Advert
sandalye fabrikası karabük

Safranbolu Merkez Park ve içindeki Cafe mercek altında

Safranbolu Merkez Park ve içindeki Cafe ihale usullerine uygun olup olmadığı konusunda mercek altına alınarak inceleme başlatıldı.

Safranbolu Merkez Park ve içindeki Cafe mercek altında
Bu içerik 8561 kez okundu.
Advert

Safranbolu Merkez Park ve içindeki Cafe ihale usullerine uygun olup olmadığı konusunda mercek altına alınarak inceleme başlatıldı.

Yıllar önce Bartın yolu geçecek denilerek tapulu arazileri de bulunan bazı vatandaşların hibeleri ile karayollarınca kamulaştırılan şimdiki Misaki Milli Meydanının arkasındaki alan daha sonra yoldan vazgeçilmesi üzerine Kamu menfaatine kullanılmak üzere 2008 yılında Safranbolu Belediyesi’ne devredildi.

Devir tapusunun üzerine ticari amaçla kullanılamaz şerhinin konulduğu iddia edilen arazi 2012 yılında Safranbolu Belediye Meclisi tarafından yap işlet devret modeli ile kiraya verilmesi kararı alındı.

İddialara göre Safranbolu Belediye meclisinin bu kararının ardından 2014 yılında Belediye Encümeni tarafından 25 yıllığına müstecire kiraya verildi.

 İhaleye kaç firmanın girdiği ve ciddi bir ihale yapılıp yapılmadığı tartışmaları süre dursun yaklaşık 5 ay önce müteahhit firma tarafından tamamlanan park’ın içine müstecir tarafından ticari maksatlı çalışan 200 metrekarenin üzerinde bir Cafe yapıldı. Üstelik binaya uzantı 400 metrekareden fazla camekan çerçeveli kapalı alan oluşturularak ticari faaliyet başladı.

 Kira bedelinin çevredeki diğer belediyeye ait işletmelere göre çok düşük bir ücretle 2 bin lira civarında verildiği iddia edilen kiralama sonrası müstecir tarafından iskan ruhsatsız ve işletme ruhsatsız aylarca şehrin göbeğinde çalıştırıldı.

ŞİMDİ SAFRANBOLU HALKI, KENDİ YARARINA KAMULAŞTIRILAN ALAN İLE İLGİLİ KAFALARDA OLUŞAN SORULARA CEVAP BEKLİYOR?

1- Aylardır şehrin göbeğinde ruhsatsız çalışan bu Cafe işletmesini Safranbolu Belediyesi zabıta ekipleri görmedi mi, duymadı mı, neden mühürleme de dahil hiçbir işlem yapmadı? Kim ya da kimler göz yumdu? Sorumlular hakkında soruşturma açılacak mı?

2- 2014 yılında kirala ile ilgili alınan encümen kararında kimlerin imzası var?

3- Karayollarının devir tapusunda Ticari maksatlı kullanılamaz şerhi var mı? Eğer varsa bu şerhe rağmen, parkın içine yapılan bu koskoca Cafe ticari sayılmıyor mu?

4- Belediye encümeninin yetkisi belediye ve ihale kanunlarında en fazla 3 yıl olarak sınırlanmışken, 25 yıl kiralanması kanunları hiçe sayma olmuyor mu? Eğer kanunlara aykırı işlem tahsis edilmiş ise, o dönem imza atan encümen üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunulacak mı?

5- Safranbolu merkezde 200 metrekaresi bina ve 400 matrekaresi kapalı camekanlı bir dükkanın kirası ne kadar acaba? 2.000 TL çok komik bir rakam değil mi? Burada kamu menfaati nerede?

6- 2008 yılında Bartın yolu açılacak diye kendi tapulu arazilerini bağış yapan vatandaşlar dava açarak geri isterlerse ne olacak?

7- Aylar önce bitmiş bir inşaat işi ile ilgili, neden iskan ruhsatına başvurulmadı? Mağdur edilen müteahhit var mı? Aylardır işlem yapmayan Belediye personeli şimdi bu mağduriyetten sorumlu değil mi?

Safranbolu halkı şimdi bu soruların cevabını bekliyor. Bizler derin haber olarak takipçisi olacağız.

 

karanfil cafe merkez park safranbolu kaymakam kayyum belediye başkanı fatih ürkmez usulsüzlük
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
eğri oturalım.doğru konuşalım     2017-11-10 sn Türkoğlu na katılıyorum...yemek operasyonunda beraber koğuş arkadaşı olan belediye başkan yardımcısı ve bu kafenin işletemecisi değilmi? nihat cebeci dönemi ile ilgili olarak bağlarbaşı mahallesi cimbek mevkiinde bulunan fırın binası dört cepheden birden genişletilmiştir...inanmayan gidip ölçsün..arkasında kalan binalar ile aynı sırada olan bina şimdi yola sıfır hale getirildi..fırın büyütüldü..lütfen bu binalar incelensin..sn kayyum belediye başkanımız bu konulara el atsınlar..
Cenk     2017-11-08 Eski park ve bahçelerde araştırılsın istimlak edilip özel kişiye nasıl satılmış yer sahipleri bilmiyomuydu satmayi
Bülent Turkoglu     2017-11-07 İhaleyi alanın yemek operasyonu kahramanları ile ilgisi nedir???Kaymakam bey bu konulara girerken çatı katı arası bağımsız birim oluşturan zülfü yare dokunabilir mi acaba
Bülent Turkoglu     2017-11-07 Bu konu Nihat cebeci tarafından yapıldı. Karayollarindan kurum görüşü alınmadan değişiklik yapıldı ki yapılamaz. Sadece yol alanı ihdası değil cami ve yanındaki yapılarda çekme mesafesi olarak ımar kanunu na aykırıdır. Bakınız. Verilen yapılan uygulamalar uygulandığı tarih te yürürlükte olan Meri ımar planına göre değerlendirilir kovuşturma açılır. Sayın kaymakam bu konuda geçmişe dönük cebeci dönemini de kapsayan soruşturma actirmalidir. Caminin doğusundaki yapılar için de. Hele hele parkı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Parti Adının Kısaltmasını Bilmiyor Ama Aday Adayı Olmuş!
Parti Adının Kısaltmasını Bilmiyor Ama Aday Adayı Olmuş!
500 Kişi Okuma Yazma Sertifikası Aldı
500 Kişi Okuma Yazma Sertifikası Aldı