Advert
sandalye fabrikası karabük
Rektör Polat Neden Suskun?
Sait ALICI
Alıcı Gözüyle

Rektör Polat Neden Suskun?

Bu içerik 6215 kez okundu

Bir garip oldu bizim Karabük Üniversitesi. Ne basında çıkanlar, ne bizim yazdıklarımız, ne kamuoyunda konuşulanlar, ne bir açıklama! Sanki başka bir gezegende yaşanıyormuşcasına, deve kuşu misali kafalar gümülmüş, ÇIT yok.

Ne bayramlar da, ne protokoller de, ne etkinlikler de Rektör Polat’ı görmek mümkün değil. Arada bir Mustafa Yaşar hoca bu eksiği gidermeye çalışılıyor o kadar.

İmam-Cemaat misali kurumsal yöneticiler de, korku, hiyerarşi, kendilerini koruma, yetkisizlik bahanesi… vs sebeplerle ayak uydurmuşlar bu gidişe!

Yahu anladık ÖZERK bir kurum da, bağımsız CUMHURİYET değil elbette ki! Yönettiğiniz kurumun öğrenci ve ailelerine yansımaları var, akademi camiasına yansımaları var, Karabük’e yansımaları var, siyasete yansımaları var. Bunca yansıma kimseyi dokunulmazlık zırhında, erişilemez kalelerde tutmaya yetmese gerek!

Rektörleri kim atıyor? Elbette ki Cumhurbaşkanı. Ak Parti Genel Başkanı kim Recep Tayyip Erdoğan. Peki siyasi olarak Sayın Erdoğan’ın Karabük’teki temsilcisi kim? İl Başkanı Timurçin Saylar.

Demek ki ATAYAN’ın temsilcisi ATANAN’ı denetleyebilmeli. Zira ATANAN’nın vatandaş gözündeki memnuniyet ya da memnuniyetsizliği, ATAYAN’ı doğrudan etkileyebiliyor. Milletvekillerinin karnesine etkilerini açmak bile istemiyorum.

Karabük kamuoyunda ne kadar memnuniyet var? Ne kadar memnuniyetsizlik var? Bizler basın mensupları olarak hem öğrenciler arasında, hem Karabük halkı arasında, hem de cemiyet insanları arasında konuşulanları sıkça duyuyoruz!

Şimdi biz aylardır sütunlarımıza yansıyanları hem hatırlayalım, hem hatırlatalım. Umarım herkes üzerine düşen hisseyi alır!

1- Akademik ve idari kadrolardaki KENDİ MEMLEKETİM şuuruyla hareket edenlerin ne kadarı etkin görev ve yetkilerle donatıldı, ne kadarı başka yerlerden getirildi, ne kadarının mevcut kadrolarına son verildi?

2-FETÖ’den alınan Akademik ve İdari kadrodaki kişileri kim seçti, kim karar verdi, kim getirdi, kim tavsiye etti?

3-Gerçekten iddia edildiği gibi belli bir fikir ve düşünce gurubu çevresinde acımasızca bir kadrolaşma ve koruma var mı?

4- Yüksek Lisans, Doktora ve diğer Akademik Kadro sınavları, ilanları, alımları ADRESE TESLİM yapıldı mı?

5-Etkin yönetim gurubu ile aynı fikir ya da zikir de olmayanlara, baskı, yıldırma politikası uygulanıyor mu?

6- Son iki yılda kaç tane Akademik personel istifa etti, neden etti, şimdi hangi üniversitelerdeler?

7- Başta yurt dışı seyahatler olmak üzere yurt içi ve dışına çeşitli sebepler ile kaç kişi Üniversite bütçesini harcayarak gitti, ne kadar para harcandı?

8- Rektör Polat son aylarda Almanya ve Amerika’ya gitti mi? Ne amaçla gitti? Gerekli ve şart mıydı?

9- Özellikle bu yurt dışı resmi seyahatler ve katılımlar Karabük Üniversitesi’ne ne kattı? Sübjektif sözlerden öte hangi getiriyi sağladı?

10- “Karabük Üniversitesi, lise olma yolunda ilerliyor, bu gidişle liseye dönecek” sözü ne kadar doğrudur?

11- Karabük Üniversitesi’nde gerçekten bağımsız bir kurum tarafından, hiç öğrencilerin verilen eğitimden memnuniyet anketi yaptırıldı mı?

12- Rektör Polat ve bazı ekip arkadaşları kooperatif v.s adlar ile göreve geldiğinden bu yana inşaat işleri yapmış mıdır? Yapmışlar ise hangi inşaatları yapmışlardır?

13- Rektör Polat veya bazı ekip arkadaşlarının yakın akrabaları üniversite de idari ya da akademik kadrolarda istihdam edilmişler midir?

14- Rektörlük makam binası neden yeniden tadil edildi, aylarca süren tadilata kaç para harcandı, makam odalarının arkasına, özel dinlenme odaları hatta lavabo ve duş yeri yapılarak sırça saray meydana getirildi mi? Bu tadilat sırasında onbinlerce lira ile yapılan granitler sökülerek yerlerine yenileri yapıldı mı? Başka dişe dokunur hangi yatırım yapıldı? Yoksa yatırımlar Rektörlük binası, rektörlük konağı ve lojmanlarla sınırlı mı kaldı?

