Advert
sandalye fabrikası karabük

Kardemir Pirit ve Tufal Karışımı Cevheri Kaç Ton Kim’den Aldı?

Kardemir’in Düşük Tenörlü Cevheri Pirit tozu ve Tufal karışımlı olarak Yüksek Fırınlarda kullanımının uygun olmadığı halde alıp kullandığı ve bundan haksız kazanç sağlandığı iddiaları hala cevapsız kalmaya devam ediyor.

Kardemir Pirit ve Tufal Karışımı Cevheri Kaç Ton Kim’den Aldı?
Bu içerik 7661 kez okundu.

Kardemir Pirit ve Tufal Karışımı Cevheri Kaç Ton Kim’den Aldı?

Kardemir’in Düşük Tenörlü Cevheri, Pirit tozu ve Tufal karışımlı olarak Yüksek Fırınlarda kullanımının uygun olmadığı halde alıp kullandığı ve bundan haksız kazanç sağlandığı iddiaları hala cevapsız kalmaya devam ediyor.

Kamuoyunda ciddi şekilde konuşulan ve basına da yansıyan iddialara göre, bazı üretim tesislerinin atığı olarak bilinen ve kimi yerde perlit olarak adlandırılan yüksek oranda demir içeren PİRİT tozu ve yine demir üretimi sırasında atık olarak ortaya çıkan TUFAL’ın düşük tenördeki toz cevher ile karıştırılarak sanki yüksek tenör içeren demir cevheri imiş gibi Kardemir’e satıldı ve bundan ciddi karlar elde edilirken, Kardemir yüksek fırınlarında aslında kullanılamaz olmasına rağmen kullanıldığından dolayı fırınlarda sorunlar oluşmasına neden oldu.

İŞTE CEVAP BEKLEYEN SORULAR

1- Pirit, Tufal ve Düşük Tenörlü Toz Cevheri harmanlayıp çok kaliteli Toz Cevhermiş gibi Kardemir’e satan kim?

2- Bu karışım kimin tesislerinde karıştırılıp hazırlandı?

3- Bu karışım daha önce Fadıl Demirel’in Genel Müdürlüğü döneminde Yönetim Kurulu Başkanı Mutullah Yolbulan’ı ikna etmeye çalışılarak satılmaya çalışıldı mı? Düzmece bir karışım olduğu anlaşılınca derhal alımdan vazgeçildi mi?

4- Eğer iddia edildiği gibi alıp kullanıldı ise, bunun düzmece karışım olduğu anlaşılınca alımından derhal vazgeçildiği halde, daha sonra kim ya da kimler devreye girerek bu karışımı Kardemir’in almasını sağladı?

5- Cevher uzmanı olduğunu iddia eden Genel Müdür, Satınalmadan sorumlu Genel Müdür Yardımcı iken ve şimdiki görevi sırasında bunu neden fark etmedi?

6- Kardemir bu güne kadar eğer aldı ise bu karışımdan şu ana kadar kaç ton ve kaç dolar dan ne kadar aldı?

7- Geçtiğmiz aylarda Zonguldak basınına yansıyan;

 “Çevre ve Şehircilik Zonguldak İl Müdürlüğü ekipleri, Kardemir’in Zonguldak Limanına getirip, Karabük’e taşıdığı pirit dozuyla ilgili incelemelerde bulundu. 3 bin tonluk pirit tozunun Karabük’e taşındığı ortaya çıktı.”

“Kömür cevheri olarak gösterilen pirit tozunu, KARDEMİR Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Çağ Çelik Ltd. Şti. sahibi Kamil Güleç’in damadı Soner Özbey’in sahibi olduğu DEZ Madencilik’in getirdiği ve Karabüke taşıdığı öğrenildi.”

http://www.pusulagazetesi.com.tr/zonguldak-limani-na-%E2%80%98pirit-tozu%E2%80%99-baskini%E2%80%A6-56003-haberler.html

Şeklindeki habere konu Pirit Tozu ile bu iddialara konu karışımın bir ilgili var mı?

