Advert
sandalye fabrikası karabük

Türkiye Maarif Vakfı Nedir ?

Karabük Milletvekili Sayın Burhanettin Uysal'ın TBMM'deki Konuşması ve Türkiye Maarif Vakfı Hakkında ki Detayları..

Türkiye Maarif Vakfı Nedir ?
Bu içerik 1770 kez okundu.

Karabük Milletvekili Sayın Burhanettin Uysal'ın TBMM'deki Konuşması ve Türkiye Maarif Vakfı Hakkında ki Detayları..

 

Sayın Başkan, Değerli Milletvekilleri,
383 Sıra Sayılı Türkiye Maarif Vakfı Kanun Tasarısının lehinde şahsım adına söz almış bulunmaktayım.
Yüce Meclisi saygıyla selamlıyorum.
Bir yasa tasarısının sonuna geldik. Allah nasip ederse biraz sonra oylarımızla, teklif kabul edilip kanunlaşacak.
Maarif kelime anlamından da anlaşıldığı üzere “bilgi-kültür” ve “eğitim- öğretim sisteminin bütüne” verilen ad.
İnsan varsa sermaye vardır, insan varsa üretim vardır, İyi yetişmiş insan varsa güçlü ekonomi vardır. AK Parti Hükümetlerinin temel önceliği hep insana yönelik yatırımlar olmuştur. 
Eğitim alanındaki teknolojik ve idari yenilikleri ile dünyada örnek alınan bir ülke olan Türkiye yaptığımız yatırım ve hamleler ile eğitimde çığır açmaya devam edecektir. Biz sosyal ve ekonomik kalkınmada sahip olduğumuz en önemli zenginliğin insan kaynağımız olduğunu biliyoruz. Kanunlaşacak olan Türkiye Maarif Vakfı'nın tek bir gayesi olacak insan yetiştirmek. Türkiye'yi tanıtarak, dilimizi ve kültürümüzü, sahip olduğumuz insani değerleri dünyanın her coğrafyasına taşımaktır.
Peki Türkiye Maarif Vakfı’nın dünyadaki örnekleri nelerdir. British Council Birleşik Krallık hükümeti tarafından 1934’te, Goethe Enstitüsü Almanya hükümeti tarafından 1951’de ve Cervantes Enstitüsü İspanyol hükümeti tarafından 1991’de kurulmuştur. 
Bu kurumlarında kuruluşunun ortak özelliği dilini, kültürünü ve ülkelerini tanıtmaktır.
Dünyada insanlığın ortak birikim ve değerlerini esas alarak örgün ve yaygın eğitim hizmetleri vermek ve geliştirmek amacıyla okul öncesi eğitiminden üniversite eğitimine kadar tüm eğitim süreçlerinde burslar vermek, okullar, eğitim kurumları ve yurtlar gibi tesisler açmak, bu kurumlarda görev alabilecek eğitmenleri yetiştirmek , bilimsel araştırmalar, toplantılar ve araştırma–geliştirme çalışmaları yapmak, yayınlar ve metodlar geliştirmek ve faaliyet gösterdiği ülkenin yasalarına uygun diğer eğitim faaliyetlerini yürütmek amacıyla bir vakıf kurulmasına ihtiyaç duyuldu.
Türkiye Maarif Vakfı, yurtiçinde ve yurt dışında vatandaşlarımıza veya soydaş ve akraba toplululklarımıza öğrenimleri sırasında maddi ve manevi destek vermeyi, barınacak yurt imkanları ile eğitim ve öğretimlerine katkı sağlamayı, vatanına ve miletine bağlı yüksek ahlaki ve milli değerlere saygılı gençlerin yetişmesine yardımcı olmayı ilke ve amaç edinmiştir.
Türkiye bölgesinde ve dünyada güçü artan, birçok ülkeninde umut bağladığı bir ülke konumundadır.
Türkiye, 168 ülkede 234 dış temsilcilikle dünyanın önde gelen diplomatik güçleri arasında bulunmaktadır. Dünyanın dört bir yanında vatandaşımız bulunmakta ve en son genel seçimlerde de 50’den fazla ülkede oy kullanılmıştır.
Bugün dünyada Milli Eğitim Bakanlığımıza bağlı olarak 15 ülkede, 65 eğitim kurumu bulunmakta ve bu kurumlarda 680 öğretmenimiz görev yaparken, 14 bin 219 öğrencimiz öğrenim görmektedir. Bunun haricinde bakanlığımıza bağlı okulların bulunmadığı ancak ilgili ülkelerin mevzuatı kapsamında Türkçe ve Türk kültürü derslerine giren 1.121 öğretmen vardır. 
Kimi ülkelerde ülke mülkiyet mevzuatı yüzünden fizki mekan’da, kimi ülkelerde istihdam mevzuatı açısından yaşanan sorunlardan eğitimci kadrosunda, kimi ülkelerde de müfredat konusunda yaşanılan sıkıntılardan dolayı okullarımızın rekabet edebilmesi engellenmektedir. 
Türkiye Maarif Vakfı ile okullarımızın gelişiminin önündeki engelleri kaldırarak, yurt dışında benzer yapılarla rekabet edebilecek esnek ve güçlü bir yapıyı oluşturmuş oluyoruz.
Türkiye bugün, 24 milyonu bulan öğrenci sayısı, 1 milyona yakın öğretmen ve çalışanıyla dünyadaki en büyük eğitim ailesine sahip ülkelerdendir. Ülkemiz özellikle son dönemde yaptığı atılımlarla, eğitim alanında büyük mesafeler katetmiş durumdadır. 
Bizler, üç kıtaya, yedi denize adaletle, insaniyetle hükmetmiş bir cihan devletinin varisleriyiz.Türkiye'nin sahip olduğu eğitimdeki kaliteyi, birikimi kendi ülkelerine taşımamızı isteyen, rehberlik ve önderlik bekleyen Afrika ülkeleri başta olmak üzere, Moğolistan'dan Avustralya'ya kadar pek çok ülkeden talep bulunmaktadır. 
Türkiye Maarif Vakfı ile yurt dışındaki bütün eğitim veren kurumların eğitim amaçlarına uygun davranacakları bir yapıya kavuşturulmaları sağlanmış olacaktır. Yurt dışında bugüne kadar dalgalanan bayrağımızı daha güçlü bir şekilde dalgalandırmaya devam edeceğiz. Devlet, hükümet ve millet olarak biz üzerimize düşeni her yerde hakkıyla yerine getiririz. Hamdolsun. Buna da fazlasıyla gücümüz yeter.
Kanunlaşacak olan Türkiye Maarif Vakfı Kanun teklifinin milletimiz, memleketimiz için hayırlara vesile olmasını temenni ediyor, 
Yüce meclisi saygıyla selamlıyorum.

Türkiye Maarif Vakfı Türkiye Maarif Vakfı Nedir ? maarif vaktı karabük burhanettin uysal tbmm konuşması
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Parti Adının Kısaltmasını Bilmiyor Ama Aday Adayı Olmuş!
Parti Adının Kısaltmasını Bilmiyor Ama Aday Adayı Olmuş!
500 Kişi Okuma Yazma Sertifikası Aldı
500 Kişi Okuma Yazma Sertifikası Aldı