15- Akademik Ünvanı olmayan Üniversite içerisinden ya da dışarıdan kişiler, gerek yüzyüze gerek uzaktan eğitim derslerine girdiler mi?

16- Öğrenci kulüpleri kullanılarak, Üniversite’nin imkanları ile, dışarıdan gelen bazı kişi ya da firmalar, öğrencilere ne kadar katkı sağladığı sorgulanır, eğitimler verilip yaldızlı sertifikalar dağıttırılan kurslar düzenlendi mi? Bu kurslardan birileri ciddi kazançlar sağladı mı?

18- Başta idari personel ve hatta taşeron. işçi ve güvenlikçilerin bile üniversiteye aidiyet duygusu yok oldu mu?

19- İdari personelin yüzde yetmişe yakınının görev yeri değiştirilmek suretiyle üniversitenin kurumsal hafızası yok edildi mi?

20- Dillerden düşmeyen Karabüklülük ruhu ve Karabük Ekolü ne oldu? Kaç “arpa boyu” yol gidildi?

Biz toplumun içerisinden süzülüp kulağımıza gelen bu soruları geçmişten bu güne kadar gerek köşe yazılarımızda, gerek haberlerimizde sorduk, yazdık. Şu ana kadar ne bir yalanlama, ne bir cevap Rektör yönetimi tarafından verilmedi. Birileri “muhatap almadık” diyebilir,” biz sükut ikrardan gelir” diye düşündük.

Sözümüzün sonu ve özü ise bu kenti yönetenlere, yönettiklerini iddia edenlere, Karabüküm, Üniversitem diyenlere. Eğer bu soruların tamamı ya da bir kısmı doğru ise, oluşturulduğu iddia edilen bu ekip bir yıl sonra giderken geride bıraktıkları enkazın ekonomik sosyal yansımalarının bedelini birlikte ödemeyecek miyiz? O zaman ah-vah lar, tüh-keşke ler, gideni geri getirecek mi? Hesabı kimden sorulur ya da hesabını kim verir?

Biz bir kez daha, daha güçlü olarak hatırlatıyoruz. Umarız biz yanılıyoruzdur.  Umut ediyoruz ki bu soruların  tamamının cevabı HAYIR dır.  En çok da biz seviniriz.

Kimse kılavuz aramasın, Köye iyi baksın.

Hoşçakalın

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
karabüklü     2017-07-20 Elinze sağlk güzel bir çalşma olmuş.Bu yazdklarınzın kimisi doğru olabilir ama genl manada itbar suikstı yapmk için yazlmış veya yazdırlmış olduğu açık. Sözüm meclistn dışarı, yerel gazetcilğin itibar suikastine dönüştüğünü bilmyen yoktur. Bu dertten muzdarp onlarca burokrat tanıdım Turkyede.Sizlere bu bilglri getrnler art niytli insnlar ve sizi; siz de toplumu yanlş yönlendryorsnuz.2 kişi bardğa bakr biri yarsı dolu; diğeri de yarsı boş der.İkisi de haklıdır esasında.Bakış açnzı gzelleştrn ltfn
Ahmet     2017-07-14 Karabük derin haber ,kim bilir ...... (şeklinde yorumu yazan Ahmet yada başka bir takma isimli okurumuz. Merak ettiğiniz soruların cevabını ya açık kimliğinizi yazarak yorum yapıp isteyininiz yada sitenin künye bilgilerinde adres ve telefon numaralarımız var. Gelin biz size anlatalım. ADMİN
karabük düşmanı     2017-07-14 KARABÜK ÜNİVERSİTERSİNDE DEKAN FETÖ SORUŞTURMASI KAPSAMINDA GÖREVDEN ALINIYOR , HATTA TUTUKLANIYOR KENDİLERİNİ KARABÜK SEVDALILARI , KARABÜK HİZMETKARLARI DİYE ADLANDIRAN PROTOKOL İŞGALCİSİ SÖZÜM ONA KARABÜK İLERİ GELENLERİNDEN BİR ALLAHIN KULUNDAN SES YOK.TUTUKLANAN DEKAN KONYALI,REKTÖR KONYALI,AK PARTİ İL BAŞKANI KONYALI,MİLLETVEKİLİ KONYALI BU NE KARDEŞİM KARABÜK DE KONYALIDAN BAŞKA ADAM MI YOK. BU KADAR KONYALI KARAMAN DA ETKİLİ YERLERE GELSE ORADA BİLE İTİRAZ EDERLER YAHU....
Mehmet Kaya     2017-07-13 Kardeş:......... Bu yorumu yazan Mehmet Kaya, Künye de adres ve telefon numaralarımız var. Bir ara çay içemeye gelin biz size ne olduğumuzu, öğrenmek istedğiniz soruların cevabını anlatalım
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Parti Adının Kısaltmasını Bilmiyor Ama Aday Adayı Olmuş!
Parti Adının Kısaltmasını Bilmiyor Ama Aday Adayı Olmuş!
500 Kişi Okuma Yazma Sertifikası Aldı
500 Kişi Okuma Yazma Sertifikası Aldı