Kamuoyu bir an önce bu iddiaların cevaplarını bekliyor.

İşte iddialara konu Pirit Külü, Tufal ve Düşük Tenörlü cevher nedir ve karıştırılınca ne oluyor sorusunun cevabı;

PİRİT TOZU NEDİR?

Pirit tozu pudra şeklinde başta Balıkesir’deki bir tesisin üretim atığı olan, içerik olarak yüksek oranda demir cevheri içeren bir madde. Piyasada atık olmasından dolayı maddi değeri çok düşük ve iddialar göre piyasa değeri ton fiyatı 5 dolar civarında.

DEMİR TUFALI

Demir tufalı özellikle haddehanelerin demir üretimi sırasında atık olarak talaş şeklinde ortaya çıkan yüksek oranda demir cevheri olan bir madde. Şu anki piyasa değerinin ise ton başına 40 dolar civarında olduğu söyleniyor.

Bu her iki madde de yüksek fırınlarda demir üretimi için kullanılmıyor. Özellikle pirit tozunun yüksek fırın bacalarında tıkanma yaptığı ve zarar verdiği belirtiliyor.

TOZ DEMİR CEVHERİ

Türkiye’de Kardemir dahil sadece üç büyük entegre tesisinin kullanabildiği, adı toz olsa bile belli büyüklükte elek analizi şartının olduğu, Demir tenörünün (demir oranının) kullanım için yüzde 60 civarında olduğu hammadde. Özellikle yüzde 50 nin altındaki toz demir cevheri ne kullanılıyor ne de tercih ediliyor. Bu yüzden cevher üretilicilerinin elinde kalan bir madde. Kaliteli bir toz demir cevherinin piyasa değeri ise ton fiyatı 90 dolar civarında.

 

KARDEMİR CEVHER YOLSUZLUĞU kardemir pirit külü alımı kardemir tufal alımı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Sait ALICI     2017-09-28 Biz iki yıldır çok şey söylemeye çalışıyoruz ibrahim Bey, geçmiş yazılarımızı okuyun. Millet şimdi dank edip görmeye başladı. Daha çok söyleyeceklerimiz var ama yeri ve zamanı geldiğinde.
İbrahim özaydın     2017-09-27 Sait bey bu malum kişileri sen demir çelikte gümrükçüyken yaptıkları işleride biliyorsun Birilerindemi korkuyorsun açıkla arkandayız. Madem haberciliğe soyundun bu malum kişiler hakkında senin bildiğin karabük halkının bilmediği şeyleri açıklada görelim millet sana adam hibi adam desin.
Ömer Lütfü Öner     2017-09-27 BUNU BILMEYENMI VAR SAĞIR SULTAN BILE BILIYOR AMA HERKES KULAĞININ USDUNE YATMIŞ SEHIRI KAZANMIŞ KAYBETMIS MUHUM DEĞIL KENDILERI KAZANSIN YETER . BU ULKENIN KANUNLARI FAKIRE UYGULANIR .SPK YOKMU ? IŞ MAHKEMERI YOKMU .AMA EN ACISI SEHRIMIZIN SAHIBI YOK BÜYÜĞÜ YOK VEKILI YOK TEK MÜCADELE EDEN VARDI ODA YOK ARTIK MEYDAN BOŞ ATI ALAN ESKIDEN ÜSKÜDAR I GECERDI ŞIMDI ABD AVRUPADAN SES VERIYO
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Parti Adının Kısaltmasını Bilmiyor Ama Aday Adayı Olmuş!
Parti Adının Kısaltmasını Bilmiyor Ama Aday Adayı Olmuş!
500 Kişi Okuma Yazma Sertifikası Aldı
500 Kişi Okuma Yazma Sertifikası Aldı