Advert
sandalye fabrikası karabük

Safranbolu'da Ahilik Kültür Haftası Kutlandı

​Safranbolu’da, Ahilik Kültür Haftası kutlamaları çerçevesinde düzenlenen etkinlikte kaybolmaya yüz tutmuş mesleklerin son ustaları sanatlarını icra ettiler.

Safranbolu'da Ahilik Kültür Haftası Kutlandı
Bu içerik 779 kez okundu.

Safranbolu’da, Ahilik Kültür Haftası kutlamaları çerçevesinde düzenlenen etkinlikte kaybolmaya yüz tutmuş mesleklerin son ustaları sanatlarını icra ettiler.

Safranbolu Tarihi Çarşı’da Ahilik Haftası nedeni ile etkinlik düzenlendi.

Ahilik Haftası kapsamında Safranbolu Eski Çarşı Pazar yerinde düzenlenen etkinliğe, Karabük Vali Yardımcısı Barboros Baran, Safranbolu Kaymakamı/Belediye Başkanı Fatih Ürkmezer, İl Genel Meclis Başkanı Ahmet Sözen, Safranbolu TSO Meclis Başkanı Ahmet Şahin, Karabük Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanı Nurettin Tümen, Safranbolu Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Muammer Dumaner, Karabük Ticaret İl Müdürü Feridun Karataş, sivil toplum örgütü temsilcileri, daire müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan etkinlikte konuşma yapan Karabük Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Nurettin Tümen, "Ahilik, sanat, ticaret ve mesleğin, kişilik ahlak ve doğruluğun bir karışımıdır. 13. Yüzyılda Anadolu'da yaşayan Türklerin esnaf ve sanatkârın dayanışmasını sağlamak ve bir araya getirmek için kurulmuş sosyo ekonomik bir Türk kurumudur. Ahlak ve sanatın böylesine birbirine pekiştiren bir kurum olan ahiliği içimizde özümsemek, yaşamak ve yaşatmamız gerektiğini düşünüyorum" dedi.

Safranbolu Kaymakamı/Belediye Başkanı Fatih Ürkmezer ise yaptığı konuşmada, kendileri açısında Tarihi Çarşı'da Ahilik Haftasını kutlamanın büyük bir şans olduğunu söyledi. Safranbolu'nun bu haftanın ruhuna en uygun yer olduğunu belirten Ürkmezer, "Ahilik gerçekten bir ruh işi. Zaman değişir, kurallar değişir ancak 800 yıllık kültür ve ruh içerisinde esnaf ve sanatkârın önemi hiç bir zaman değişmemiştir. Ahiliğin 6 tane kuralı var. Bu bizim Türk kültürüne de sirayet etmiş olan kuraldır. Bunlar; elini açık tut, sofranı açık tut, kapını açık tut, gözlerini bağlı tut, beline sahip ol ve diline sahip ol. Türk kültürünün yüz yıllar içerisinde geliştirdiği bu kurallar, bizim bir millet olarak zorlu dönemlerden kurallara bağlı bir şekilde üstesinden gelmemizi sağlamıştır. Bütün bu yüzyıllar içerisinde bu geleneğin ahilik, kültür ve ruh içerisinde esnaf arkadaşlarımız birbirlerine aktararak bir millet olarak zor zamanlarda altından kalkmamıza vesile olmuştur." dedi.

Törende, yıllardır elektrik ustalığı yapan Şahin Yardibi Ahilik kültürüne göre çıraklıktan ustalığa geçen Murat Yalçın'a şedini kuşatarak ustalığa terfi ettiğini ilan etti. Yılın Ahisi seçilen Şahin Yardibi'ne ise Karabük Vali Yardımcısı Barboros Baran tarafından plaket verilen törende kaybolmaya yüz tutmuş mesleklerin son temsilcilerine protokol tarafından teşekkür plaketi verildi. Törende daha sonra, aralarında kalaycı, semerci, demirci ve yemenicinin de olduğu bazı mesleklerin kentteki son temsilcileri sanatlarını icra etti.

 

Ahilik haftası eskiçarşı safranbolu belediyesi fatih ürkmezer
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Parti Adının Kısaltmasını Bilmiyor Ama Aday Adayı Olmuş!
Parti Adının Kısaltmasını Bilmiyor Ama Aday Adayı Olmuş!
500 Kişi Okuma Yazma Sertifikası Aldı
500 Kişi Okuma Yazma Sertifikası Aldı