Advert
sandalye fabrikası karabük
VATAN HAİNİ KİM? SAFRANBOLU DÜŞMANI KİM?
Sait ALICI
Alıcı Gözüyle

VATAN HAİNİ KİM? SAFRANBOLU DÜŞMANI KİM?

Bu içerik 6233 kez okundu

VATAN HAİNİ KİM? SAFRANBOLU DÜŞMANI KİM?

Safranbolu Aslanlar mevkiinde bulunan Lunapark alanına Kültür Merkezi yapımı ile ilgili tartışmalar bir haftadır Karabük ve Safranbolu gündemini meşgul eder oldu. Aslında ne bizim haberlerimizde, ne yapılan açıklamalarda, ne belediye meclis üyelerinin (katılmayanlar dahil) tavrı yapılmasın noktasında değil. Herkes yapılacak her yatırıma teşekkür etme ve şapka çıkartmaya hazır. Ancak asıl tartışma yapılacak yatırımın içine örtülü olarak Safranbolu Belediyesince üçüncü kişilere nihayetinde ticareten bir kazanım sağlanması noktasında.

Biz arşivleri inceledik. Merak edenlerde bakabilirler. Çok zaman evvel bu projenin tanıtımını bile Belediye Başkanı Necdet Aksoy ile İş Adamı Şefik Dizdar yapmış. Artık sağır sultan bile biliyor ki projenin müellifi de, belediyece isim açıklanmadan projenin gidiş yönü de, yapacak ta adrese teslim dediğimiz İş Adamı Şefik Dizdar. Bu kültür merkezine Sayın Dizdar’ın rahmetli Eşi Leyla Dizdar hanımın ismi verilecek.

Sayın Safranbolu Belediye Başkanı Necdet Aksoy gelinen süreçte ne belediye meclis üyelerine, ne kamuoyuna çıkıp da “Arkadaşlar burayı Sayın Dizdar eşinin adına yaptıracak” demedi, diyemedi. Biz hala neden diyemediğini merak ediyoruz. Kim buna itiraz edebilir ki. Eski para ile 15 Trilyon bir harcama yapılacağı söyleniyor. Başka kaç kişi bu kadar parayı geri dönüşümsüz cebinden hayrına harcayabilir? Kaç kişide bu kadar para var ki?

Konunun derinlemesine incelendiğinde ise ipin kopma noktası ortaya çıkıyor. Başkan Aksoy’un hiçbir şekilde telaffuz etmediği, yapılacak Kültür Merkezi’nin altına yapılacak otopark. Neden açıkça söylememe gereği duyduğunu da anlamak hayli zor. Aslına bakarsanız orada, çevrede yaşayan vatandaşların otoparka ihtiyacı olup olmadığı da oldukça açık. O zaman akla şu soru geliveriyor. Neden altına kapalı otopark yapılıyor?

İnsanlar ister istemiz Sayın Dizdar’ın 5 Yıldızlı diye açtığı ancak halen Turizm Belgesi olmadığı ortaya çıkan Hilton Garden Inn otelinin yıldızlarını takabilmesi için yasal zorunluluk olan kapalı otopark. Tabii ki bu otel ile Kültür Merkezi yapılacak arazinin bitişik komşu olması. (aradan bir sokak geçiyor)

Anladığımız kadarı ile Başkan Aksoy Kültür Merkezini ve Otoparkı ayrı düşünüyor. Önce yapalım. Sonra otoparkı ihaleye çıkarız. Nasıl olsa oradaki otoparka ciddi talip çıkmaz, park etmek isteyecek potansiyel vatandaş yok. O zaman sayın Dizdar ihale ile de olsa yada başka bir şekilde bu kapalı otopark ile ilgili bir anlaşma yapar ve otelin ihtiyacını da görür mantığı ile hareket ediyor. Tabii ki bu bizim algılamamız.

Sayın Aksoy Meclis toplantısında bu bir yarışma demiş! Yahu başkan Allah aşkına minareyi…. Atasözü misali, proje yapılmış, her şey düğmeye basma noktasına gelmiş, şu şartlarda hangi yarışma, neyin yarışması!

Bana bu otelin evveliyatı ile ilgili yaptığınız açıklamada rahmetli Ünsal Tülbentçi’den sonra yaptığınız çabaları anlattınız. Bende yazdım, merak edenler detayı okuyabilir. Sayın Dizdar’a teklif ettiğiniz de, ya da, Sayın Dizdar’ın durumu inceleyip ya da incelettirdiğinde elbette ki bu otopark problemi olacağı gündeme gelmiştir. Siz de çözüm olarak böyle bir söz vermişte olabilirsiniz. Telaşınız ya da asabiyetiniz bundan dolayı da olabilir. İhaleye çıksanız kim girer ki, ya da kaç para getirir ki oradaki kapalı otopark! Bunu meclis üyeleriniz ile paylaşsaydınız ve usulüne uygun bir bedel ortaya koysaydınız zannetmiyorum ki hiçbir meclis üyesi itiraz etsin. Aslında bütün mesele şeffaf olmakta geçiyor sanırım.

