Advert
sandalye fabrikası karabük

Uzun Bayram Tatili Bitti. İş Başı Yaptık.

Uzun tatil dönemlerinden sonra iş yaşamına adapte olmak kolay değil. Uzmanlara göre tatil sonrası sendromu yaşamamak için küçük planlamalar yapmak gerekiyor. Sendrom uzadıkça istifaya varan sorunlar yaşayabileceğine dikkat çeken uzmanlar bakın neler öneriyor...

Uzun Bayram Tatili Bitti. İş Başı Yaptık.
Bu içerik 2880 kez okundu.

TATİL SONRASI SENDROMU

Yıllık izinlere bir de bayram tatili eklenince uzun bir dinlenme dönemi geçiren çalışanların çoğu adaptasyon güçlüğü yaşıyor. Ancak küçük planlamalarla bu zorluk kolayca aşılabilir.

Aylarca yoğun iş stresi altında çalıştıktan sonra gelecek tatili hayal etmek her çalışanın iple çektiği bir dönemdir. Hatta bu süreç bu yılki gibi bayram tatiliyle birleşirse tadından yenmez bir hal alır. Ancak tatil bittiğinde uzun bir süre rutinin dışına çıkan çalışanlar için artık ’gerçek hayata’ dönme vakti geldi çattı. İş stresinden uzak geçirilen tatil dönüşünde ’iş maskesini’ yeniden takıp işe adapte olmak da başlangıçta zor gelir. Uzmanlar bu duruma yeniden alışmanın zaman aldığı kanaatinde. Üstelik adaptasyon süreci ne kadar uzarsa kişinin motivasyonunun o kadar azaldığını söylüyorlar. ’Tatil dönüşü adaptasyon depresyonu’ ya da ’yaz depresyonu’ denilen bu durum tatilde biriktirilen tüm enerjinin bir anda yok olup gitmesine neden olabiliyor. Yapılan araştırmalara göre tatilden dönen kişilerin yaklaşık yüzde 50’si de kendisini iyi hissetmediğini ifade ediyor.

Sağlık sorunları baş gösteriyor
İş hayatına yeniden adapte olmak çoğu kişide sıkıntı yaratırken, uykusuzluk, baş ağrısı, sindirim sistemi bozuklukları gibi birtakım sağlık sorunlarının da ortaya çıkmasına neden oluyor. Özellikle kaygı ve depresyona eğilimi olan kişiler adapte olmakta daha fazla zorluk çekiyor. Bu durumun tek istisnası ise ’işkolik’ olarak nitelendirilen çalışanlar. Zira uzmanlara göre bu kişiler hayatlarında fazla yer tutan başarı hırsları sayesinde çalışmaya hiç sorunsuz başlayabiliyor. Üstelik kendilerini iyi hissettikleri ortama döndükleri için sanki hiç ara vermemiş gibi işlerine ilk günden devam edebiliyorlar.

İstifalarda artış var
Tatilden döndükten sonra istifa eden çalışanların sayısında bir artış olduğunu söyleyen Medical Park Hastanesi Klinik Psikologlarından Zeren Okçuoğlu Kadıoğlu, "Çalışanlar için iş stresinden ve sorumluluğundan uzak geçen tatil sonrasında eski rutine dönüş, çoğu zaman yer çekimi kuvveti gibi hissediliyor ve bununla baş etmek zor geliyor" diyor. Ancak bunun tersini düşünen psikologlar da yok değil. Örneğin Avcılar Medicana Hastanesi’nden Psikolog Betül Bilgen’e göre tatilde ruhlarını dinlendiren kişilerin tatil dönüşünde verimlilikleri ve iş bitirme hızları artıyor.

Üsküdar Üniversitesi Feneryolu Polikliniği'nden Uzm. Klnk. Psk. Zehra Erol, tatil dönüşünde çoğu kişide;

 Keşke tatil bitmese, yine iş başlıyor
 Aynı şeyleri yapmaya başlayacağız
 Tatil ne güzeldi, sıkıcı hayatımıza geri döneceğim vb... düşüncelerin hâkim olabildiğine dikkat çekti.

Bu düşüncelerin sıklığı ve yoğunluğunun artmasıyla kişinin işe ve günlük yaşama uyumun da zorlukların oluşabileceğini, kişide dikkat yoğunlaştıramama ve isteksizliğin ortaya çıkabileceğini ifade eden Erol, sürecin uzamasının ise kişinin mutsuzluğuna neden olabileceğini söyledi.

TATİL DÖNÜŞÜ HEMEN ANİ KARARLAR ALMAYIN
1. İşe başlamadan bir gün önce dönün
Tatil dönüşü en azından bir gün önce gelip kendinize zaman ayırmakta fayda var. Evde geçireceğiniz zaman işe başlamadan önce bir geçiş dönemi olur.
2. Hafif egzersizler yapın
Gün içerisinde hafif yürüyüşlere çıkmak ve şehir içindeki havuza gitmek gibi tatili anımsatan etkinliklere katılmakta fayda var.
3. Olumsuz olaylara odaklanmayın
Tatilin size verdiği pozitif enerjiyle hemen her şeyi değiştirme planlarına girişmeyin. İşinizden memnun değilseniz hemen bir coşkuya kapılıp istifa etmeyin.
4. Büyük beklentiler içine girmeyin
Öncelikle kararlarınızı uygulamak için baştan öngördüğünüz zamanı belirleyin, acele etmeyin.
5. Biraz daha sosyal olun
Tatil bitti diyerek eve kapanmayın. Dostlarınız ve sevdiklerinizle vakit geçirmeye çalışın. Sinema ya da hobilerinize zaman ayırın.
6. Kendinize süre tanıyın
Tatilden eve döner dönmez günlük işlerin içine gömülmek, tatilde topladığınız tüm enerjinin uçup gitmesine yol açar. Bu nedenle yapılacak İşleri her gün yavaş yavaş yapın.

 

iş sendromu tatil sonrası sendrom tatil sonrası iş sendromu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Parti Adının Kısaltmasını Bilmiyor Ama Aday Adayı Olmuş!
Parti Adının Kısaltmasını Bilmiyor Ama Aday Adayı Olmuş!
500 Kişi Okuma Yazma Sertifikası Aldı
500 Kişi Okuma Yazma Sertifikası Aldı