Advert
sandalye fabrikası karabük
(Hayırseverler, Paraseverler, Çayın Taşıyla Çayın Kuşunu Vurma)
Sait ALICI
Alıcı Gözüyle

(Hayırseverler, Paraseverler, Çayın Taşıyla Çayın Kuşunu Vurma)

Bu içerik 3138 kez okundu

HAYIRSEVERLİK Mİ? PARASEVERLİK Mİ?

Bugün mübarek Miraç Kandili. Bu gece, peygamberimizin bütün insanlığı temsilen  Cenab-i Hakkın yüksek huzuruna kabulü anlamına gelen Miraç Gecesidir. Tüm okurlarımın kandilini tebrik ediyorum.

Biz Müslümanlar için kandiller, bayramlar, üç aylar, Cuma günleri ayrı bir önem taşır. Dini duygularımız, manevi hislerimiz biraz daha fazla kabarır.

Dinimizin, büyüklerimizin bize öğretisi elimizden geldiğince iyilik yapmak, garibanlara, fakirlere, ihtiyaç sahiplerine yardımda bulunmaktır. Toplum yararına hayır işleri yapmaktır. Bunları imkanı olanlar kazandıkları helal kazanç ile, imkanı olmayanlar ise ellerinden geldiğince yaparlar. Öyle değil mi? Ramazan gelir fitre veririz, malımızın kırkta birini zekat veririz. Kimsesizleri, garibanları sevindiririz.

Buna bizim geleneğimizde bir yerde HAYIRSEVERLİK denir. Yüce dinimiz ibadetinde kabahatinde gizlisi makbuldür önerir. Hayır işlerimizi yaparken buna riayet etmeye özen gösteririz. Şuna, şunu verdim, şurada şunu yaptım demekten imtina ederiz. Bütün bu hayır işlerini yaparken de helal kazanç üzerinden yapmak son derece dikkat edilmesi gereken bir gerekliliktir.

Çevremde gördüğüm kendine göre variyetli, kimilerine göre nice zengin olarak tabir edilen insanlar tanırım. Hiçbir yerde adları, isimleri HAYIRSEVER diye reklamasyon vari geçmez. Anlatmazlar, tören yapmazlar, konuşmazlar. Ancak yeri gelir onlarca öğrenci okuturlar, yeri gelir yüzlerce ihtiyaç sahibini sevindirirler. İhtiyaç sahipleri arasında öyle dualar edilir, öyle dualar alırlar ki… Allah onlardan razı olsun.

İbret almak isteyenler için yaptğı iyiliği karısından bile gizleyen Takkeci İbrahim Ağa'nın hayat hikayesini okumalarını tavsiye ederim. http://www.islamiforum.net/Thread-TAKKEC%C4%B0-%C4%B0BRAH%C4%B0M%C4%B0N-A%C4%9EANIN-H%C4%B0KAYES%C4%B0

ÇAYIN TAŞIYLA ÇAYIN KUŞUNU VURMAK!

Son yıllarda bir de PARASEVERLER türedi. Elbette dinimiz nasibin on da dokuzu ticaret te demiştir. Bu PARASEVERLER kazançlarını ne kadar katlasalar YETER demezler. Elbette neden kazanıyorsun demek haddimize değil. Zengin insan karşıtı değiliz. Ancak bunların bir kesimi var ki, kazanmanın her yolunu mubah kılmış kendine. Devletin kanunlarındaki boşlukları kullanmayı, insanların manevi duygularını kullanarak kazançlarına kazanç katmayı adet haline getirmişler. Hatta ve hatta HAYIRSEVER reklamasyonu yapıp zenginliklerini katlamaya devam ederler. Küçücük bir hayır işini topluma duyurmak için basın, medya, sosyal medya, her türlü iletişim kanallarını kullanırlar. Oysa yaptıkları HAYIR gibi görünen işler için aslında ceplerinden belki de tek kuruş bile çıkmaz. Çayın taşı ile çayın kuşunu vurma gibi bir maharetleri vardır. Dedik ya kanunların boşlukları…

Toplum olarak görünene yada gösterilene değil altındaki gerçekleri araştırmak, görmek gerek. Basın olarak bizlerin görevide sizler adına araştırıp sizlere aktarmaktır.

Tekrar miraç kandiliniz tebrik eder Allah katında makbul ve kabul gören hayırlara vesile olmasını temenni ederiz.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Parti Adının Kısaltmasını Bilmiyor Ama Aday Adayı Olmuş!
Parti Adının Kısaltmasını Bilmiyor Ama Aday Adayı Olmuş!
500 Kişi Okuma Yazma Sertifikası Aldı
500 Kişi Okuma Yazma Sertifikası Aldı