Advert
sandalye fabrikası karabük

Bakan Yrd. Ceylan, Osmanlı Coğrafyası Arşiv Kongresi’nin Açışılını Gerçekleştirdi

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan, Sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde İstanbul Haliç Kongre Merkezinde 2.Uluslararası Osmanlı Coğrafyası Arşiv Kongresi’nin açılışını gerçekleştirdi.

Bakan Yrd. Ceylan, Osmanlı Coğrafyası Arşiv Kongresi’nin Açışılını Gerçekleştirdi
Bu içerik 719 kez okundu.
Advert

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan, Sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde İstanbul Haliç Kongre Merkezinde 2.Uluslararası Osmanlı Coğrafyası Arşiv Kongresi’nin açılışını gerçekleştirdi.

Açılış konuşmasında;

“KIYMETLİ MİSAFİRLER, 2. ULUSLARARASI OSMANLI COĞRAFYASI ARŞİV KONGRESİNE HOŞGELDİNİZ, SAFALAR GETİRDİNİZ…

BİRİNCİSİNİ YİNE BAKANLIĞIMIZIN EV SAHİPLİĞİNDE TAPU VE KADASTRO GENEL MÜDÜRLÜĞÜMÜZÜN YAPTIĞI KONGRENİN İKİNCİSİNİ BÜYÜK BİR KONSORSİYUM İLE ORGANİZE EDİYORUZ.

ÜLKEMİZDE, OSMANLI ARŞİV MİRASINI BÜNYESİNDE BARINDIRAN ARŞİVLER, ÜNİVERSİTELER, KURUMLAR VE DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDAN BİLİMSEL OLARAK DESTEK VEREN BİLİM İNSANLARININ İŞTİRAKLERİYLE BU KONGREYİ GERÇEKLEŞTİRİYORUZ.

SAYIN KATILIMCILAR; ALTI YÜZYILI AŞKIN BİR SÜRE GENİŞ BİR COĞRAFYAYA HÜKMEDEN OSMANLI DEVLETİNİN BIRAKTIĞI ZENGİN ARŞİV MİRASI, GÜNÜMÜZDE BAĞIMSIZ BİRER DEVLET OLAN FARKLI UNSURLARI ORTAK KÜLTÜR, TARİH VE MEDENİYET PAYDASINDA BİRLEŞTİRMEKTEDİR. OSMANLI’DAN İNTİKAL EDEN BU ARŞİV HAZİNELERİNİN GÜN IŞIĞINA ÇIKARILMASIYLA, AYNI KÜLTÜREL VE TARİHİ TEMELDEN DOĞAN PARÇALAR BİRARAYA GETİRİLMEKTEDİR. İŞTE, BU KONGRE’NİN TEMEL ÇIKIŞ NOKTASI DA BU BÜTÜNLEŞMENİN TEMELLERİNİ ATMAKTIR. ÇÜNKÜ BU BİRLEŞME VE BÜTÜNLEŞME; HEM BİZİM ORTAK TARİHİMİZİN HEM DE DÜNYA TARİHİNİN ARŞİV BELGELERİNİN DİLİYLE YENİDEN VE DOĞRU OLARAK ORTAYA KONULMASINI SAĞLAYACAKTIR.

'TARİHİN YENİDEN YAZIMINDA ARŞİVLERİMİZ' ANA TEMASI İLE DÜZENLEDİĞİMİZ KONGREDE, DÜNYA TARİHİNE YÖN VERECEK NİTELİKTE KALEME ALINMIŞ BİRBİRİNDEN KIYMETLİ BİLİMSEL TEBLİĞLER SUNULACAKTIR.  ASIRLIK SORUNLAR BAŞLIĞI ALTINDA YAPILACAK ÖZEL OTURUMLARDA ORTADOĞU, LOZAN, GÖÇLER VE MÜBADELE GİBİ ÜLKEMİZ VE DÜNYA KAMUOYUNU MEŞGUL EDEN MESELELER BİLİM İNSANLARINCA DEĞERLENDİRİLECEK, ARŞİV BELGELERİNİN DİLİYLE GERÇEK BİR TARİH YAZILACAKTIR.