KiM VATAN HAİNİ, KİM SAFRANBOLU DÜŞMANI?

Başkan Aksoy son olağanüstü meclis toplantısında Meclis Üyesi Serap Karaoğlu’nun muhalefetine sinirlenince açmış ağzını yummuş gözünü. Ne vatan hainliği kalmış ne Safranbolu düşmanlığı. Hatta kantarın topuzu kaçıp tüm çabası toplumu kamu adına bilgilendirmek olan bizlere kadar uzanmış.

Sayın Aksoy, emin olun bu yörede yaşayan hiç kimse ne vatan hainidir, ne Safranbolu düşmanıdır. Herkes attığı imzada gönlüm rahat olsun diyor. Herkes kamu yararı göz ardı edilmesin diyor. Herkes üstü kapalı, örtülü işler yapılmasın diyor. Ne yapılmak isteniyorsa açık açık paylaşılsın diyor. Hele hele Karabük Derin Haber’de dahil bu haberleri yapan hiçbir meslektaşım, haber karşılığı maddi beklenti, ya da yaptığı haberden dolayı maddi edimde bulunmuş değil. Bizler her toplantınıza katılırız, her çalışmanızı insanlara duyururuz. Duyurmuyor muyuz Sayın Başkan. Haber sitemize girip saysam acaba kaç yüz tane haberinizi yapmışızdır. O zaman arkadaşınızdık, Bey dik, Sayın dık ta, bir iki tane eleştiri haberi yapınca mı kayboldu bunlar? Bakın bugün CHP nin basın toplantısı sonrasında hemen Ayhan kardeşim milletin diline ve aklına geliverdi.

ÖFKE KONTROLÜNÜ TAVSİYE EDERİM.

Aslında yazılacak çok şey var da, okuyana yazık olmasın! Size tavsiyem tıp çok ileri. Tedavisi var. Mutlaka profesyonel bir öfke kontrolü almazını tavsiye ederim. Siz dünya miras listesiyle övündüğünüz, 50 binin üzerinde nüfusu olan, eğitim seviyesi oldukça yüksek, turizm cenneti bir ilçenin belediye başkanısınız. Bence önce kendinizi bir sorguya çekin. Elbette eleştiri de olacak, kimse hatasız kusursuz değil, sizin de hatalarınız oldu ve olacak. Önce dinlemeyi ve eleştirileri de kabullenmenizi tavsiye ederim.

İSMAİL TİMAR’DAN SON DAKİKA BİLGİSİ

CHP li belediye meclis üyesi Sayın İsmail Timar kaynaklı duyduğumuz bazı söyler üzerine bugün uzun bir görüşme yaptık. Sanırım birbirimizi iyi anlamışızdır. Bu görüşmenin tamamını yazmayacağım. Ancak söylediği bir konuyu ilk defa duydum. Sayın Timar, Kültür Merkezi’ni Safranbolu Turizm Kültür Vakfı’nın yapacağını ve alttaki otopark konusunda da vakfın yetkili olacağını söyledi. Sayın Şefik Dizdar’ın aylar önce Kültür Merkezi’nin yapımı ile ilgili parasal kaynağı da Vakfa yatırdığını söyledi. Çok ilgimi çekti. Doğru ise, madem böyle neden sayın Aksoy bunu hem meclis üyelerine, hem kamuoyuna açıklamadı. Zira kişiler gelip geçicidir. Ölümlüdür. Bugün varız yarın yok olabiliriz. Ama kurumlar kalıcıdır. Eğer yapılacak binadan sonra gelirleri sürekli olsun, kalıcı olsun diye tartışma konusu otopark bir şekilde vakfa yönlendirilecekse bence kimse buna itiraz etmezdi.

Sonuç olarak aslında kimsenin yapılan hizmete karşı olmadığı ancak uygulama usul yanlışları noktasında farklı görüşlerde olduğu açık. 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Parti Adının Kısaltmasını Bilmiyor Ama Aday Adayı Olmuş!
Parti Adının Kısaltmasını Bilmiyor Ama Aday Adayı Olmuş!
500 Kişi Okuma Yazma Sertifikası Aldı
500 Kişi Okuma Yazma Sertifikası Aldı