Advert
sandalye fabrikası karabük

Bir Çok Hadde İş Durdurma Noktasına mı Geldi? Piyasaya Ne Kadar Kütük Teslim Borcu Var?

Kardemir'in Ocak, Şubat ve Mart aylarında yaptığı yüklü KÜTÜK satışlarını hala daha teslim etmediği, bu yüzden de bir çok haddenin işi durdurma noktasına geldiği iddia ediliyor.

Bir Çok Hadde İş Durdurma Noktasına mı Geldi? Piyasaya Ne Kadar Kütük Teslim Borcu Var?
Bu içerik 2964 kez okundu.

KARDEMİR KÜTÜK VE HADDEHANELER

Geçtiğimiz yılın son aylarından başlayarak bu yılın ocak ve şubat aylarına kadar dünya piyasalarında düşük seyreden KÜTÜK fiyatları Ülkemizdeki demir çelik sektöründeki bir çok firmayı etkilemiş ve özellikle ÇİN'in bu düşüşte büyük etkisi olduğu, Türkiye'ye çok düşük fiyatlarla kütük girdiği noktasında feryatlar olmuştu. Ancak bu yılın Şubat ayı ile birlikte KÜTÜK fiyatlarında yeniden toparlanma ve yükseliş başladı.

Demir Çelik piyasalarından edindiğimiz bilgilere göre KARDEMİR yılın ilk aylarında çok yüklü miktarda KÜTÜK satışı yaptı.Yapılan bu satışların ardından ciddi soru ve sorunlar da ortaya çıkmaya başladı.

KARABÜK VE SAFRANBOLU'DA BULUNAN BİR ÇOK HADDE İŞ DURDURMA NOKTASINA MI GELDİ?

Yöremizdeki Çelik Piyasalarındaki söylentilere göre Kardemir'in açtığı satışlara yüklü miktarda para yatırarak sipariş veren Karabük ve Safranbolu'daki bir çok hadde aylardır siparişlerinin teslimini beklerken, uzun zamandır yapılmayan teslimler yüzündün ellerinde KÜTÜK Hammaddesi kalmayınca üretim bantlarını durdurma noktasına geldiler. Bazı haddelerin yatırdıkları paraların bir kaç milyon TL yi bulduğu ifade edilirken, üretimi durdurmak zorunda kalmanın yanında uzun bir süredir Kardemir'de bekleyen paralarını ticaretlerine katamamaları yüzünden ciddi bir gelir kaybıda yaşadıkları söylenmeye başladı.

Doğal olarak şimdi geçtimiz aylarda para yatırarak sipariş veren firmalar sormaya başladı. 2015 yılı son döneminde devreye alınan SÜREKLİ DÖKÜM TESİSİ ile birlikte 2 milyon tonu geçtiği söylenen üretimle KARDEMİR KÜTÜK üretmemektemidir? Üretilmiş ise üretilen BU KÜTÜK ler neden hala teslim edilmemektedir?

HANGİ DÖNEMDE NE KADAR KÜTÜK SATILDI?

Kardemir'in Ocak ayından bu yana KÜTÜK teki satış fiyatları göz önüne alındığında son gelinen noktada ciddi bir artışın olduğu aşikardır. Mesela Haddecilerin en fazla kullandıkları ürünlerden olan 130X130 6-12 M S235JR KÜTÜK ün 14 Ocak 2016 tarihindeki satış fiyatı 287 DOLAR iken bugün itibariyle 445 DOLAR noktasına geldi. Bu da yaklaşık yüzde 55 fiyatlarda artış olduğu anlamına gelmektedir. Aynı zamanda ton başına 158 DOLAR artış demektir.

Türk Ticaret Kanunun ilgili hükümleri gereği Şirket yönetiminde bulunanların BASİRETLİ davranmaları gerekmektedir. Şimdi merak edilen konu Kardemir A.Ş yönetiminin ve Yönetim Kurulu adına hareket eden Genel Müdür ve satıştan sorumlu Genel Müdür Yardımcılarının bu geleceğe yönelik piyasaları okuma ve basiretli olma öngörüsüne istinaden hangi dönemde ne kadar KÜTÜK satışı yaptıkları. Yani gelinen noktadaki 158 DOLAR lık artışdan KARDEMİR ne kadar etkilenmiştir?

TOPLU SATIŞLAR KİMLERE YAPILMIŞTIR?

Merak edilen bir diğer konu ise aradaki bu çelik piyasası açısından MÜKEMMEL bir gelir olarak kabul edilen 158 DOLAR lık artıştan kim yada hangi firmalar yararlanmıştır? Özellikle aylardır konuşulan ve son günlerde KAP'ta yayımlanan 2011-2014 dönemine ilişkin Yönetim Kurulu Üyelerinin ticaret yapma müsaadelerinin iptali ve 2014 yılı sonrası içinde YARGITAY kararının çıktığı haberleri göz önünde bulundurulduğunda KÜTÜK FİYATLARININ DÜŞÜK olduğu dönemde Kardemir Yönetim Kurulunda olan kişi yada bu kişilere ait şirketlere ne kadar KÜTÜK satıldığı kafalarda KOCAMAN bir soru işareti oluşturmaya başladı.

HANGİ FİRMALARA NE KADAR TESLİM YAPILDI?

Elbetteki üretimde sürekliliği olan KARDEMİR'de kampanyaların ve düşük fiyatların olduğu dönemde aynı anda verilen siparişlerde hangi firmalara ne kadar teslimat yapıldı?

DİKKAT ÇEKEN NOKTA?

18.01.2016 tarihli satış listesine bakıldığında 130X130 6-12 M S235JR KÜTÜK ün satış fiyatı 287 DOLAR iken 19.01.2016  tarihinde 275 DOLAR'a inmiştir. Bu 12 DOLAR'lık  iniş ile birlikte 14.01.2016 tarihi itibariyle geçerli olan 287 DOLAR'dan Kardemir Yönetim Kurulunda olan kişi yada bu kişilere ait şirketler herhangi bir KÜTÜK siparişinde bulunmuşmudur? yoksa fiyatların 19.01.2016 da düşüşü sonrasında sipariş vermişler midir?

1995 YILINDAKİ ÖZELLEŞTİRME DÖNEMİNDE 1 TL YE ÇALIŞANLARI, ESNAFI, SANAYİCİSİ İLE BİRLİKLE KARABÜK HALKINA VERİLEN, BUGÜN YÜZDE YÜZÜ BORSA DA İŞLEM GÖRDÜĞÜNDEN BELKİDE MİLYONLARCA KÜÇÜK BÜYÜK HİSSEDARININ  HER OLUMLU YADA OLUMSUZ KARARDAN ETKİLENECEK OLMASI VE AKTİF OLARAK YÖNETİMDE OLAN YADA YÖNETİM ADINA HAREKET EDEN ÜST DÜZEY YÖNETİCİLERİN BASİRETLİ OLMA, ŞİRKETİ EN KARLI ŞEKİLDE ÇALIŞTIRMA GEREKLİLİĞİ GÖZ ÖNÜNE ALINDIĞINDA BU SORULARIN KAMU OYU ADINA SORULMASINA İHTİYAÇ  OLDUĞU AŞİKARDIR.

kardemir karabük karabük haber kütük haddehane
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Parti Adının Kısaltmasını Bilmiyor Ama Aday Adayı Olmuş!
Parti Adının Kısaltmasını Bilmiyor Ama Aday Adayı Olmuş!
500 Kişi Okuma Yazma Sertifikası Aldı
500 Kişi Okuma Yazma Sertifikası Aldı