Advert
sandalye fabrikası karabük
Romatizmal Hastalıklarda PRP Tedavisi
Medikar (Sağlıcakla)

Romatizmal Hastalıklarda PRP Tedavisi

Bu içerik 891 kez okundu

Özel Medikar Hastanesi Fizik Tedavi Uzmanı Tayfun Güngör PRP tedavisi hakkında bilgi verdi.

PRP, “Platelet Rich Plasma-Platelet (trombosit, pıhtı hücresi) yönünden zenginleştirilmiş plazma uygulaması” adı verilen tedavi yönteminin ilk harflerinin kısaltmasıdır. PRP tedavisinde pıhtı hücrelerinden, tüm yara iyileşmesi ve doku yenilenmesi süreçlerini başlatan, yaşamsal öneme sahip büyüme faktörlerini elde etmek amaçlanır.

Uygulamanın yapılacağı kişiden az miktarada(16 ml) kan alınır, santrfüj cihazında plateletleri ayrıştırılır. Ayrıştırılan plateletler kitteki tüpün içersinde yoğunlaşıp birikir ve PRP denilen bir kan ürünü ortaya çıkar. Elde edilen PRP hasarlı bölgeye uygulanır. PRP tedavisinden  sonuç elde etmek amacıyla 3 hafta aralıkla en az 3 enjeksiyon yapmak gerekir. PRP 6-12 ay sonra tekrar uygulanabilir.

Hastaya kendi kanından üretilen kan ürünü (PRP) verilmektedir. Yapılan işlemde amaç yara iyileşmesi sürecini başlatmak ve hızlandırmaktır. Kişinin kendi kanı kullanıldığı için istenmeyen bir etki ile karşılaşılma olasılığı oldukça düşüktür.

Omuz kas yaralanma ve problemleri, tenisçi-golfçü dirseği, aşil tendiniti, kuadriseps ve patellar tendinit, adduktor tendinit, topuk dikeni, biseps yaralanmaları gibi hastalıklarda kullanılmaktadır. Menisküs problemlerinde ve diz kireçlenme, kıkırdak lezyonlarında da kullanılabilmektedir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Parti Adının Kısaltmasını Bilmiyor Ama Aday Adayı Olmuş!
Parti Adının Kısaltmasını Bilmiyor Ama Aday Adayı Olmuş!
500 Kişi Okuma Yazma Sertifikası Aldı
500 Kişi Okuma Yazma Sertifikası Aldı