Advert
sandalye fabrikası karabük

KARDEMİR'den Çevre Yatırımı Bilançosu

KARDEMİR devam eden hava kirliliği tartışmalarına Yatırım Bilançosu ile açıklık getirdi

KARDEMİR'den Çevre Yatırımı Bilançosu
Bu içerik 1092 kez okundu.
Advert

Karabük'te bir süredir yoğun şekilde gündemde olan hava kirlililğine, Belediyesi Başkanı Rafet Vergili'nin son aylarda neşter noktasında çıkışı ile ciddi gelişmeler olmuştu.

Belediye Başkanı Vergili, Karabük'te hava kirliliğine sebep olan fabrikaların çalışmalarını takip etmesi üzerine Kardemir yapacakları çevre yatırımlarını açıklamış, kısa zaman içerisinde tamamlayacaklarını belirtmişti.

Özellikle hava kirliliği ile ilgili tartışmalar gündemdeki yerini korurken KARDEMİR'den hava kirliliği konusunda ikinci bir açıklama geldi.

Kardemir'in son yaptığı açıklama şu şekildedir;

"Şirketimiz, sahasında şu an hizmet veren 5.400 çalışanı ve son 10 senede yaptığı 4.2 Milyar TL tutarındaki yatırımlar ile ilimize ve ülkemize hizmet etmeye ve değer yaratmaya devam etmektedir.

Her bir ton çelik üretiminin 40 kişiye (Dünya Çelik İstatistiği) ekmek ve aş kapası olduğu düşünüldüğünde, yaklaşık 96 Bin kişinin şirketimizden geçimini sağladığı görülmektedir.

Bununla birlikte gerek insan sağlığına gerekse çevre mevzuatlarımıza uyum kapsamında son 10 yılda 385 Milyon TL yatırım yapılmıştır.

Yaşam bölgemiz Karabük ve sahadaki çalışma arkadaşlarımıza karşı çevre sorumluluğumuz kapsamında 2017 yılında yaklaşık 193 Milyon TL ilave çevre yatırım planı hazırlanmıştır. Bu plan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız, Karabük Valiliğimiz ve Karabük Belediye Başkanlığımız ile paylaşılmış olup, planlanan bu yatırımların tamamlanması ile birlikte çevresel yükümlülüklerimizde tamamlanmış olacaktır.

Bahse konu yatırımlar, bütçesi ve devreye alma tarihleri aşağıdaki tabloda sunulmuştur.

Bu yatırım tablosunda 3 ve 7. Kalemler dışında kalan tüm yatırımlar başlatılmış olup, 2018 ortasında devreye girecek bugün itibariyle 193 Milyon-TL yatırımın 88,5 Milyon TL kısmı bağlanmış, kalan kısmın ise bu ay sonuna kadar Yönetim Kurulumuz tarafından firmalarına bağlanması planlanmıştır.

Bu yatırımların en son 2018 yılı sonunda devreye gireceği görülmekle beraber, 2018 ortasından itibaren tesislerin sırayla devreye girmesiyle hava kalitesindeki iyileşme daha belirgin görülecektir.

Son dönemde artan SO2 miktarı, Kardemir’in aldığı kömür ve cevher kalitesi ile ilişkili değildir.  Kömür ve cevher tedarikçilerimiz aynı olup, Çevre Bakanlığımızın tanımladığı kükürt ve SO2 limitlerinde alım yapılmıştır. Artan SO2 oranı tamamen Karabük’ün coğrafi konumu nedeniyle, mevsimsel hava sirkülasyonunun olmamasından kaynaklanmaktadır. Şehrimizin coğrafi konumu itibariyle hava sirkülasyonunun olmaması bilgisi de bizlere aynı zamanda Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüz kanalı ile yapılmıştır.

Bununla beraber, SO2’nin en çok oluştuğu Sinter Prosesimizde yerli cevherden gelen SO2 azaltılarak, harmandaki ithal cevher oranı artırılmış, 3 Sinter Makinasından 1 tanesi kapatılarak, 2 makine ile çalışmaya geçilmiştir. Kömür tarafından da benzer uygulama yapılmıştır.

Bu uygulamalar yapılırken ithal hammadde kullanımının şirketimize yarattığı maliyet hiçbir şekilde dikkate alınmamış ve ÖNCE İNSAN, ÖNCE ÇEVRE bilinci ile hareket edilmiştir.

Yukarıda izahını yaptığımız bütün SO2 iyileştirmeleri, tesis kapasite kesme ve yatırım çalışmalarına rağmen, bünyemizden veya dışarıdan SO2 oranın artması ile Kardemir üzerinde manipülatif hareket sağlama ihtimali olabilecek tüm potansiyel kaynaklar üzerinde incelemelerimizi de başlatmış bulunuyoruz.

Basın ve kamuoyunun bilgilerine sunarız.

Saygılarımızla,

KARDEMİR A.Ş.

YÖNETİM KURULU"

kardemir karabük hava kirliliği kardemir hava kirliliği
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Selim     2017-12-16 Önce insan önce çevre ,yaşasın kardemir Biz de inandık So2 miktarı çoğrafik konum yüzünden Etrafımızdaki dağlar bu kükürt oranını arttırıyor, ormalardan kükürt geliyor Hava eserse de gelmiyor Ormanları azalmak gerekebilir
Adem     2017-12-16 Bu zamana kadar neden yapmadınız bu yatırımları ey lanet kardemir yöneticileri hepinizi tehammulen adam öldürmekten yargılamak lazımmm besar esatın kimyasal silahından bile daha tehlikeli bu kardemir ve marczing... insanı yaşat ki devlet yaşasın anlayışına ters bir mantkla uretim yapiyorrr bu fabrikalarrrr ey rafet vergili sende tribunlere oynuyorsun sen once alter demir celik isimli ark ocağını kapatttttttttt bir şehrin şehri emini havasndan suyundan sorumlu olan kişi bu tur faaliyette olamaz
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Parti Adının Kısaltmasını Bilmiyor Ama Aday Adayı Olmuş!
Parti Adının Kısaltmasını Bilmiyor Ama Aday Adayı Olmuş!
500 Kişi Okuma Yazma Sertifikası Aldı
500 Kişi Okuma Yazma Sertifikası Aldı