Advert
sandalye fabrikası karabük

İŞKUR’dan Engelli ve Eski Hükümlülere Geri Ödemesiz Hibe Desteği

İŞKUR Engelli ve Eski Hükümlülerin kendi işini kurmaları için hazırlayacakları projelere geri ödemesiz hibe desteği verileceğini açıkladı.

İŞKUR’dan Engelli ve Eski Hükümlülere Geri Ödemesiz Hibe Desteği
Bu içerik 1705 kez okundu.

Karabük Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Coşkun Güven yaptığı açıklamada  'İşgücü piyasasında dezavantajlı konumda yer alan kesimlerin başında bulunan engellilere ve eski hükümlülere yönelik olarak başlatılan projenin amacının, engelli ve eski hükümlülerin kendi işlerini kurmasına ve engellilerin mesleki eğitim alarak istihdam edilmeleri ve rehabilitasyonlarına yardımcı olmak olduğunu' söyledi.

Program detayları hakkında da bilgi veren İl Müdürü Güven;

Engellilere yönelik 50 Bin TL’ye kadar verilebilecek hibe kapsamında, İşyeri kuruluşu için yapılan resmi işlemler, onaylar, izinler, ruhsatlar gibi masraflar; Kurulan işletmeye 12 ay boyunca fatura karşılığı olmak üzere işletme giderleri (su, elektrik, iletişim, ısınma); İşletmenin kuruluşundan itibaren 12 ay boyunca fatura karşılığı olmak üzere işletmenin temel faaliyet alanı ile ilgili makine, teçhizat, yazılım, donanım, sarf malzemesi, ofis malzemesi gibi maliyetler destek kapsamındadır. Başlatılan projelerin sürdürülebilir olması bakımından kurulan işletmelerin fiili olarak faaliyetine devam edip etmediği de takip edilecek olup, engelli bireylerin fiili olarak kendilerinin işbaşında olacakları projelerin desteklenecek. Bunun yanında kendi işini kurmak isteyen Eski Hükümlülere de yayınlanan başvuru rehberine göre hazırlayacakları   projelerini Denetimli Serbestlik veya Koruma Kurulları  üzerinden Komisyona sunmaları ve projelerinin kabul edilmesi halinde uygun görülen projelere vergiler dahil en fazla brüt asgari ücretin 15 katı tutarında “kuruluş desteği” sağlanacaktır." ifadelerini kullandı.

"Desteklenecek projeler olarak;

1-Engellilerin kendi işini kurmalarına yönelik projeler, 
2-Eski hükümlülerin kendi işini kurmalarına yönelik projeler, 
3-Engellinin iş bulmasını sağlayacak destek teknolojilerine yönelik projeler, 
4-Engellinin işe yerleştirilmesi, işe ve işyerine uyumunun sağlanmasına yönelik projeler, 
5-Engellilerin istihdam edilebilirliklerini artırıcı mesleki eğitimine yönelik projeler,
6-Korumalı işyeri desteğine yönelik projeler olacağını belirterek,

 Engellilere yönelik çalışma yapan bütün sivil toplum kuruluşları, işyerleri, üniversiteler, belediyeler ve kamu kurumları ile kendi işini kurmak isteyen engelliler projelerini 11 Aralık  2017 tarihine kadar hazırlayıp bulundukları illerdeki Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüklerimize teslim edebilecekler" dedi.

coşkun güven işkur geri ödemesiz hibe
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Nihat     2018-05-14 merhaba ben denetimli serbestlik gören ve bu kursa katılıp belgeye hak kazanan biriyim : 15 katına kadar olan hibe desteği için bir proje hazırladım belgem onaylandıktan sonra bu projeyi sunacağım onay gördükten sonra bu 15 kat hibe kredinin bize ödenmesi nasıl olacak tarafımıza nakit mi verilecek yoksa faturalandırılmış olduğumuz eşyalarmı alınacak yoksa önce biz kurup sonra masrafınımı talep edeceğiz bu hibe deteğin ?
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Parti Adının Kısaltmasını Bilmiyor Ama Aday Adayı Olmuş!
Parti Adının Kısaltmasını Bilmiyor Ama Aday Adayı Olmuş!
500 Kişi Okuma Yazma Sertifikası Aldı
500 Kişi Okuma Yazma Sertifikası Aldı