Advert
sandalye fabrikası karabük

Ticaret İl Müdürlüğü’ndan Formalite İcabı Açıklama

Karabük Ticaret İl Müdürlüğü, son dönemde sahte zam yapan firmalara yapılan denetimlerle ilgili formalite icabı bir açıklama yaptı.

Ticaret İl Müdürlüğü’ndan Formalite İcabı Açıklama
Bu içerik 2675 kez okundu.

Son dönemde dövizin artışından etkilenmeyen ancak etkileniyormuş gibi zam yapan firmaların yanı sıra bazı şirketler ise fiyatlarını gramaj oyunuyla artırmaya başladı. Marketlerde hem raf fiyatları hem de ürün üzerindeki gramajlar değişti. Gramajını düşürdüğü üründe fiyatı sabit tutan markalar bir algı oyununa imza atmıştı. Bu durum hem vatandaşların dikkatini çekmiş ve Ticaret Bakanlığı harekete geçmiş, 81 ilde eş zamanlı denetimler yapıldığı duyurulmuştu.

Biz de Karabük Derin Haber olarak Karabük’te hangi yerler denetlendi? Ne kadar ceza yazıldı? En çok hangi ürünlerde bu örtülü zam durumuna rastlandı? gibi soruları sorarak kamuoyunun aydınlatılması adına 04.09.2018 tarihinde haberini yapmıştık.

Karabük Ticaret İl Müdürlüğü bugün bir açıklama yazısı yayımladı ancak açıklama yapmış olmak için yapılan bir açıklama olduğu dikkatlerden kaçmadı.

İşte formalite icabı yapılan açıklama:

"Döviz kurlarındaki yükselişler bazı mal ve hizmet maliyetlerini etkilemediği halde döviz kaynaklı maliyet artışı olduğu ve bu nedenle fiyatların artırıldığı imajı veren işletmelere karşı 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında tüketici işleminin zayıf tarafını oluşturan ve ekonomik menfaatlerinin korunması gereken tüketicilerimizin korunması için gerekli önlemlerin alınması zorunlu hale gelmiştir.

Ülkemizde uygulanan liberal ekonomik sistemde bir mal veya hizmetin fiyatının arz ve talep dengesine bağlı olarak oluşması esas olmakla birlikte piyasalarda tam rekabetin sağlanamaması durumunda kamunun piyasa aksaklıklarını gidermek için gerekli tedbirleri alması özellikle tüketicilerin ekonomik zarar görmemeleri bakımından önem arz etmektedir.

31/08/2018 tarihli ve 30521 sayılı resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile anılan Yönetmeliğin “Haksız Ticari Uygulama Olarak Kabul Edilen Örnek Uygulamalar” başlıklı Ek’inin “A - Aldatıcı Ticari Uygulamalar” bölümüne;“Girdi maliyeti ve döviz kuru artışı gibi fiyat değişimlerinden etkilenmemesine rağmen bu durumlardan etkileniyormuş gibi hareket ederek tüketiciye sunulan mal veya hizmetin satış fiyatında haklı bir gerekçe olmaksızın artış yapmak.” şeklinde bir bent eklenmiştir.

Girdi maliyeti ve fiyat değişimlerinden etkilenmemesine rağmen bu durumlardan etkileniyormuş gibi hareket ederek haksız kazanç amacıyla tüketiciyi mağdur eden fırsatçılara göz yumulmayacak, piyasa şartları dışında haksız fiyat artışı yaptığı tespit edilen firmalara yasal mevzuat kapsamında cezai yaptırım uygulanacaktır.

Bu itibarla, 6502 sayılı Kanun kapsamında Ticaret İl Müdürlüğümüz personelleri tarafından ilimizde “ Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği” ve ” 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkındaki Kanun” ile ilgili olarak denetim ve incelemeler yapılmaktadır.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur."

karabük ticaret il müdürlüğü ticaret il müdürlüğü açıklama karabük haberleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Bigbaba     2018-09-06 Gözlerimi kaparım.... Vazifemi yaparım
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Parti Adının Kısaltmasını Bilmiyor Ama Aday Adayı Olmuş!
Parti Adının Kısaltmasını Bilmiyor Ama Aday Adayı Olmuş!
500 Kişi Okuma Yazma Sertifikası Aldı
500 Kişi Okuma Yazma Sertifikası Aldı