BUGÜN ÜLKEMİZ ALEYHİNDE SÜRDÜRÜLEN LOBİ FAALİYETLERİYLE SÖZDE ERMENİ MESELESİ HER FIRSATTA PİŞİRİLİP PİŞİRİLİP ÖNÜMÜZE KONULUYOR. BAZI ÜLKELERDE SİYASİ İRADELER BU LOBİ FAALİYETLERİNİN ETKİSİYLE TÜRKİYE ALEYHİNDE KARARLAR ALIP, SÖZDE ERMENİ SOYKIRIMINI TANIYABİLİYOR. ANCAK, BUNLARIN YAPTIĞI ÇALIŞMALARIN BİLİMSEL HİÇBİR DAYANAĞININ OLMADIĞINI, SAPTIRILDIĞINI HEPİMİZ BİLİYORUZ. İŞTE BİZ BU KONGREDE MESNETSİZ İDDİALAR ORTAYA KOYMUYOR, ARŞİV BELGELERİNİN DİLİYLE KONUŞUYORUZ. ONLARIN TARİHİ DAYANAKTAN YOKSUN İDDİALARINA KARŞILIK BİZ ARŞİVLERİMİZİ GÖSTERİYORUZ.

TAM DA BU NOKTADA DÜNYADACA ÜNLÜ TARİHÇİ RAHMETLİ HALİL İNALCIK'I ANMAK İSTİYORUM. HOCAMIZIN DA DEDİĞİ GİBİ "BELGENİN ORTAYA KOYDUĞU GERÇEK KARŞISINDA HER TÜRLÜ İDDİA DEĞERSİZ KALIR."

BİZİM ALNIMIZ AK!  GEÇMİŞİMİZİ ARAŞTIRDIĞINIZDA ANCAK HAKKA TESLİMİYET, HALKA HOŞGÖRÜ VE HİZMET BULURSUNUZ. BİZİ KENDİLERİYLE YA DA BAŞKA MEDENİYETLERLE KARIŞTIRANLAR İÇİN BU KONGRENİN GÜZEL BİR MESAJ TAŞIDIĞINA İNANIYORUM.

YİNE, ORTADOĞU DENİLEN COĞRAFYADA YÜZLERCE YILDIR ÇATIŞMALAR, KARMAŞA VE GÜÇ MÜCADELESİ HİÇ BİTMEDİ. YÜZ YIL VE BELKİ ÇOK DAHA UZUN ZAMANDIR SÜRE GELEN GÜÇ MÜCADELELERİNİN SONUÇLARINI BUGÜN HALA YAŞIYOR BU COĞRAFYA. HİÇBİR OLAY, TARİHSEL BU GELİŞMELERDEN BAĞIMSIZ GELİŞMİYOR ASLINDA. YÜZ YIL ÖNCESİNDE ORTAYA KONULAN PLANLARIN GERÇEKLEŞTİRİLMESİ İÇİN NASIL MÜCADELELER VERİLDİĞİNİ, NE GİBİ ÇATIŞMA ORTAMLARININ OLUŞTURULDUĞUNU, TERÖR ÖRGÜTLERİNİN ÇEŞİTLİ DEVLETLERCE DESTEKLENİP NASIL KARMAŞANIN DEVAM ETTİRİLDİĞİNİ HEPİMİZ GÖRÜYORUZ. İŞTE BU COĞRAFYADA YAŞANANLARIN TARİHSEL KÖKENLERİNİ DE BU KONGREDE TARTIŞACAĞIZ. BU BÖLGENİN GEÇMİŞİ BELGELERLE, BİLİM İNSANLARINCA ORTAYA KONULACAK.

BUNUNLA BİRLİKTE ZAMAN ZAMAN EFSANELEŞTİRİLİP ANLATILAN LOZAN ANLAŞMASINI DA ÖZEL OTURUMLARDAN BİRİSİNDE ELE ALACAĞIZ. LOZAN’IN HUKUKİ VE SİYASİ İÇERİĞİ YİNE BİLİM İNSANLARINCA TARTIŞILACAK. AMACIMIZ TEVATÜRLERİ BİR TARAFA BIRAKIP BELGELERLE GERÇEKLERİN ORTAYA KONULMASIDIR. KONGRENİN BU AMACA HİZMET EDECEĞİNİ UMUYORUM.

AYRICA; “GELECEĞİN ARŞİVCİLERİ” ADI VERİLEN ÖZEL BİR PANELDE, KURUM YÖNETİCİLERİ İLE ALANINDA UZMAN TARİHÇİ VE ARŞİVCİLER MESLEKİ SORUNLARIN YANI SIRA ARŞİVLERİN NASIL OLMASI GEREKTİĞİ KONULARINI DA TARTIŞACAK, AKADEMİSYEN VE ÖĞRENCİLERİN SORULARINI CEVAPLAYACAKLAR. BU PLATFORMLARIN ARŞİVCİLİK MESLEĞİNE OLUMLU KATKI SAĞLAYACAĞI VE GELECEKTE İSTİHDAM EDİLECEK ARŞİVCİLERİN MESLEĞE HAZIRLANMALARINA YARDIMCI OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM.

