Advert
sandalye fabrikası karabük

Kıble Taşı Restore Edildi

Karabük'ün Safranbolu İlçesinde Belediye Tarafından Restore Edilen ve Çevre Düzenlemesi Yapılan Tarihi Kıble ve Dua Taşı Törenle Açıldı.

Kıble Taşı Restore Edildi
Bu içerik 1398 kez okundu.

Belediyemiz tarafından restorasyonu yapılarak Safranbolu’ya yeniden kazandırılan Tarihi Kıble Taşının tanıtım töreni Safranbolu Kaymakamı Murat Bulacak, Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy, İlçe Müftüsü Hasan Güneş, Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Müdür ve Amirleri ve Basın Mensuplarının katılımı ile gerçekleştirildi.

Törende konuşan Safranbolu Belediye Başkanı Necdet Aksoy, Safranbolu kültürünün detaycı olduğunu ve bir üst kültür ürünü olduğunu söyledi.

Safranbolu'nun bütünüyle bir yaşam stilini içerdiğini ifade eden Aksoy, "Evlerinden Arnavut kaldırımlarına, çeşmelerinden iş yerlerine, bu iş yerlerinin iç çalışma düzenlerine, evlerin iç yaşam düzenlerine kadar bir bütün halinde kültürü içeriyor. Bu kültür de İslam kültürü. Bugün dünyanın her neresinde olursa olsun 'İslam inancının sivil hayat nizamı nasıldır?', 'medeni ilişkileri nasıldır?', 'mimarisi nasıldır?' sorusunun tek bir cevabı vardır 'Safranbolu'. Biz geçmişimizden devraldığımız bu kültürü bütün halinde geleceğe aktarmanın derdindeyiz." diye konuştu.

Safranbolu'daki kültürü geleceğe aktarmak için çalışmalar yaptıklarını Aksoy, şöyle konuştu:

"Devraldığımız bu kültürün, küllenmiş, yıpranmış olan kısımlarını tamir ederek, gün yüzüne çıkartarak geleceğe aktarmanın peşindeyiz. İşte bu iddiamızın yansımalarından bir tanesi de Kıble Taşı. Burada bir gezi esnasında burayı mutlaka düzeltmemiz tamir etmemiz gerekir, ata yadigarı var düşüncesiyle hareket ettik. Araştırma yaptık ve hayat bulacak şekilde restore ettik. Buradaki taş, Selçuklu dönemi arasındaki kültürleri içeriyor. Buradan geçen insanlar Allah’ı hatırlasınlar diye yapılıyor. Aynı zamanda Diyanet İşleri Başkanlığımızın basmış olduğu bir kitapta da bu taşın günümüzde tek örnek olduğu, Anadolu’daki tek dua taşı olarak geçiyor. Bu vesile ile Kıble ve Dua Taşını yeniden Safranbolu’ya kazandırmanın mutluluğunu yaşıyor, restorasyonu gerçekleştiren ekibimize ve bizleri yalnız bırakmayanlara teşekkür ediyorum. “

Başkan Aksoy’un konuşmasının ardından İlçe Müftüsü Hasan Güneş tarafından yapılan dualar eşliğinde Kıble ve Dua Taşı basına tanıtıldı.

safranbolu haber safranbolu belediyesi belediye başkanı dr necdet aksoy
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Parti Adının Kısaltmasını Bilmiyor Ama Aday Adayı Olmuş!
Parti Adının Kısaltmasını Bilmiyor Ama Aday Adayı Olmuş!
500 Kişi Okuma Yazma Sertifikası Aldı
500 Kişi Okuma Yazma Sertifikası Aldı