Advert
sandalye fabrikası karabük

Karabük Bld Başkan Vergili: “MARZİNC'İ KAPATIN SONRA REHABİLİTE EDİN”

Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili Marzinc ile ilgili yaptığı basın toplantısında çevre kirliliği konusunda ki iddialarını tekrarladı ve kapatılarak rehabilitasyona gidilmesini istedi.

Karabük Bld Başkan Vergili: “MARZİNC'İ KAPATIN SONRA REHABİLİTE EDİN”
Bu içerik 2605 kez okundu.
Advert

Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili Marzinc ile ilgili yaptığı basın toplantısında çevre kirliliği konusunda ki iddialarını tekrarladı ve kapatılarak rehabilitasyona gidilmesini istedi.

Karabük Belediye Başkanı Vergili yaptığı açıklamada;  “Marzinc yönetimi beni ziyaret etti. Ziyarette üç cümle ile bir nasıl bir çalışma yapacaklarını anlattılar. Bir yıl içinde gerekli yatırımları tamamlayacaklarını söylediler. Bu açıklamaları hiçbir şekilde tatmin edici değildi. Çevreye zarar veren atıkları Bartın Çimento ve Karayollarının yol yapımında kullanılacağını belirtiyorlar. Ben bir kez daha buradan söylüyorum, bu malzeme buralarda kullanılamaz. Halen TÜBİTAK’tan rapor bekleniyor, 2014 yılında verilen raporda her şey açıkça belirtilmiş. Bu atıkların tehlikeli atık sınıfında olduğu rapor edilmiş. Ama Çevre bakanlığı hala daha bunları kriterleri içine almamış. Açıldığı günden bu yana marzinc den kaynaklanan çevre kirliliği konusu defelarca gündeme gelmiş ama buna rağmen Marzinc herhangi bir çalışma yapmamış. Bu işleri takip etmek belediyenin işi değil. Marzinc gibi fabrikaların Türkiye ekonomisine faydası var ama bunların belirtilen mevzuat içinde çalışması gerekir. Karabük ile birlikte Kayseri, Payas, Aliağa’da aynı durumda. Bakanlığa ÇED raporu almak için sundukları yazıda atık maddeyi yol malzemesi olarak, çimento olarak değerlendirileceği yazılmış, buradan çıkan atık bade zehirli atık madde, bundan ne çimento olur, ne yol malzemesi olur. Bu maddeden yol malzemesi yapıp yola dökerseniz, insanları zehirlersiniz. Bunlar tehlikeli atık sınıfına giriyor. Bunları kamyonlara doldurup bertaraf edemezsiniz. Bertaraf tesislerinde bertaraf edilecek bir atık değil bunlar. Bunların çevreye zarar vermeyecek şekilde depolanması gerekir. Kısacası böyle yumuşak geçişlerle olmaz. Hızlandırılması lazım. Marzinc’i kapatmak için gerekli çalışmaları yapın. Tüm düzenlemelerini yapsın, önlemlerini alsın mevzuata uygun duruma gelsin o zaman çalışmasına izin verin. Sayın Ceylan, şu anda Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı, konunun uzmanı, Marzinc’in faaliyetini durdurtup, gerekli tedbirleri aldıktan sonra tekrar açılmasını sağlamalı. Bu konu 100 bin kişiyi ilgilendiriyor, Sayın Ceylan, bu sorunu çözsün, bizlerde 100 bin kişi ile siyasi olarak ona destek verelim. İnşallah bakan olur. Marzinc yetkililerinin bir yılda gerekli tedbirleri alması gerekiyor. Bu fabrika Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hiç konu uzatılmadan, en kısa sürede kapatılmalıdır. Fabrika kapatıldıktan sonra gerekli rehabiliteler yapılıp, tüm tedbirler alındıktan sonra tekrar açılmalıdır” ifadelerini kullandı.

rafet vergili mehmet ceylan marzinc karabük belediyesi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Sevket     2018-01-05 Kulliyen yalan marzinc ne soz vermiste tutmus 5 yilir neden yapmamis bunlari kanalizasyona ve yollara saldi zehiri simdiye kadar iscisinin arkasinda durmayan bir fabrika cevreyemi duyarli olacak topraktan havaya kadar zehir saciyor kimse aksini soyleyemez bu fabrika bian once karabukten kaldirilmali
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Parti Adının Kısaltmasını Bilmiyor Ama Aday Adayı Olmuş!
Parti Adının Kısaltmasını Bilmiyor Ama Aday Adayı Olmuş!
500 Kişi Okuma Yazma Sertifikası Aldı
500 Kişi Okuma Yazma Sertifikası Aldı