Advert
sandalye fabrikası karabük
Hepatit B Nedir ?
Medikar (Sağlıcakla)

Hepatit B Nedir ?

Bu içerik 916 kez okundu

Özel Medikar Hastanesi  İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Şöhret Gedirli Hepatit hakkında bilgi verdi.

Halk arasında bulaşıcı sarılık olarak da bilinir. Hepatit B virüsünün karaciğerde iltihaplanmaya neden olduğu bir hastalıktır. Karaciğere yerleşen virüs, çoğalıp karaciğeri tahrip ederek çok ağır tablolara neden olabilir. Hastalık uzun süre belirti vermeden ilerleyip karaciğer kanserine ve siroza neden olabilir. Bulaşıcı bir hastalıktır. Hepatit B HIV’ den yüz kat daha bulaşıcı bir hastalıktır. Hepatit B virüsü vücut dışında yedi günden fazla yaşayabilir. Kan, tükürük ve cinsel temas yoluyla yada taşıyıcı anneden hamilelik esnasında bebeğe geçer. Akut ve kronik olabilir. Akut Hepatit B’de hasta birkaç hafta yada birkaç ay içerisinde iyileşebilir. Kuluçka dönemi iki ile altı ay arasındadır. Altı aydan fazla sürede iyileşmeyen Hepatit B virüsü kronikleşmiştir.

Hepatit B Belirtileri Nelerdir ?

Mide bulantısı, kusma, aşırı halsizlik, aşırı yorgunluk, idrar renginin koyulaşması, göz aklarının ve derinin sararması, iştahta azalma, karın ağrısı, karaciğer bölgesinde hassasiyet başlıca belirtileridir. Hepatit B birçok hastada belirti göstermeyebilir. Hasta kendisini doktora gidecek kadar kötü hissetmez. Grip hastalığına benzer hafif belirtiler gösterir. Hastaların%75’inde belirti vermeden sinsice ilerler. Hastalar sağlık taramasında yada kan verirken yaptırdıkları tetkikler esnasında haberdar olurlar. Ayrıca yüksek ateş ve titreme, kaşıntı, uyku düzensizliği, aşırı kilo kaybı, avuç içerisinde kırmızı renkli lekeler, deri üzerinden görülebilen örümcek bacakları desenli kılcal damarlar Hepatit B belirtileridir.

Hepatit B Nedenleri Nelerdir ?

Bir şekilde vücuda giren Hepatit B virüsü, karaciğer fonksiyonlarının bozulması, ilaç, kimyasallar ve toksinlerin yan etkileri, bağışıklık sisteminin vücutta yol açtığı hasarlar hastalığın nedenleri arasındadır.

Hepatit B Tedavi Yöntemleri

Hepatit B kişinin bağışıklık sistemi güçlüyse vücut belirli düzeyde antikor üretir ve hastalık belirli düzeyde kalır. Hasta doğal olarak iyileşir. Oluşan antikorlar yeterli düzeyde olmazsa kişi taşıyıcı olarak kalır. Vücut hiç antikor üretemezse virüs güçlü durumdadır. Kişi Hepatit B hastasıdır. Hastalığın birçok tedavi yöntemi vardır. Kronik Hepatit B’nin İnterferon ve Nükleotid olmak üzere iki çeşit tedavi şekli bulunur. İnterferon: Bağışıklık sisteminin enfeksiyonla savaşması için üretilen doğal bir proteindir. Nükleotit  ise virüsü üreyemez hale getirmek için üretilen sentetik kimyasallardır.

Yaygın ve bulaşıcı bir hastalık olan Hepatit B’nin tedavisi her zaman olumlu sonuç vermeyebilir ama korunmak için etkili bir aşısını bulunduğunu asla unutmayalım.

Hangi Hepatit Türü Nasıl Bulaşıyor?

 · Hepatit A: Aşısı bulunan Hepatit A, mikroplu yiyeceklerden, sudan ya da oral yolla bulaşabiliyor. Çocuklarda hastalık daha hafif şikâyetlerle seyredebiliyorken büyüklerde daha ağır şikâyetlere neden olabiliyor.

 · Hepatit B – Hepatit C – Hepatit D: Kan ve vücut sıvıları ile bulaşabiliyor. Anneden çocuğa doğum sırasındaki travmaya bağlı olarak da geçebiliyor. Hepatit D, Hepatit B virüsü ile birlikte görülüyor. Hepatit B’ye karşı aşı ile önlem alabilmek mümkün iken hepatit C’ye karşı bir aşı yapılamamaktadır.

· Hepatit E: Mikroplu sulardan ve oral yolla bulaşarak çoğunlukla gebelerde görülüyor.

  Hepatitten Korunmak İçin Bunlara Dikkat Edin;

 · Kontrolü yapılmamış kan aktarımına,

 · Diş ya da medikal malzemelerin iyi sterilize edilmesine,

 · Doğum sırasında anneden çocuğa geçmemesine,

 · Enjeksiyon aletlerinin ortak kullanılmamasına,

 · Diş fırçası, tırnak makası, tıraş bıçağı gibi aletlerin ev halkı tarafından ortak kullanılmamasına,

 · Dövme ya da piercing yapılırken kullanılan aletlerin temiz olmasına dikkat edilmesi gerekiyor.

Ülkemiz de son yıllara kadar Viral hepatitlere karşı tam teşekküllü profilaktik uygulamalar yapılmaya devam etmektedir. Ayrıca tıbbi atık sterilizasyon sisteminin illerde uygulanması doğada virüslerin yok edilmesini sağlamaktadır. İçme suları, hazır gıdalar, dışarı yemeklerin hijyeni de önem teşkil eder.

Profilaktik amaçlı senede bir kez tetkik ve takip uygundur. Hepatit markırların yapılması ve uygunsa aşı uygulaması gereklidir. HBS Ag(+) veya HCV(+)  v.s. taşıyıcıların Doktor kontrollerinde olması şarttır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Parti Adının Kısaltmasını Bilmiyor Ama Aday Adayı Olmuş!
Parti Adının Kısaltmasını Bilmiyor Ama Aday Adayı Olmuş!
500 Kişi Okuma Yazma Sertifikası Aldı
500 Kişi Okuma Yazma Sertifikası Aldı