Advert
sandalye fabrikası karabük
19 Mayıs'ı Anarken
MAHFİ

19 Mayıs'ı Anarken

Bu içerik 2360 kez okundu.

Mustafa Kemal, İstanbul’dan kurtuluşun mümkün olamayacağını anlamıştı. Anadolu’ya gitmenin bir yolunu arıyordu ve çözümüde yine kendisi bulmuştu.  Yoldaşlarıyla beraber milli mücadelenin Anadolu halkıyla bütünleşerek gerçekleşebileceğini kestirmişti. Bu nedenle İstanbul’da hükümet kurma çalışmalarına karıştı. Aslında amacı Anadolu’ya gönderilmesi için ortalığı karıştırmaktı ve İngiliz hegomanyasındaki Payitaht O’nu başlarından defetmek için bir uydurma görev hazırladılar. Anadolu’daki milli direnişi kırmaktı görevi, oysaki O’nun kafasındaki plan farklıydı. İngiliz komiserliği O’nu başlarından defettiklerini sanırken kendi kazdıkları kuyuya düşeceklerdi. Esasen Vahdettin bu emirnameyi imzalarken O’ndan şüphelenmekteydi ve imzalamak isteniyordu O’nun Anadolu’ya gitmesine karşıydı ve istemeye istemeye emirnameyi imzaladı. Söylenenlerin aksine Vahdettin O’nu değil Anadolu’ya göndermek, başlarına bela olacağının bile farkındaydı, böylesi bir kumandanın Anadolu’da halkı örgütleyebileceğinin farkındaydı zira tek derdi koltuğuna sahip çıkmaktı ve bu nedenle İngilizlerle işbirliği içindeydi zaten Kurtuluş savaşı sonrası bir İngiliz gemisiyle kaçacaktı…

Derme çatma bir küçük gemi tahsis edildi. Aslında İngilizlerin amacı Mustafa Kemal’in gemisini yolda batırmaktı bu nedenle küçük bir gemi ile yollandı ama her şey O’nun istediği gibi şekilleniyordu, zira bu küçük gemi sayesinde kıyıdan gidebilmişler ve onları batırmak için peşinden gelen İngiliz zırhlısını atlatabilmişlerdi zira İngiliz gemisi büyük olduğu için kıyıya yaklaşamıyordu böylelikle peşlerindeki gemiyi atlatabilmişlerdi.

Mustafa Kemal’in gemisini batıramayınca bu defa başka bir plan denediler. Samsunda bulunan İngiliz birliğinin komutanına karaya ayak basar basmaz Mustafa Kemal’i tutuklaması talimatını verdiler. Mustafa Kemal’in gemisi Samsun’da kıyıya yanaşınca güvertede bir hareketlilik olduğunu fark eden Mustafa Kemal’in yaveri, Paşam bize tuzak kurmuşlar, sahilde İngiliz askerleri bekliyor diye O’nu uyarır. Ancak hiçbir engel O’nu idealinden ve hedefinden döndüremez ve yaverine şöyle der: Endişe etmeyiniz hiçbir şey olmaz, karaya ilk ben çıkacağım… Ve dediği gibi de karaya ilk O çıkar. O’nu tutuklamakla görevli İngiliz subay Mustafa Kemal’in karşına dikilir, adeta dut yemiş bülbüle döner, ne diyeceğini bilemez bir halde Paşamıza selam çakar ve emrinizdeyim Paşam, deyiverir. Bu subay savaştan sonra İngiliz Askeri Mahkemesinde Mustafa Kemal’i tutuklamadığı için idamla yargılanır ve savunmasında şunları söyler: Milletler çok ender dahiler yetiştirirler, gelin görün ki bu asrın dahisini Allah Türk milletinden göndermiş, ben O’nun bakışlarından bu asrın dahisinin O olduğunu anladım, böyle ender gelen bir dahiyi tutuklayamazdım hakkımda ne karar verirseniz verin benim için önemli değil zira ben vicdanen rahatım der. İngiliz Askeri Mahkemesi bu subayın savunmasını haklı ve yeterli görecek ki serbest bırakılır.

İngiliz Yüksek komiserliği ve Payitaht, kendi kazdıkları tuzağa düşmüşlerdir. Amaçları Mustafa Kemal’i başlarından savmakken O’nun gizli planına alet olmuşlardır. Allah yaptıkları planı kafalarına çalmış, O’nu sağ sağlim Samsun’a ulaştırmış ve oradan Kurtuluş Mücadelesini başlatmıştır.

Atamızın Samsun’a çıkışının bu yıldönümünde O’nu saygıyla ve mihnetle anıyor, bize bu kurtarıcıyı gönderdiği içinde Allah’a teşekkür ediyoruz. Sözlerimi yine Mustafa Kemal’in şu sözüyle noktalıyorum: Toros dağlarının yaylarında bir Yörük çadırının dumanı tüttüğü sürece biliniz ki Anadolu toprakları Türklerin olmaya devam edecektir. Atam seni saygıyla selamlıyoruz….

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mancıoğlu “Yenice’ye Doğalgaz Verilmesiyle İlgili Bir Projemiz Yok”
Mancıoğlu “Yenice’ye Doğalgaz Verilmesiyle İlgili Bir Projemiz Yok”
Kurban Kesmek Kimlere Vaciptir?
Kurban Kesmek Kimlere Vaciptir?