Advert
sandalye fabrikası karabük
Karabük'te Siyaset ve Cemiyat Hayatına Dair Gündem. Neler Konuşuluyor?
Sait ALICI
Alıcı Gözüyle

Karabük'te Siyaset ve Cemiyat Hayatına Dair Gündem. Neler Konuşuluyor?

Bu içerik 4673 kez okundu

KARABÜK SİYASET VE CEMİYAT HAYATINDA NELER OLUYOR

Görevden alınarak yerine Kayyum atanan Ak Partili belediye Başkanı Necdet Aksoy’un ve özellikle son bir yıldır milletvekilinden il başkanına, ilçe başkanına kadar basın yoluyla ağır itham ve eleştirilerini sürdüren Yenice Belediye Başkanı Zeki Çaylı’nın parti’den ihraç edilip edilmeyecekleri Karabük’te sorgulanmaya başladı. Parti tüzüğünde bu tür basın yoluyla eleştirilerin ihraç sebebi olduğunu iddia edenler, Ak Parti Genel Merkez yöneticilerinin hala neyi beklediklerini anlamaya çalışıyor. Kendilerince fikir yürütmeye çalışanlar, sorup öğrenmeye cevap aramaya çalışanlar, “BİR ELİN” ısrarla ihraçları geciktirdiği görüşünü benimsemeye başladıkları anlaşılıyor.

Karabük Milletvekili Burhanettin Uysal’ın Karabük’teki gelişmeler ve özellikle Ak Parti Karabük bazında başlayan tartışmalar karşısında sürekli sessizliğini korumasını, kimileri “kenara çekilip izliyor” şeklinde yorumlarken, kimileri de bu şekilde devam ederse 2019 genel seçimleri öncesi milletvekili adaylarının belirlenmesi safahatında “seçildiği günden beri hiçbir şey yapmadı” eleştirilerine muhatap olabileceği şeklindeki yorumluyor.

2019 Martında yapılması beklenen Belediye Başkanlığı seçimlerinde kimlerin aday olabileceği Karabük halkı arasında zihin jimnastiği şeklinde konuşulurken, şu ana kadar siyasete girmeyen, Mehmet Ali Şahin’in akrabası olduğu belirtilen bir ismin MHP’nin Karabük Belediye Başkan adayı olabileceği konuşulmaya başlandı. Bu ismin zaman zaman dost sohbetlerinde de bu niyetini söylediği ancak bunun şimdilik düşünce bazında olduğu belirtiliyor.

Kardemir seçimli genel kurulunun gündeme gelmesi ile birlikte özellikle bağımsız üyeler ile ilgili netlik hala ortaya çıkmadı. Mevcut Yönetim Kurulu’nda bağımsız yönetim kurulu üyesi olan Karabük eski Milletvekili Osman Kahveci’nin, yeni dönemde de yer alabilmek için ciddi bir çalışma yaptığı konuşuluyor. Etkin ortaklardan Kamil Güleç’in ve Karabük Milletvekili Mehmet Ali Şahin’in de devam etmesi noktasında çeşitli çevrelerde görüş beyan ettikleri fısıldanmaya başlandı.  Taraflardan şu ana kadar net bir açıklama yapılmadı. Yapılır ise bizde konuşulanların ne kadar doğru, ne kadar yanlış olduğunu öğrenmiş olacağız.

Bu arada Kardemir seçimli genel kurulu sürecinden bahsetmişken, Karabük Milletvekilimiz Mehmet Ali Şahin’in bu süreçte sadece Osman Kahveci noktasında değil, sürecin genelinde de aktif bir rol oynamaya çalıştığı da konuşuluyor. Şahin’in Başbakan Binali Yıldırım’dan randevu alarak görüştüğü, hatta ve hatta bizatihi SPK Başkanı’nı aradığı ve giderek yüz yüze görüştüğü konuşulan başka iddialar arasında. Bu söylentiler karşısında kimi vatandaşlar “yörenin büyüğü ve milletvekili elbette ki gerekli müdahaleyi yapacaktır” derken, kimi vatandaşlarda, "daha geçen yıl Kardemir özel bir şirket biz karışamayız ve müdahale edemeyiz” dediğini hatırlatarak “bir senede ne değişti ki fikri de değişti” şeklinde yorum yapıyorlar. Biz yine de Sayın Şahin’in bu konudaki net açıklaması ile hangi söylenenin doğru olduğunu hep birlikte öğreneceğiz.

Kardemir seçimli genel kurul sürecinde yaşanan bu kadar kafa karışıklığı nedeniyle, birçok çevrelerden özellikle Ak Parti Genel Merkezi, Başbakan, bazı Bakanlar ve hatta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a giden farklı farklı bilgiler sonrası, Sayın Erdoğan’a çok yakın, Karabük’ü bilen, “BİR İSMİN” söylenenlerden neyin doğru, neyin yanlış olduğu noktasında bir çalışma yaptığı şeklinde bir bilgi de bize ulaştı. Henüz bu ismin kim olduğunu, özellikle görevlendirilip görevlendirilmediğini biz de öğrenemedik. Derin Haber olarak her zamanki gibi süreci yakından takip etmeye devam ediyoruz.

