Advert
sandalye fabrikası karabük

Yılan Hikayesine Dönen Devlet Demiryolları Arazileri Belediye'ye Devredildi

Yıllardır yılan hikayesine dönen şehrin göbeğindeki devlet demir yolları arazileri sorunu nihayet çözüldü. Bakan Faruk Özlü’nün Karabük Belediyesi’ni ziyaretinde imzalara atıldı. 2014 Yerel Seçimlerinde Başkan Vergili'nin Mega Projelerinden olan, Karabük Merkezdeki Devlet Demir Yolları arazilerinin ve Kartaltepe Mahallesinin kentsel yenileme sonucu şehre kazandırılması hayali TCDD Genel Müdürlüğü ile Karabük Belediyesi tarafından imzalanan protokol ile gerçek oldu.

Yılan Hikayesine Dönen Devlet Demiryolları Arazileri Belediye'ye Devredildi
Bu içerik 2090 kez okundu.

İmza Töreninde Konuşan Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, Bakan Özlü'ye 8 yıllık görev süresinde Karabük'e yaptığı hizmetler hakkında kısa bir brifing verdi.

Başkan Vergili daha sonra konuşmasına şu şekilde devam etti; “Karabük’ümüz için en önemli işlerden birisi şehri ikiye bölen Devlet Demir Yolları arazisinin şehir ile bütünleşmesiydi. Yaklaşık 160 dönüm bir arazi, şehrin ortasında boşluk yaratmaktaydı. Devlet Demir Yolları ile anlaşmamız üzerine Devlet Demir yollarına ait yükleme, boşaltma ve bakım, onarım üniteleri Karabük'ün yaklaşık 2 kilometre uzağında bir araziye geçecektir. Böylece bizde şehrin merkezindeki bu 160 dönümlük araziyi şehir ile bütünleştirip yeni bir cadde ve sokak ortaya çıkarmış olacağız. Kartaltepe Mahallemizde bulunan Devlet Demir Yolları lojmanlarının yerine ise Belediyemize ait olan Soğuksu Mahallemizde bulunan TOKİ'den 97 adet lüka daire Devlet Demir Yollarına devredildikten sonra Devlet Demir Yolları’da bu araziyi bize teslim edecek. Ben ne kadar muhalefet partisinden olursam olayım iktidar partisini, hükümeti ve devleti hep yanımda gördüm. Bu konuda emeği geçen, yanımızda olan Devlet Demir Yolları Genel Müdürümüze ve personeline, değerli büyüğümüz Mehmet Ali Şahin Bey'e, Karabük Valisi Kemal Çeber'e, Karabük Milletvekilimiz Burhanettin Uysal'a çok teşekkür ediyorum” dedi.  

Karabük Belediyesi ile TCDD arasında imzalanan arazi devir teslim törenine katılarak protokole şeref konuğu olan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü; “Sayın Başkanım çok teşekkür ederim. Anadolu’nun neresine gidersek gidelim, şehrin merkezinde eski dönemlerden kalan ya bir sanayi sitesi var ya da kamuya ait kurumlardan birisinin mülkü var. Gerçekten bu dönüşüm son derece önemlidir. Karabük'ü ikiye bölen bir yapıyı Karabük'le birleştirmiş oluyoruz. Ben bu konuda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Karabük'e yeni bir Teknopark kuruyoruz. Bunun içinde gerekli desteği sağlayacağız. İnşallah kısa sürede hayata geçer. Yine Eskipazar Organize Sanayi Bölgesi konusunda da ne gerekiyorsa yapacağız, çok yakında kamulaştırma işlemlerine başlayacağız. Karabük için Bakanlığımızın yapabileceği ne varsa elimizden geleni yapacağız. Karabük'te olmaktan son derece memnunum. Karabük'ün bakanı yok diye düşünmeyin, Karabük'ün Bakanı benim” dedi.

Karabük Milletvekili Mehmet Ali Şahin ise; “Bu proje Karabük için önemli bir projedir. Çünkü Karabük'ü daha modern bir kent haline getirmek için bu projenin hayata geçmesi gerekiyordu. Rafet Bey bu konuda gerçekten çok gayret etti. Yapılan iş Karabük için yapılıyor. Karabük için bir şey yapılacaksa hepimiz el ele, kol kola olup birlikte yaparız. Karabük'te Merkezi Hükümet ile Yerel Yönetim olarak ortaya koyulan bu güzel tablonun tüm Türkiye'ye örnek olmasını temenni ediyoruz. Bende Rafet Bey'e bu yaklaşımlarından dolayı çok teşekkür ediyorum. Önemli olan bu projenin kısa sürede hayata geçmesidir. Planlandığı gibi hayata geçtiği takdirde Karabük'ün çehresi olumlu yönde gelişmiş olacaktır” dedi.

Konuşmaların ardından Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili ve TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın arasında devir teslim protokolü imzalandı. Protokole, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, TBMM Eski Meclis Başkanı ve Karabük Milletvekili Mehmet Ali Şahin, Karabük Valisi Kemal Çeber, Karabük Milletvekili Prof. Dr. Burhanettin Uysal da şeref konuğu olarak imza attı.

karabük belediyesi rafet vergili faruk özlü TCDD
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Parti Adının Kısaltmasını Bilmiyor Ama Aday Adayı Olmuş!
Parti Adının Kısaltmasını Bilmiyor Ama Aday Adayı Olmuş!
500 Kişi Okuma Yazma Sertifikası Aldı
500 Kişi Okuma Yazma Sertifikası Aldı