ÜLKEMİZDE ÇOK DA ÜZERİNDE DURULMAYAN “KÂĞIT RESTORASYONU” İŞLERİ DE BİR ÖZEL OTURUMDA DEĞERLENDİRİLECEK. RESTORASYON İŞLERİNDE ASLINDA DÜNYADA DA BELLİ BİR STANDART YOK. ÇEŞİTLİ EKOLLER FARKLI ŞEKİLLERDE RESTORASYON UYGULAMALARI GERÇEKLEŞTİRİYOR. BU PLATFORMLARDAKİ TARTIŞMALARDAN ÇIKACAK SONUÇLARA GÖRE, KURUM ARŞİVLERİNİN VE RESTORASYON İŞLERİNİN STANDARTLARININ OLUŞMASI NOKTASINDA DA ÖNEMLİ BİR ADIM ATILACAĞI DÜŞÜNÜYORUM.

TÜM BU ÖZEL OTURUMLARIN, PANELLERİN VE DİĞER TEBLİĞ SUNUMLARININ SONUNDA TARTIŞILAN VE KARAR VERİLEN HUSUSLAR “İSTANBUL DEKLARASYONU” ADI İLE DÜNYA KAMUOYUNA İLAN EDİLECEKTİR.

SAYIN KATILIMCILAR; KONGRE’DE BİLİMSEL SUNUMLARIN YANI SIRA ARŞİVLERİMİZİ GÖZLER ÖNÜNE SERECEK ŞEKİLDE PAHA BİÇİLEMEZ ESERLERİN SERGİLENDİĞİ BİR SERGİ ALANI OLUŞTURDUK. AYRICA KONGRE MERKEZİ İÇİNDE OSMANLI CUMBALI EVLERİ BİÇİMİNDE HAZIRLADIĞIMIZ OSMANLI SOKAĞINDA KATILIMCILAR YÜZLERCE YIL ÖNCESİNİ ANIMSAYACAK, GÜZEL ANILAR BİRİKTİRECEKLER. SİZLERE OSMANLI SOKAĞINI VE SERGİ ALANIMIZI ZİYARET ETMENİZİ VE TARİHİ TENEFFÜS ETMENİZİ TAVSİYE EDİYORUM.

KONGREYLE İLGİLİ SON OLARAK BELİRTMEK İSTEDİĞİM BİR HUSUS DAHA VAR:

GELECEK NESİLLERCE HATIRLANSIN, KALICI BİR ESER DAHA ORTAYA ÇIKSIN DİYE YAPTIĞIMIZ BU BİLİMSEL ÇALIŞMALARI BİR KONGRE HATIRA ORMANI İLE ÖLÜMSÜZLEŞTİRDİK. BU KAPSAMDA BİRİNCİ VE İKİNCİ KONGREYE KATILANLARI TEMSİLEN ÇANAKKALE’DE 5 BİN FİDAN DİKTİK. AKADEMİSYENLERİMİZİN ADINA ÖZEL OLARAK FİDAN DİKTİK VE BİLİMSEL PROGRAMLAR ESNASINDA FİDAN BELGELERİNİ KENDİLERİNE SUNACAĞIZ.

ÜLKEMİZDE VE DÜNYADA PEK ÇOK İLKE İMZA ATACAĞINA İNANDIĞIM BU KONGREYE KATKI SAĞLAYAN BİLİM İNSANLARINA SAĞLADIKLARI KATKIDAN DOLAYI BİR KEZ DAHA TEŞEKKÜR EDİYORUM.

KONGRENİN TÜRK VE DÜNYA TARİHİ AÇISINDAN FAYDALI OLMASI DİLEKLERİMLE TÜM KATILIMCILARA SAYGILARIMI SUNUYORUM.”

mehmet ceylan
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Parti Adının Kısaltmasını Bilmiyor Ama Aday Adayı Olmuş!
Parti Adının Kısaltmasını Bilmiyor Ama Aday Adayı Olmuş!
500 Kişi Okuma Yazma Sertifikası Aldı
500 Kişi Okuma Yazma Sertifikası Aldı