Advert
sandalye fabrikası karabük

Kardemir Vardiya Kazasında Suçlu Kim Dedik Ama Cevap Veren Yok

Kardemir Vardiya Kazasında Suçlu Kim Dedik Ama Cevap Veren Yok

Kardemir Vardiya Kazasında Suçlu Kim Dedik Ama Cevap Veren Yok
Bu içerik 16301 kez okundu.
Advert

Kardemir Vardiya olarak bilinen işçi servisi geçtiğimiz gece Yeşilmahalle de iddialara göre frenleri tutmayınca hızla bir eve çarparak kaza yaptı. Şoför ile birlikte üç işçi hayatını kaybetti. Biri ağır yaralılar var. Sonra düzenlenen cenaze namazı ve AH VAH lar ile defnettik. Gözyaşı döktük. Peki ya sonrası!

Ölen öldüğü ile mi kalsın, sormayalım mı dedik? Sorduk. İddiaları ortaya koyduk. Doğru ya da yanlış olduğuna ilişkin hiçbir açıklama yapıldı mı?

SUÇLU KİM? Dedik. En ufak bir açıklama var mı?

Bu öyle sıradan bir kaza değil ki, yasal olarak İŞ KAZASI

İş kanununa göre, bir işçinin işine gitmek üzere işyerinin sağladığı servis aracına bindiği andan itibaren sorumluluk işverene geçer. Yani Yeşilmahalle’deki bu kaza tam olarak bir İŞ KAZASI

Ölümlü iş kazalarında Şirketin en üst yönetiminden itibaren alt kademelere kadar birçok kişiye ciddi cezalar içeriyor. Bildiğimiz kadarı Taksirle neden olmuş ise 2 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası değil mi?

Tekrar soralım bakalım.

İDDİALAR DOĞRU MU? SUÇLU KİM? SORUMLU KİM? DUYAN VAR MI?

Kardemir işveren olarak sorumlu değil mi? Zira işçi servis araçlarını bulan, kiralayan ve işçinin hizmetine verilmesini sağlayan işveren Kardemir değil mi?

Servis taşıma ihalesi ve hatta sözleşmesi yapılırken Ulaştırma Bakanlığı mevzuatından, diğer yasal mevzuatlara kadar tam uyulması sağlandı mı?

Her gün bu vardiyalar Kardemir’e girerken, şöförlerin kimlik ve izin kartlarına kadar denetlenmiyor mu? Bu konuda koskoca bir müdürlük yok mu?

İşçi servisinin taşımasını yapan Kartur şirketi değil mi? Hizmet verdiği araçların yaşlarından bakımına, şöförlerin yaş hadlerinden ehilliğine kadar yeteri kadar denetim yapıldı mı? Yapılıyor mu?

Devletin ilgili birimleri bu servis araçlarını, işçi servisi olarak taşıma yapıp yapamayacaklarını en son ne zaman denetlediler acaba?

Ya işçinin sendikası Çelik İş Sendikası değil mi? Ölen işçiler, sizin üyeniz değil miydi? Hangi araştırmayı yaptınız geçen iki günde?

Neden bir açıklama yapmaya bile tenezzül etmiyorsunuz?

Meydana gelen ölümlü trafik kazasının sorumluları ile ilgili yasal işlem yapılmasını talep etmeyecek misiniz? Üyeniz olan işçilerin bundan sonra daha sağlıklı servis araçları ile taşınması konusunda işverenden acil talebiniz olmayacak mı?

Sigorta İl Müdürlüğü iş kazaları servisi tarafından inceleme yapılıp tamamlandı mı?

Sorumluluk silsilesi çıkarıldı mı?

Henüz bir açıklama yapılmamakla birlikte edindiğimiz bilgilere göre araç sahibinin tutuklandığı iddia ediliyor. Doğru ise bu kamu vicdanının rahatlatılması açısından yeterli mi?

Aynı gün Safranbolu’da yine bir başka Kardemir işçi servisinin iddialara göre fren boşalması nedeniyle maddi hasarlı kazaya sebebiyet verdiği belirtiliyor. Eğer bu da doğru ise tüm servislerin ciddi şekilde gözden geçirilmesini ve kapsamlı bir araştırma yapılmasını gerektirmez mi?

En önemlisi bu tür ölümlü iş kazalarından sonra adalet mekanizması çalışır, devletimizin savcıları harekete geçer, sorumlular hakkında yasal işlem yapmaya başlarlar. Elbette ki Karabük Cumhuriyet Savcıları da soruşturma başlatmıştır. Ancak şu ana kadar ne işlem yapıldığını Karabük kamuoyunun bilmeye hakkı yok mu? En azından yapılacak işlemler açısından bir bilgilendirme yapılamaz mı? Mesela Yönetim Kurulu Başkanı, Genel Müdür, ilgili ünitenin sorumlu koordinatör ve Müdürü hakkında bir işlem yapıldı mı?

