Advert
sandalye fabrikası karabük

Miraç Kandiliniz Mübarek Olsun

Bu gece, peygamberimizin bütün insanligi temsilen Cenab-i Hakkin yüksek huzurana kabulü anlamina gelen Miraç Gecesidir.

Miraç Kandiliniz Mübarek Olsun
Bu içerik 822 kez okundu.

Cenab-i Hakkin yüksek huzurana kabulü anlamina gelen Miraç Gecesidir. Hicri Recep AYinin 27 gecesinin tanik oldugu bu 'Büyük Bulusma' bizlere insanin ilahi rizaya ve destege ulastigi akil ve idraki zorlayan nice üst derecelere ulasabilesecegini gösterdigi gibi, mana aleminde yükselip ilahi rahmet ve huzura erismenin öncelikle gönül ve ruh temizliginden, ahlaki erdemlere yükselisten her seyin sahibi olan Yüce Allah'a baglilik ve boyun egmeden geçtigini hatirlatmaktadir. Bu gecede farz kilinan ve bizzat Peygamberimizin tarafindan mü'minlein miraci olarak nitelendiren namaz da, iç dünyamizdaki yükselisi ve arinmayi ifade eder.

Karabük Müftüsü Halil Bektaş, Miraç Kandili dolayısıyla mesaj yayımladı.

Bektaş, mesajında, salı gününü çarşambaya bağlayan gece, mukaddes bir yolculuğun ve manevi bir yükselişin ifadesi olan Miraç Kandilinin idrak edileceğini belirtti.

Pek çok ilahi hikmet ve sırrı içinde barındıran İsra ve Miraç'ın, Allah’ın sonsuz kudretinin eserlerini görmesi için Rahmet Peygamberi Hz. Muhammed Mustafa'ya yaptırılan hikmet yüklü bir yolculuğu ve Allah'ın huzuruna kabul edilişi ifade ettiğini vurgulayan Bektaş, şunları kaydetti:

"Nitekim İsra suresinin ilk ayetinde İsra hadisesi şöyle dile getirilmektedir: 'Kendisine ayetlerimizden bir kısmını gösterelim diye kulunu (Muhammed’i) bir gece Mescid-i Haram’dan çevresini bereketlendirdiğimiz Mescid-i Aksa’ya götüren Allah’ın şanı yücedir. Hiç şüphesiz O, hakkıyla işitendir, hakkıyla görendir.' Miraç mucizesi ilahi kudretin bir tezahürü ve Peygamberimizin mazhar olduğu ilahi bir lütuftur. İsra ve Miraç mucizesi, aslında belirli aşamaları kat eden insanın, Yüce yaratanın destek ve lütfü ile nice mesafelere ulaşabileceğini de göstermektedir. Miraç hadisesi bizlere, ilahi rahmet ve huzura erişmenin, öncelikle gönül ve ruh temizliği ve ahlaki erdemlere yükselişten geçtiğini de haber verir. Gerçek anlamda gönül ve ruh temizliğinin yolu da Yüce Allah’a bağlılıktan geçer."

İşlenen her bir günah, bencillik, çıkarcılık, kin, düşmanlık, merhametsizlik hak ve hukuka saygısızlık gibi olumsuzlukların manevi ve ahlaki yükselişin önündeki en büyük engel olduğunu asla unutulmaması gerektiğini belirten Bektaş, şu ifadeleri kullandı:

"Bu mübarek gün ve geceler, bizlere iman, ibadet ve ahlak bakımından kendimizi yenileme, geleceğimizi Allah’ın rızası doğrultusunda planlama ve ümitlerimizi tazeleme fırsatları sunmaktadır. Bu geceleri büyük birer fırsat olarak değerlendirip, günahlarımızdan tövbe etmeli, Yüce Allah’tan yardım dilemeliyiz. İçtenlikle yapılan dua ve tövbe Yüce Allah’ın huzuruna kabulün en güzel yollarından biridir. Bu geceleri ayrıca namaz kılarak, Kur'an-ı Kerim okuyarak, hayır-hasenat yaparak ihya etmeliyiz. Bu duygu ve düşüncelerle Karabüklü hemşehrilerimin ve bütün Müslümanların Miraç Kandili'ni tebrik ediyor, bu mübarek gecede yüce Allah’a açılan ellerin ve yapılan duaların, İslam aleminin birlik, dirlik ve beraberliğine, kardeşlik duygularımızın pekişmesine, insanlığın barış ve huzuruna vesile olmasını Cenab-ı Haktan niyaz ediyorum."

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Parti Adının Kısaltmasını Bilmiyor Ama Aday Adayı Olmuş!
Parti Adının Kısaltmasını Bilmiyor Ama Aday Adayı Olmuş!
500 Kişi Okuma Yazma Sertifikası Aldı
500 Kişi Okuma Yazma Sertifikası Aldı