Advert
sandalye fabrikası karabük

SKANDAL Kardemir Hisselerinde Büyük Oyun. SPK Uyudu mu?

SKANDAL ! Kardemir Hisselerinde Büyük Oyun, Kardemir’in seçimli genel kuruluna bir gün kala skandal hisse oyunu ortaya çıktı.

SKANDAL Kardemir Hisselerinde Büyük Oyun. SPK Uyudu mu?
Bu içerik 13670 kez okundu.

Kardemir’in seçimli genel kuruluna bir gün kala skandal hisse oyunu ortaya çıktı.

Şok eden iddialara göre; 1 Kasım Çarşamba günü yapılacak Kardemir seçimli genel kurulunda Güleç ailesinin B gurubundan seçilecek iki yönetim kurulu üyeliğini garantiye alabilmek için Kardemir’in %99,9 hissedarı olduğu Karçel ve Kardökmak’ta bulunan 30 milyon lot civarındaki Kardemir B gurubu hisselerini kendi imzası ile yine yönetim kurulu başkanı olduğu Çağ Çelik şirketine virman yaptığı, yine Çağ Çelik şirketinde bulunan A ve D gurubu hisselerini de Karçel ve Kardökmak’a virman yaptığı ortaya çıktı.

Karçel ve Kardökmak Yönetim Kurulu, Kardemir tarafından seçilen üç yönetim kurulu üyesinden oluşuyor.

Karçel’de Güleç gurubundan iki kişi (baba oğul Güleçler ve Yolbulan gurubundan bir kişi bulunuyor.

Kardökmak’ta ise Yolbulan gurubundan iki isim ve Kamil Güleç bulunuyor.

Edinilen bilgilerdeki iddialara göre, virman işlemi 2 Ağustos’ta yapılması gereken ve ertelenen genel kurul öncesi 25 Temmuz tarihinde Kamil Güleç’in tek başına imzası ile yapıldı.

Yapılan takas işlemi ne Karçel, ne de Kardökmak’taki diğer yönetim kurulu üyelerinin tamamına bilgi verilmeden ve imzaları alınmadan yapıldı. Üstelik böyle blok bir takasın ana şirket olan Kardemir Yönetim Kurulu’ndan da habersiz yapıldı. Karçel ve Kardökmak ana sözleşmesine de aykırı yapıldı.

Şirket ortaklarının ve bağlı ortaklıkların hisse hareketliliğinin SPK ya muhakkak bildirilmesi ve KAP (Kamuyu Aydınlatma Platformu) nda yayınlanması gerekirken bu bildirimlerde yapılmadı.

SPK’ya da bildirilen Kardemir’in üçüncü dönem bilançolarında da yer almaması, Kardemir yönetiminden ve bildirimden sorumlu ilgili personelden de saklandığı kanısını oluşturdu.

Şirket ve ticaret hukuku konusunda uzmanların görüşüne göre, ana Şirket olan Kardemir yönetim Kurulu’ndan izin alından, SPK’ya bildirilmeden, KAP ta yayınlatılmadan, zorunlu bildirim olan bilançolarda yer almadan, yapılan bu işlem tamamen hukuksuz ve ciddi suç içeriyor.

Öte yandan TTK (Türk Ticaret Kanunu’na) göre yavru şirketler olarak bilinen bağlı şirketlerin, Ana şirkete ait hisseleri hiçbir şekilde ana şirketin genel kurullarında kullanılamıyor. Güleç ailesinin bu yasağı delmek için böyle bir yola başvurduğu düşüncesi de öne çıkıyor.

Yine edinilen bilgilere göre, 1 Kasım’da yapılacak genel kurul da usulsüz olarak yapıldığı iddia edilen Takas işlemine konu hisselerin genel kurulda kullanılmaması için Karabük Ticaret İl Müdürlüğü’ne ve SPK’ya dilekçe ile şikâyet ve ihbarda bulunuldu.

Öte yandan Ticaret İl Müdürlüğü’nün ve SPK’nın acil şekilde konuyu inceleyerek, SP’ya bildirilmeden ve KAP’ya yayınlanmadan takası yapıldığı iddia edilen 30 milyon lot B gurubu hisselerin genel kurulda kullanılmaması için bloke koyması bekleniyor.

Zira zaten 120 milyon lot olan Kardemir B gurubu hissesinin 30 milyon lotluk hareketinin KAP ta yayınlanmış olması halinde, hisse değerinde de 25 Temmuz’da bu güne kadar ciddi farklılıklar oluşabileceği bunun da bir mana da yatırımcının yanıltıldığı hatta zararına sebep bile olunabileceğinin dikkate alınması gerektiği ortaya konuluyor.

ŞOK İDDİALAR VE CEVAP BEKLEYEN SORULAR

Ortaya çıkan İddialar bir çok soruyu da beraberinde getirdi.

1- Kardemir bağımsız denetçileri böyle önemli bir konuyu nasıl atladı?

2- SPK yaşanan bu büyük hisse takasını nasıl fark etmedi?

3- MKK, bu kadar ciddi bir hisse takasını dikkat çekip  SPK ya bildiremez miydi?