 Ah vah yetmez. “Ölen öldüğü ile kalır” diyerek susmak olmaz. Biz sussak ta vicdanımız susmaz. Allah korkumuz susturmaz.

Bu arada dünkü haberimizin ardından bizleri arayan dostlarımıza da şu sözü söylemek isterim ki, ya ölenler sizlerin babası, kardeşi, akrabası olsa idi, o zaman ne yapardınız?

Sorumlular mutlaka ortaya çıkarılmalı. Bundan sonra benzer bir kazanın olmaması için mutlaka ve acil şekilde tedbirler alınmalı. İşçi sağlığı ve güvenliği açısından Taşıma, Yemek, korunma gibi tüm sözleşmeler yeniden gözden geçirilmeli.

SON BİR HATIRLATMADA SAYIN VALİMİZ’E

Bir hatırlatmada Sayın Valimize, Sayın Valim, Deretarla’daki cenaze töreninde ölen işçinin babasına söz vermiştiniz. Size yalvaran, “Oğlumun kanını yerde bırakma” diyen babanın bu talebi karşısında, gereğini yapacağınıza inanıyoruz.

Biz kimseyi suçlamayız ve kanunen suçlu bulunana kadar suçlu ilan etmeyiz. Aşağıda linkini verdiğimiz haberimizdeki soruların cevabını kamuoyu adına öğrenmek ve kamuoyuna aktarmak istiyoruz. Yapılacak her açıklamaya da derhal sütünlarımızda yer vermeye hazırız.

DAHA ÖNCEKİ HABERİMİZİ OKUMAK İÇİN RESMİN ÜZERİNE TIKLAYINIZ

karabük kardemir işçi servisi kaza işçi ölümü
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Safranbolu     2018-01-25 3 kuruşa ihale alıp 3 kuruşa şoför çalıstırmıcaksın. Neymiş para kazanamıyormuş maaş azmış kardeşim alma 3 kuruşa ihale çalıştırdığın şoförün en az asgari ücret alabilecek şekilde al ihaleni bak omzaman yaş ortalaması düşmüyormu araba modelleri yenilenmiyormu Burada bir şekilde yasal dzenleme gerekiyor bana kalırsa. En ufak bir ihmalde geçende yaşadıgımız üzere evlerin ocaklarına ates düşüyor çocuklar öksüz analar babalar evlat acısı ile kalıyor.
Ozgur     2018-01-24 Araçların hepsinde iç dış kayiti yapan kamera var. Sonucu Kardemir işçisi olarak bizde merak ediyoruz. Kardeşlerimizin mekanı cennet olsun. İnşallah bu son olur.
Karabuk     2018-01-24 Eline yuregine saglik guzel yazi olmus .yazmisin tek tek sorumlu olan kurumlari .
Vatandas     2018-01-24 O araci kardemir servisi yapanlarin 66 yasindaki servis surucusunu oraya cikaranlarin hepsi suclu . O kadar sikayetlere ragmen umursamayan tum kurumlar suclu . Kar_ tur yetkileri .
Sener     2018-01-23 İlk önce Allah tan rahmet diliyorum ölen abilere kardeşlere yazık şu arabalar Kardemir vardiya çıkışı oglebeli köprüsünde bekleyin saat 16.30 ile 16.45 arası eksoz dumanından gecemessin bu arabaların bence çoğu eski yoksa yeni olsa fren bosalmaz başka güvenlik önlemi olur
Öz karabüklü     2018-01-23 Öncelikle hayatını kaybeden arkadaşlarımıza, abilerimize Allahtan rahmet diliyorum. Yazınızın her kelimesine imzamı atarım. Yönetmek demek sadece rakamlarla, tablolarla biz şunu yaptık bunu yaptık demek değildir. O rakamları ortaya çıkaranların sağlığını, refahını koruyacak her türlü önlemi gösterişli toplantılarda sözde almak değil, özde alabilmektir. maalesef o servisler 2 gündür hala can taşımaya devam ediyor ve birileri sırça köşkünde sadece oturmayı tercih ediyor.
Suçlu Bulunmaz     2018-01-23 Böyle durumlarda asla suçlu yoktur. Çünkü denetim mekanizması işletilmez.İşleten suçlu olur. Bu durum sadece Kardemir için mi geçerli. Tüm kurumları bir araştırın neler bulacaksınız
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Parti Adının Kısaltmasını Bilmiyor Ama Aday Adayı Olmuş!
Parti Adının Kısaltmasını Bilmiyor Ama Aday Adayı Olmuş!
500 Kişi Okuma Yazma Sertifikası Aldı
500 Kişi Okuma Yazma Sertifikası Aldı