Advert
sandalye fabrikası karabük

BÖBREĞİNDEN 3 KİLO AĞIRLIĞINDA 35 SANTİM ÇAPINDA TÜMÖR ÇIKARILDI

Karabük’te, yaklaşık 10 gün önce karnında şiddetli ağrı ve idrarda kanama şikayetiyle gittiği hastanede ameliyata alınan hastanın böbreğinden 3 kilo 100 gram ağırlığında ve 35 santimetre çapında tümör çıkarıldı.

BÖBREĞİNDEN 3 KİLO AĞIRLIĞINDA 35 SANTİM ÇAPINDA TÜMÖR ÇIKARILDI
Bu içerik 1251 kez okundu.

Dünya literatüründe çok az görülen bu tür vakanın Türkiye’de ilk kez görülmesi ise doktorları şaşırttı.
Anneden kalıtımsal tuberoskleroz hastası 39 yaşındaki Mevlüt Çavdar, Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne 10 gün önce şiddetli karın ağrısı ve idrardan kanama geldiği şikayetiyle başvurarak burada acil servisteki ilk müdahalesinin ardından yapılan tetkiklerinde böbreğinde yırtılma tespit edildi.
Prof. Dr. Nurettin Sertçelik, Prof. Dr. Mehmet Melih Sunay, Yrd. Doç. Dr. Özer Baran ve Op. Dr. Nuriye Özder tarafından yapılan ve 2 saat süren ameliyat sonrası Çavdar’ın böbreğinden 35 santim çapında 3 kilo 100 gram ağırlığında tümör çıkartıldı.
Yrd. Doç. Dr. Özer Baran, hastanın anneden kalıtımsal tuberoskleroz hastası olduğunu söyleyerek, “Bu hastalık her iki böbrekte de dev boyutta iyi huylu tümörleri mevcut. Bu tümörlerin en önemli özelliği kendiliğinden kanayabilir ve yaşamı tehdit eder. Nitekim de hastamızın sol tarafındaki tümörün patlaması sonrası ciddi bir kanamayla acil servise başvurmuş. Yapılan tetkiklerde böbreğinde yırtılma saptanması üzerine acil olarak ameliyata aldık. Hastanın ciddi hayati tehlikesi mevcuttu, bilinci neredeyse kapanmak üzereydi. Böbrekteki yaklaşık 35 santim 3 kilo 100 gram ağırlığındaki tümör çıkartıldı. Ameliyat sonrası ciddi metabolik sorunları olan hasta, anestezi ekibinin özverili çalışmaları sonucu yaşam destek ünitesinden ayrılarak servise alındı ve bugünlere geldi" dedi.
Türkiye’de bu boyutta rapor edilmiş, kanamaya sebep olan şu ana kadarki en büyük böbrek kaynaklı böbrek tümörünün olduğunu belirten Baran, "Dış kaynaklı literatürü taradığımızda da bu boyutta tümörler olmakla beraber oldukça nadir. Zamanında müdahale edilmeseydi hastanın kaybedilme ihtimali oldukça yüksekti. Bir sevk edilme olasılığı ya da farklı bir tedavi ile takip edilme olasılığı kesinlikle mümkün değildi hastanın. Hastamız bayramı evinde geçirebilir" ifadesine yer verdi.

karabük haber karabükte ilk Prof. Dr. Nurettin Sertçelik Prof. Dr. Mehmet Melih Sunay Yrd. Doç. Dr. Özer Baran Op. Dr. Nuriye Özder
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Parti Adının Kısaltmasını Bilmiyor Ama Aday Adayı Olmuş!
Parti Adının Kısaltmasını Bilmiyor Ama Aday Adayı Olmuş!
500 Kişi Okuma Yazma Sertifikası Aldı
500 Kişi Okuma Yazma Sertifikası Aldı