Yenice Belediye Başkanı Zeki Çaylı, Yortanpazarı halkına vermediği suyu, biz haber yapınca, “sokak ağzı ile” bir açıklama yaparak bizleri yalancı, düzmece ısmarlama haber yapan olarak suçlayınca, kamuoyuna sunduğumuz kendi zapıtasının tankerdeki suyu nasıl boşalttırdığı görüntüleri karşısında sus pus oldu. Yenice’de ise bu video görüntüleri halk arasında dolaşınca haberin gerçek olduğu ve bize iftira attığı belgelenmiş oldu.

Yenice Belediye Başkanı Zeki Çaylı aylardır kırdığı potları ve sonrasında geri adım atmalarına bir yenisini daha ekledi. Önce Karabük Milletvekili Burhanettin Uysal’ı, sonra Ak Parti Karabük İl Başkanı Timurçin Saylar’ı hedef yapan açıklamaları karşılık bulmadı. Konuşulanlara göre, son olarak 19 Ağustos’ta yapılacak Ak Parti Yenice İlçe Kongresi öncesi, geçtiğimiz günlerde Ak Parti Genel Merkezi’ne giderek, “Bu ilçe başkanı Yılmaz Kırık’ı aday göstermeyin başka bir şey istemem. Hiçbir açıklama yapmam. Dediğiniz her şeye razı olurum” demiş.

Ak Parti’de başlayan kongre sürecinde, ilçe başkanlarının ve il başkanının kim olacağı konuşulmaya devam ederken, Karabük Merkez İlçe Başkanlığı için şu anki il teşkilat başkanı Av. İsmail Altınöz’ün adı geçiyor. Ak Partili kimi çevreler bunun merkez ilçeyi güçlendirmek ve merkezdeki çalışmaları hızlandırmak amaçlı olduğunu söylerken, kimi çevrelerde muhtemel belediye başkan adayı görünen Altınöz’ün önünün kesilmesi olarak değerlendiriyor.

Ak Parti Karabük tabanında, il teşkilatı içinde ve yakınındaki birçok kişi Timurçin Saylar’ın yeniden il başkanı olacağı, genel merkezin değiştirmeyeceğini, ancak il yönetiminde çok köklü değişikliklerin olacağını konuşuyor. İl Yönetiminin tüzük düzenlemesi ile 30 kişiye düşmesinin ardından, mevcut 40 kişiden kimlerin yönetimde yeniden yer alacağı kimlerin almayacağı ise merak konusu. Saylar’a çok yakın duran il yönetimindeki bazı kişilerin ise “Başkan devam etsin biz gerekirse yönetime girmemeye razıyız” dedikleri belirtiliyor.

Son günlerde konuşulmasa da geçtiğimiz aylarda sıkça konuşulan ve İl Başkanı adayı olacak denilen Bülent Ersöz kesinlikle il başkanlığına aday olmayacak. Ersöz kendisi ile yaptığımız bir sohbet te de bunu bize teyit etmişti. Ersöz ismi nin geçtiğimiz aylarda kimler tarafından sıkça dile getirildiği ve ne amaçla getirildiği merak konusu oldu.

Geçmiş yıllarda çok aktif siyaset yapan, ancak son yıllarda kendiişleri ile ilgilenen bir ismin Ak Parti İl Başkanlığı için aday olacağı konuşuluyor. Hatta gerekirse ikinci bir liste çıkarabileceği dillendirilmeye başlandı. Bu ismin, Genel Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın “yorulma var değişim şart” açıklamalarını da göz önünde bulundurduğu, Karabük’te de ciddi bir yıpranma ve yorulma olduğu, bunu genel merkez düzeyinde dile getirdiği, eğer il teşkilatında ciddi ve köklü bir değişiklik olmadan il kongresine gidilmesi halinde ikinci bir liste ile bu değişikliği parti ve Erdoğan sevdası için yapmayı düşündüğü kulaklarımıza gelmeye başladı.

Karabük Derin Haber olarak biz kamuoyunun ve halkın arasında konuşulanları, kulaklarımıza gelenleri siz değerli okurlarımız ile paylaştık. Elbette ki ismi geçen kişilerden kendileri ile ilgili bu konuşulanlardan neyin doğru neyin doğru olmadığı şeklinde bir açıklama gelir ise seve seve yayınlar ve sizlerle paylaşırız.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Parti Adının Kısaltmasını Bilmiyor Ama Aday Adayı Olmuş!
Parti Adının Kısaltmasını Bilmiyor Ama Aday Adayı Olmuş!
500 Kişi Okuma Yazma Sertifikası Aldı
500 Kişi Okuma Yazma Sertifikası Aldı