Advert
sandalye fabrikası karabük

Karabük Hatipoğlu Barajı Ve Sulaması İnşaatında Çalışmalar Hızla Devam Ediyor

Orman ve Su İşleri Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun talimatıyla başlatılan ve büyük sulama projeleri alanları dışında kalan kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesi ve civardaki içme kullanma suyu ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenen “GÖLSU” projesi kapsamında Karabük ilimizde nasibini alıyor.

Karabük Hatipoğlu Barajı Ve Sulaması İnşaatında Çalışmalar Hızla Devam Ediyor
Bu içerik 1589 kez okundu.

    DSİ Karabük iline yaptığı yatırımlarla münbit toprakları su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerde ki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. İldeki tarımın gelişmesindeki etkenlerden en önemlisi su yapılarıdır.

         Batı Karadeniz Gelişim Projesi (BAKGEP) kapsamında bulunan Karabük ilimizde 2003-2019 yılları arasında tamamlanan ve tamamlanacak projeler ile 205 bin kişiye ilave içmesuyu sağlaması, 23 bin 630 dekar zirai alanın sulamaya açılması, sulamaya açılan alanlardan 24.030.000  TL gelir artışı, 65 adet yerleşim yerinin ve 2 bin 284 dekar arazinin taşkınlardan korunması, HES’lerin kurulu gücünün 113 MW’a   çıkarılması ve 385 milyon kWh yıllık hidroelektrik enerjisi üretimi hedefleniyor.

   Bu kapsamda Karabük Hatipoğlu Barajı ve Sulaması inşaatında çalışmalar hızla devam ediyor. Proje kapsamında temelden yüksekliği 32,35 metre olacak 2,3 milyon m³ biriktirme hacimli baraj ve 4 bin 930 dekar sulama şebekesi inşa ediliyor. 

    Projede göl sahasındaki köy yolu rölekasyonu tamamlanarak trafiğe açıldı, kondüvi  ve menba batardosu tamamlandı ve gövde dolgusuna başlandı.

    Sulama şebekesinin ise ana hattı tamamlanmış olup yedek hatlar tamamlanma aşamasına getirildi. Projede Baraj gövde dolgusu, dolusavak betonları yapılarak baraj tamamlanacak ve sulama şebekesi bitirilerek 2017 yılı sonunda tesislerin işletmeye açılması hedefleniyor.

     Projenin tamamlanması ile 2017 birim fiyatları ile dekar başına 877,46 TL gelir artışı, ülke ekonomisine yıllık 4 325 000 TL katkı sağlanması hedefleniyor.

 

 

  

karabük dsi karabük bakgep karabük hatipoğlu barajı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
500 Kişi Okuma Yazma Sertifikası Aldı
500 Kişi Okuma Yazma Sertifikası Aldı
2017 Yılında Karabük’te Neler Oldu?
2017 Yılında Karabük’te Neler Oldu?