Advert
sandalye fabrikası karabük
Şimdi Ne Olacak?
Sait ALICI
Alıcı Gözüyle

Şimdi Ne Olacak?

Bu içerik 1367 kez okundu

Bazı Kardemir A.Ş. Yönetim Kurulu Üyeleri özellile Yönetim Kurulunda oldukları müddetçe her genel kurul gündemine koydukları madde ile Kardemir A.Ş ile ticaret yapma izni almışlardı. Ancak alınan kararlar her genel kurulda ve genel kuruldan sonra tartışma konusu oldu. Özellikle Demir Çelik Sektöründe olan bazı kişi yada firmalar hem genel kurullarda karara şerh koydurarak hem de konuyu mahkeme koridorlarına taşıdılar. Ne yazık ki adalet sistemimizdeki yavaşlık ve yıllara varan yargılama süreci nedeniyle bu davalar ve tartışmalar yıllardır sürdü durdu. Tabii ki yargı kesin kararını verene kadar masumiyet karinesi prensibini kullanarak Kardemir Genel Kurulunda alınan ticaret izninin gereği yapılmış ve Yönetim Kurulunun mevcut üyelerinden bazıları ticaret yapmaya devam ettiler. Devam ettikçe de eleştiri ve tartışmalar da ardı ardına gelmeye devam etti. Kardemir'in ürettiği başka Kütük olmak üzere diğer bazı ürünlerin bu izinlere istinaden alınan öncelikli alış kararları ile birlikte Bazı Yönetim Kurulu üyelerinin sürekli mal aldıkları, zaman azamn anlık olarak açılan kampanyalı satışlarda, satışın açılması ile kapanması arasındaki kısa süreçte mevcut bazı yönetim kurulu üyelerinin hem yönetimde olmaları hemde öncelikli alım hakları nedeniyle avantajlı duruma geçmeleri nedeniyle Sektördeki diğer bazı firmaların ciddi tepkisini çektikleri kamu oyuna sızdı.

Son dönemlerde başlangıçta kütük alımı ile başlayan bu avantajı kullanma diğer ürünlere hatta Kardemir A.Ş ye mal ve hizmet satımı ile genişleyerek devam ettiği şeklinde bilgiler konuşulmaya başladı.  Özellikle Sayın Kamil Güleç ve Oğlu Çağrı Güleç'in ortaklığı olduğu bazı şirketler kanalı ile Kardemir'in satın aldığı bazı hizmetlerin ihalelerini alarak Kardemir'le ticareti genişletmesi bir kaç ay önce basın kuruluşlarının sayfalarına ve ekranlarına taşınırken "Sanane Kardemir'den" noktasında cevaplara bile dönüştü.

YARGITAY KARARLARI EMSAL TEŞKİL EDER

Her ne kadar KAP'ta yayımlanan onama kararı 2011-2014 dönemine ait ise de Yargıtay'ın aldığı bir karar ileriki dönemlerde yerel mahkemelerin ve hatta Yargıtay'ın alacağı kararlarda emsal teşkil eder. Bu bağlamda 2014 ve şu anki Ticaret Yapma Müsaadesi ne olacak sorusu hemen akla geliyor. Sayın Murat Orhan kişisel sosyal paylaşım sayfasından yaptığı açıklamada 2014 yılında alınan izin ile ilgili de Yargıtay'da devam eden davanın sonuçlandığını ve aynen 2011-2014 dönemi gibi iptal edilerek onandığını ve KAP'ta yayımlanmasını beklediklerini belirti. Şu ana kadar Sayın Murat Orhan'ın açıklamalarının bir bir zaman içinde gerçekleştiği ve bilgilerinin sağlam olduğu kanısına ve Yargıtay Kararlarının emsal teşkil etmeside göz önüne alındığında bundan sonra Kardemir Yönetim Kurulu Üyelerinin Kardemir'le ticaret yapmaları pek mümkün görünmüyor. (Tabii mevcut şirketleri yasaları arkadan dolanmak tabirini kullanarak üçüncü kişilerin üzerine devir etmezler ise.)

PEKİ ŞİMDİ NE OLACAK?

Bu gerçekten çok önemli bir soru. Bu kararların yansıması "peki boynumuz hukukun aldığı karara ince, bundan sonra ticaret yapmayız" mı olacak? Yoksa geriye dönük cezai yansımaları olacak mı?

Elbetteki biz Ticaret Hukuku yada Mali İşlerde uzman değiliz. Bu yüzden yorum bile yazsak net hüküm yazmamız doğru olmaz. Konuyu tanıdığımız, bildiğimiz gerek Mali İşlerde uzman, gerek Ticaret Hukukunda otorite olmuş, gerekse yıllarca Baş Müfettişlik yapmış dostlarımıza sorduk. Ne manaya geliyor öğrenip sizlere aktarmak istedik. Ancak bu konudaki dostlarımızın talebi önce Yargıtay'ın gerekçeli kararını görelim oldu. Biz bu davaların taraf ve sürekli takipçilerinden Sayın Murat Orhan'a sorduk hatta varsa ellerindeki gerekçeli kararı istedik. Sayın Orhan etik olmayacağı gerekçesi ile veremeyeceğini belirtti. Eğer vermiş olsaydı olabilecek tüm hukuki sonuç ve boyutlarını sizler ile en doğru şekilde stünlarımızdan paylaşma imkanımız olacaktı.

"BÜYÜK MİKTARDA CEZA ÖDEMESİ OLACAK"

Yöremizdeki bazı Mali İşler konusundaki kişiler, diğerlerinden daha ucuza alınmış bir mal yok. Bu yüzden de geriye dönük bir ceza ödemesi söz konusu olamaz, hem bunun hesaplamasıda öyle kolay değil, şeklinde görüşlerini paylaşırken, Ne olacak sorusunun kamu oyunda konuşulan ve iddia edilen şekli ise "aslında ticaret yapmaları yasal değil idi. Hem alım yönüyle, hem satım yönüyle ne kadar ticaret yapmışlar ise yaptıkları bu ticaret'ten kazandıklarının tümünü Kardemir'e iade etmek zorundalar. Bu paralar yüzlerce milyon dolarları bile bulabilir" şeklinde fikir beyanları devam ediyor.

Hep birlikte göreceğiz. Bakalım ne olacak.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Parti Adının Kısaltmasını Bilmiyor Ama Aday Adayı Olmuş!
Parti Adının Kısaltmasını Bilmiyor Ama Aday Adayı Olmuş!
500 Kişi Okuma Yazma Sertifikası Aldı
500 Kişi Okuma Yazma Sertifikası Aldı