4- Yapılan bu takas Kardemir seçimli genel kuruluna fesat karıştırılmış ve usulsüzlük yapılmış manasına gelmiyor mu?

5- SPK bu olanlar karşısında derhal müdahale edip takasa konu 30 milyon lot hisseye genel kurul öncesi bloke koyacak mı?

6- Kardökmak ve Karçel Müdürleri ve hisse işlemleri ile yetkili personeli neden durumu Kardemir'in yönetim kuruluna bildirmedi?

7- Takası yapan aracı kurum ya da banka takas talimatını yetki açısından incelemedi mi?

8-Kardemir Genel Müdürü bu kadar önemli bir işlemden nasıl habersiz kaldı?

9- Usulsüz ve yetkisiz yapıldığı iddia edilen bu hisse takası Türk Ticaret Kanunu'na göre suç teşkil etmiyor mu? Bu konuda devletin ilgili ve yetkili makamları soruşturma açar mı?

10-Takası duyan ya da farkederek "ya sıkıntı çıkarsa" diyen bazı kişiler Kamil Güleç'i uyardı mı? Güleç Bu uyarılara;  "sorun çıkmaz, SPK Başkanı bizim, ya da benim arkadaşım, ya da biz ne dersek onu yapar" şeklinde cevaplar verdi mi?

11- SPK Başkanı şimdi yasal olmadığı, usulsüz olduğu söylenen  30 milyon lot Kardemir B hisse virmanı ile ilgili derhal gereğini yapıp, haksızlığı önlemek için bloke koydurarak Kardemir genel kurulunda kullanımını durduracak mı? Yoksa geçiştirerek adının kullanılmasına müsaade mi edecek?

12- Yabancı yatırımcılardan, diğer Kardemir hissedarlarına, özellikle Karabük'teki Kardemir hissesi sahibi, sanayici, esnaf ve vatandaşların ortaya çıkan bu takas oyunu sonrası, acaba genel kurulda nasıl oy kullanacaklar? Yapılan takas doğrudur mu diyecekler yoksa yapıldığı iddia edilen yanlışlık karşısında ciddi bir duruş sergileyebilecekler mi?

Biz Karabük Derin Haber olarak yakından takip etmeye, tüm gerçekleri sorumlu gazetecilik anlayışı, halkın gözü kulağı basın kuruluşu olmanın bilinci ile hareket etmeye devam edeceğiz. ismi geçen tarafların yapacakları açıklamalara sütunlarımız açıktır. Cevap hakları baki dir.

İŞTE İDDİALARA İLİŞKİN BELGELER TIKLA GÖR

 

kardemir genel kurul kardemir hisse oyunu kardemir genel kurul kamil güleç hisse operasyonu kardemir genel kurul hisse takası kardemir çağ çelik hisse virman
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Nazmiye Kayabaşı     2017-11-01 Bi sağlam bura var diyorduk bunlarda bozulmuş yaziııııık
Fazile Bayraktar     2017-11-01 Bal tutan parmagını yalar diye boşuna dememişler
Mehmet Sezgek     2017-10-31 Bir türlü doyuramadık doymadılar
Metal yorgunluğu     2017-10-31 Bu ülkede aylardır bas bas bağırılıyor. Metal yorgunluğu deniyor. Yolsuzluğa, alevere dalere karşı mücadele deniyor. Yanlış yapanın gözünün yaşına bakmayın deniliyor. Dinlemeyenler bir gün şapkasını önüne koyarlar
siyasetçi     2017-10-31 Bu işin Karabük siyasetine ciddi yansımaları olur. Oldu bitti ile kapanır ise, yarın Karabük halkına ne denilecek?
Haluk Demir     2017-10-31 Karabük'te taşlar yerinden oynadı!!!...
Özkarabüklü     2017-10-31 Oldum olası özkarabüklü kavramını anlayabilmiş değilim. Kim karar veriyor birisinin özkarabüklü olduğuna? Ovacıklı, safranbolulu, eskipazarlı, yeniceli, eflanili, karabük merkezli? Hangisi, hangileri özkarabüklü sayılıyor? Bu kavram suistimal mı ediliyor kardemirde yapılan iş fesihleri ve terfilerde olduğu gibi?
borsacı     2017-10-31 Eğer SPK yetkilileri bunu da pas geçerse, o zaman kime güven duyacaz bu memlekette!
bizim köylü     2017-10-31 30 milyon lot demek bugün itibariyle 90 trilyon lira demek. 15 yıl önce iki tezgah bizim deredeki haddeden nasıl olsu bu 90 trilyon servet. üstelik benzinlikler, hastane, haddahaneler.....
öz karabüklü     2017-10-31 Ben kendini öz karabüklü gören birisi olara utandım. Bizim böyle düzmece işlerimiz olmaz. Kimse ticaretine öyle öz karabüklü hikayesi katmasın bundan sonra
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Parti Adının Kısaltmasını Bilmiyor Ama Aday Adayı Olmuş!
Parti Adının Kısaltmasını Bilmiyor Ama Aday Adayı Olmuş!
500 Kişi Okuma Yazma Sertifikası Aldı
500 Kişi Okuma Yazma Sertifikası Aldı