Advert
sandalye fabrikası karabük

Kırsal Kalkınma Yatırımları Desteklenecek! En Düşük Bütçe 30.000

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından kırsal alanda ekonomik ve sosyal gelişmeyi sağlamak amacıyla Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımların Desteklenmesi hakkındaki tebliğ (2017/22) 30179 sayılı 13.09.2017 günlü Resmi Gazetede yayımlandı.

Kırsal Kalkınma Yatırımları Desteklenecek! En Düşük Bütçe 30.000
Bu içerik 1053 kez okundu.
Advert

TEBLİĞİN AMACI

Tebliğ kırsal alanda ekonomik ve sosyal gelişmeyi sağlamak, tarım ve tarım dışı istihdamı geliştirmek, gelirleri artırmak ve farklılaştırmak için kadın ve genç girişimciler öncelikli olmak üzere gerçek ve tüzel kişilerin ekonomik faaliyetlerine yönelik yatırımlar için yapılacak hibe ödemelerini kapsıyor.

YATIRIM KONULARI

Bitkisel ürünlerin işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması, Hayvansal ürünlerin işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması, Su ürünlerinin işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması, Soğuk hava deposu yapımı, Çelik silo yapımı, Hayvansal ve bitkisel orijinli gübre işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması, Yenilenebilir enerji kullanan yeni sera yapımı, Yenilenebilir enerji üretim tesisleri yapımı, Tarımsal üretime yönelik sabit yatırımlar, Kırsal ekonomik alt yapı yatırım konularından; kırsal turizm, çiftlik faaliyetlerinin geliştirilmesine yönelik altyapı sistemleri, el sanatları ve katma değerli ürünler, bilişim sistemleri ve eğitimi yatırımları olarak belirlemiştir.

HİBE DESTEKLEME ORANLARI, EN DÜŞÜK LİMİT 30.000 TL

Yatırım niteliği yeni tesis olan başvurularda hibeye esas proje toplam tutarı 2.000.000 Türk Lirası, yatırım niteliği kapasite artırımı ve/veya teknoloji yenileme olan başvurularda 1.500.000 Türk Lirası, yatırım niteliği tamamlama olan başvurularda ise 1.750.000 Türk Lirası, Kırsal turizme yönelik niteliği yeni tesis olan yatırımlar için 1.500.000 Türk Lirası, diğer yatırım konuları için 500.000 Türk Lirası, Hibeye esas proje tutarı alt limiti en az 30.000 Türk Lirası’dır. Bu limitin altındaki başvurular kabul edilmez. Hibeye esas proje tutarının %50’sine hibe yoluyla destek verilir. Diğer %50’si oranIndaki tutarı başvuru sahipleri temin etmekle yükümlüdür. Proje bütçesi KDV (Katma Değer Vergisi) hariç hazırlanır. Proje toplam tutarının; bu maddede belirlenen hibeye esas proje tutarını aşması durumunda, artan kısma ait işlerin proje sahiplerince ayni katkı olarak finanse edilmesi ve yatırım süresi içerisinde tamamlanması gerekir. Bu durumun hibe başvurusu ile beraber taahhüt edilmesi şarttır. Küçük ve orta ölçekli ekonomik faaliyetlere yönelik yatırım tesislerinin desteklenmesi amaçlandığından, başvuruda belirtilen proje toplam tutarı ile yatırım konusunun tam olarak gerçekleşmesi sağlanır.

MÜRACAAT

Müracaatlar tebliğin yayım tarihinden (13.09.2017) tarihinden başlayıp 90 gün olarak belirlenmiştir. Yatırımların tamamlanma süresi ise 01.10.2018 tarihi olarak tebliğde yayımlanmıştır.

Kırsal Kalkınma Yatırımları resmi gazete
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Parti Adının Kısaltmasını Bilmiyor Ama Aday Adayı Olmuş!
Parti Adının Kısaltmasını Bilmiyor Ama Aday Adayı Olmuş!
500 Kişi Okuma Yazma Sertifikası Aldı
500 Kişi Okuma Yazma Sertifikası Aldı