimi resmileşmeden limanlara gelen gemilerdeki bazı inşaat demirlerinin küflü ve inşaatlarda kullanılan demirler için zorunlu olan TSE 708' e uygun olmadığı iddiaları ile yeni bir boyut kazandı.

TÜÇÜD'DEN ŞOK İDDİA

KÜFLÜ İTALYAN İNŞAAT DEMİRİ TÜRKİYE'YE GİRİYOR

TÜÇÜD yaptığı basın açıklamasında çok ilginç iddialarda bulundu.

Standart Dışı, Kalitesiz İnşaat Demiri İthalatı,

İnşaat Güvenliğini Tehdit Ediyor

Mayıs ayında, bazı inşaat müteahhitleri tarafından, piyasa gerçekleri çarpıtılarak, Türkiye piyasasında inşaat demiri arzında sıkıntı yaşandığı yönünde verilen beyanatlar sonrasında,  Haziran ayının ilk haftasında, Türkiye’nin değişik limanlarına toplam 22.500 ton İtalya menşeli TS 708 standardına uygun olmayan, sertifikasız, bekletilmiş ve paslanmış inşaat demiri indirilmiştir. Bazı kargoların indirme işlemleri de halen devam etmektedir. Alınan duyumlar, benzer nitelikteki TS 708 standardına uygun olmayan kalitesiz ürün bağlantılarının devam ettiğine ve engellenmediği takdirde önümüzdeki dönemde artarak büyüyeceğine işaret etmektedir.

İtalyan üreticilerin sözkonusu inşaat demirlerini Cezayir piyasası için, Cezayir’de geçerli AFNOR standardına uygun olarak ürettikleri, ancak Cezayir’e satamadıkları ürünleri, yaklaşık 1.5 yıl beklettikten sonra, Türkiye’deki alıcılara sattıkları öğrenilmiştir. Sözkonusu ürünlerin, Türkiye için geçerli olan TS 708 standardına uygun olmadıkları ve 1.5 yıl bekletilmiş olmaları nedeniyle, ciddi anlamda korozyona uğradıkları için, deprem kuşağında bulunan Ülkemizde kullanılmaması gerekmektedir. Türk çelik üreticileri, herhangi bir ihraç piyasası için, ilgili piyasanın standardına göre ürettikleri ürünlerin ihraç fazlasını, TS 708’e uygun olmadığından dolayı iç piyasaya sürememekte, sözkonusu ihraç fazlası aynı ülkeden gelebilecek yeni siparişler için bekletilmekte veya sipariş alınamaması halinde yeniden ergitme yoluna gitmektedir. Ancak İtalya’dan gelen Cezayir pazarı için üretilmiş ve TS 708 standartına uygun olmayan, bekletilmiş ürünler, Cezayir piyasasında alıcı bulamaması sonrasında, 1.5 yıl bekletildikten sonra, İtalyan üreticiler tarafından yeniden ergitilmek yerine, muhtemelen piyasa fiyatlarından daha düşük fiyatlar ile Türkiye piyasasına satılmıştır.

Hiçbir Avrupalı üreticinin, TS708 standardına uygunluk sertifikasının bulunmadığı bilinmektedir.  Türk çelik üreticileri, hedef ülkenin benzeri sertifikalarına sahip olmadıkça, ilgili ülkelere ihracat yapamaz iken, sözkonusu standart dışı, kalitesiz ve düşük fiyatlı ürünlerin Türkiye piyasasına nasıl girebildiği anlaşılamamıştır.

Birinci derece deprem bölgesinde bulunan Ülkemizde, ithal edilen standart dışı, sertifikasız ve paslanmış inşaat demirlerinin inşaatlarda kullanılması, inşaat güvenliği için, ciddi ölçüde tehlike yaratacaktır. Bu nedenle, sözkonusu ithal ürünlerin hiçbir koşulda Türkiye’deki inşaatlarda kullanılmasına izin verilmemelidir. Türk çelik sektörünün en büyük ihraç kalemi olan inşaat demirinde, ithal ürünlerdeki kalitesizliğin yol açtığı olumsuzlukların önlenmesi, yalnızca inşaat güvenliğinin sağlanması açısından değil, yurtiçindeki üreticilerin karşı karşıya kaldıkları haksız rekabetin engellenmesi açısından da hayati önem taşımaktadır.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur…

ÇELİK İHRACATÇILARI BİRLİĞİ UYARDI

İnşaat sektörü, kurallar ve kaideler dışında kalan inşaat çeliğinin ülkemize ithalatının yapılması ihtimalinden endişe duyuyor. Deprem kuşağında yer alan Türkiye’de inşaatlarda kullanılan çeliklerin standartlara uygunluğu büyük önem taşıyor. Geçmiş yıllarda ülkemizde meydana gelen depremlerin yarattığı yıkımları göz önüne alan Türk çelik sektörü, inşaat çeliği üretimlerini TSE sertifikasına sahip şirketler tarafından TSE708 standardına göre yapıyor. Gümrük indirimi ile birlikte ucuz, kalitesiz, başka ülke standartlarında veya standart dışı inşaat çeliğinin Türkiye’ye girişinin önünün açılacağını söyleyen Çelik İhracatçıları Birliği Başkanı Namık Ekinci, “İthal edilecek ürünlerin ihtiyaç duyulan kalite standartlarına uygunluğunun kontrolü açısından gümrüklerde kontrol zafiyetleri olabilir. Bu nedenle kalitesiz inşaat çeliği ithalatının ve bu ürünlerin inşaatlarda kullanılmasının önüne geçilmesinde sıkıntılar yaşanabilir. Bu durumu engellemek için acil tedbir alınmalı. Aksi takdirde ülkemiz ciddi zarar görebilir” dedi. 

ithal inşaat demiri küflü inşaat demiri zonguldak küflü demir ithalatı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Parti Adının Kısaltmasını Bilmiyor Ama Aday Adayı Olmuş!
Parti Adının Kısaltmasını Bilmiyor Ama Aday Adayı Olmuş!
500 Kişi Okuma Yazma Sertifikası Aldı
500 Kişi Okuma Yazma Sertifikası Aldı