Advert
sandalye fabrikası karabük

Safranbolu'nun Turist Sayısı Artıyor

Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Kurumu (UNESCO) tarafından Dünya Mirası Listesi'ne alınan Safranbolu’yu ziyaret eden turist sayısı her geçen yıl artıyor.

Safranbolu'nun Turist Sayısı Artıyor
Bu içerik 941 kez okundu.

Osmanlı mimarisi, şehir hayatı ve kültürünü yansıtması dolayısıyla "Osmanlı'nın Parmak İzi" olarak adlandırılan, o dönemden kalma han, hamam, konak, çeşme, cami ve köprüleriyle açık hava müzesini andıran Safranbolu, "en iyi korunan 20 kent" arasında bulunuyor. İlçe, konak, cami ve çeşme gibi tarihi yapıların yanında İncekaya Su Kemeri, Türkiye'nin en uzun mağaralarından biri olan Mencilis Mağarası, cam seyir terası, kanyonlarıyla ve doğasıyla turizmin önemli merkezlerinden biri.

Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer, yaptığı açıklamada, 17 Aralık 1994'te UNESCO tarafından koruma altına alınan Safranbolu'nun koruma sürecinin 1970'li yıllarda başladığını söyledi.

Safranbolu halkının, ilçenin eşsiz mimarisini, kültürünü, değerlerini korumasında önemli katkı sunduğunu ifade eden Ürkmezer, "Safranbolu, tarihiyle geçmişiyle bu değerlerini yaşatan, yansıtan ve gelecek kuşaklara aktarılmasında, vatandaşlarının bütünüyle çalıştığı bir şehir. Burada en alttan yukarıya kadar herkesin bunda büyük bir emeği var. Safranbolu bu konuda Türkiye için yüz akı olmuş bir şehir." diye konuştu.

Turist Sayısında Yüzde 20 Artış

Bu güzelliğin gelecek kuşaklara aktarılması için çalıştıklarını vurgulayan Ürkmezer, ilçenin son 15 yılda turizmde yerli ve yabancı turist ağırlayan önemli bir yer haline geldiğini belirtti.

Turizm alanında birçok yatırım yapıldığını kaydeden Ürkmezer, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Safranbolu, yapılan tanıtımlarla yerli ve yabancı turist çekmeye devam ediyor. Safranbolu'nun turist sayısı her geçen gün daha da artıyor. Valilik, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Kaymakamlık ve Belediye olarak ulusal ve uluslararası etkinliklere katılıyoruz. Safranbolu'da son bir yıl içerisinde turist sayısında yüzde 20'ye yakın artış olmuş. Bunda yabancı turist ağırlığı var. Bundan sonra da amacımız, başta Türkiye'de yaşayan vatandaşlarımızı Safranbolu'ya çekmek, Safranbolu'nun güzelliklerini yaşamaya davet etmek." dedi.

safranbolu UNESCO safranbolu karabük safranbolu Fatih Ürkmezer
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Parti Adının Kısaltmasını Bilmiyor Ama Aday Adayı Olmuş!
Parti Adının Kısaltmasını Bilmiyor Ama Aday Adayı Olmuş!
500 Kişi Okuma Yazma Sertifikası Aldı
500 Kişi Okuma Yazma Sertifikası Aldı