Advert
sandalye fabrikası karabük

TOKİ Konutlarına Fiyat Tepkisi

Karabük’te, kentsel dönüşüm kapsamında yapılan TOKİ konutları için açıklanan satış bedellerinin kendilerine de uygulanacağı endişesini yaşayan hak sahipleri sokağa döküldü.

TOKİ Konutlarına Fiyat Tepkisi
Bu içerik 2501 kez okundu.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, Soğuksu Mahallesi 2’nci Etap Kentsel Yenileme Projesi kapsamında 700 konuttan 167’si TOKİ tarafından hak sahipleri haricindeki kişilere 160 bin ile 238 bin TL arasında satışa sunuldu. 420 konutun hak sahibi ise kendilerinede aynı fiyat tarifinin yapılacağı endişesini yaşadıklarını, bu fiyatların kendilerinede uygulandığı takdirde mağdur olacaklarını belirterek Merkez Camii önünde toplandı. ‘Bu daha başlangıç mücadeleye devam’, ‘TOKİ’ye başlamak istemiyoruz’ sloganları atan hak sahipleri adına basın açıklamasını okuyan mahalle muhtarı Muhtarı Hüseyin Yavuz şöyle dedi:
"20 ay önce mahallemizde geliştirilen bu proje ile evlerin gecekondu düzeyinden daha modern ve şehircilik anlayışına uygun olarak yapılması hem mahalle halkı olarak bizleri hem de geniş çerçevede Karabük’ün çevre yapısının düzeleyeceği ümidi ile karşıladık. Fakat gelinen noktada TOKİ amacı olan maaliyetine, düşük fiyat ve uzun vadeli ödeme planı ile dar gelirli insanları, emeklileri ve asgari ücretle çalışanları ev sahibi yapmak yerine şu an yapmış olduğu uygulama ile evlerin fiyatını en üst seviyeden tutmuş olup 160 bin TL’den başlayıp 240 bin TL’ye kadar fiyat açıklamakta olup evleri yıkılacak kişileri resmen mağdur etmişlerdir. Henüz proje devam ederken, ayrıca hak sahipleri ile daha anlaşma bile yapmamışken 167 konutu uçuk rakamlara satışa sunmuştur. Bizler Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak hem yerlerimizden hem evlerimizden olup borç içinde yaşamak istemiyoruz. Değerli büyüklerimizden duyarlı olmalarını istiyoruz. Bu fiyatların düşürülmesini rica ediyoruz.”
Basın açıklaması sırasında TOKİ Merkez Camiinin merdiven korkuluklarının küçük bir bölümünün yıkılmasına ise vatandaşlar ‘Camii şimdiden yıkılıyor. Bu cami böylemi teslim edilecek’ diye tepki gösterdi.

KARABÜK TOKİ
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Mahalle sakini     2017-11-17 Cami merdiven başlıkları kırık malzemelerden yapılmış kırık yerler yapıştırılmış uydurma kaydırma yapılmış
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Parti Adının Kısaltmasını Bilmiyor Ama Aday Adayı Olmuş!
Parti Adının Kısaltmasını Bilmiyor Ama Aday Adayı Olmuş!
500 Kişi Okuma Yazma Sertifikası Aldı
500 Kişi Okuma Yazma Sertifikası Aldı