Advert
sandalye fabrikası karabük
KÜTÜK BİLMECESİNİN CEVAPLARI
Sait ALICI
Alıcı Gözüyle

KÜTÜK BİLMECESİNİN CEVAPLARI

Bu içerik 4621 kez okundu

Bir kaç gün önce Karabük Derin Haber sitemizde "KÜTÜK BİLMECESİ" başlıklı bir haber yer almıştı. Haberin Karabük Derin Haber'de yayınlanmasının ardından ciddi bir okuma sayısına ulaşırken sosyal paylaşım sitelerinde de paylaşılmaya başlandı. Haberin ardından Kardemir Genel Müdür Mesut Uğur Yılmaz'ın haberde yer alan ciddi sorulara açıklama yapmasını bekledik. Ancak bu güne kadar ne Genel Müdür Mesut Uğur Yılmaz'dan ne de Kardemir Yönetim Kurulundan en ufak bir açıklama gelmedi.             BİZ HALA BİR AÇIKLAMA YAPILMASINI BEKLİYORUZ.

Öte yandan Haberin Karabük Derin Haber de yayınlanmasının ardından telefon ile bizi arayan yada başka vesilelerle görüştüğümüz sektördeki bazı kişiler çeşitli değerlendirmeler yaparken, Kardemir in piyasaya 400.000 ton KÜTÜK borcu olduğu, bahsedilen fiyatların düşük olduğu dönemde 600.000.000 (altıyüzmilyon Türk Lirası) civarında satış yaptığı şeklindeki bazı söylentiler de kulağımıza geldi. Tabii ki dediğimiz üzere bunlar söylenti. Genel Müdür Mesut Uğur Yılmaz bir an önce açıklama yaparsa bu söylentiler de son bulur. Biz de seve seve, hem de büyük puntalar ile haber sitemizde yayınlarız.

KÜTÜK BİLMECESİNİN CEVAPLARI

Öte yandan Kardemir Genel Müdürü Mesut Uğur Yılmaz'ın yapacağı açıklamayı beklerken bir yandan da soruların cevaplarını bulmaya çalıştık. KAP (Kamuyu Aydınlatma Platformu) unda yasal zorunluluk olarak açıklanan ocak-şubat-mart 2016 aylarına ait ilk üç aylık finansal taplolara bir göz atalım dedik. Hani belki cevaplar konusunda birşeyler buluruz diye. Hani özel ilgi alanı haricinde kimsenin bakıp inceleme ihtiyacı duymadığı mali verileri. Gerçekten çok çarpıcı noktalar gözümüze ilişti. Bunları gelecek günlerde stünlarımıza elbetteki taşıyacağız. Ancak şimdilik KÜTÜK BİLMECESİ haberinde yer alan sorular ile ilgili gözümüze takılanları sizlerle paylaşalım istedik.

Kardemir'in internet sitesinde de yer alan yukarıdaki satış prosedüründen anladığımız KÜTÜK satışlarında %25 peşin, geri kalanı da 3 aya bölünmüş eşit taksitle ödenmekte. Ayrıca 7. madde de ortaklara özel bir düzenleme mevcut. Buradan yorumlayacağımız şu ki diyelim ki Şubat ayında yada mart ayı içerisinde bir satış gerçekleşmiş ise bu yılın ilk üç ayını içeren tablolarda henüz nakit girişi olmayan alacaklar da var manasına gelir.

Yukarıda ki tabloda üç aylık (ocak-şubat-mart 2016) net yurt içi satışlara baktığımızda 465.256.454 TL lik bir yurt içi satışı olduğunu görüyoruz. Kardemir'in gurup olarak mal bazında satış ayrıntıları tabloda yer almamış olmakla birlikte bu rakamın ne kadarının KÜTÜK olduğunu Kardemir Genel Müdürü Mesut Uğur Yılmaz'ın yapacağı ve net olacak açıklamaya kadar takdir ve yorumlarınıza bırakıyorum. Şimdi Aşağıdaki tablo da geneli biraz daha özele açalım.Yani ilişkin taraflar olarak adlandırılan Yönetim Kurulu Üyeleriyle yapılan kısmına.

Yukarıdaki tablo da ilişkin taraf olarak adlandırılan ve Yönetim Kurulu Üyelerinin ortak oldukları şirketlerine ait verilere baktığımızda Yolbulan Gurubundan yaklaşık 43 milyon TL, Çağ Çelik Gurubundan 23.5 milyon TL, Celsantaş-Kroman Gurubundan ise yaklaşık 63.5 milyon TL sipariş avansı alındığı görülüyor. İlk tabloda ki satış prosedürünü hatırladığımızda yani %25 peşin ve kalanı 3 taksit boyutu dikkate alındığın da (var olabilecek şubat ve mart aylarında alınan siparişler özellikle düşünüldüğünde) bu üç guruptan alınan 130, 5 milyon TL lik avansın Toplam siparişinin ne olduğu sizlerin taktirinde. Bu üç gurup şirketin Kardemir'den KÜTÜK haricinde hangi hammadde yada yarı maddeyi alabileceği düşünüldüğünde KÜTÜK siparişinin boyutu daha iyi ortaya çıkacaktır.

Yine yukarıdaki tabloda dikkati çeken bir diğer nokta ise 2015 yılının aynı döneminde bu üç gurubun toplam sipariş avansının sadece 5 milyon TL civarında olması. Doğal olarak hemen insanın aklına şu soru geliveriyor. 5 milyon TL ve 130.5 milyon TL. Ne değişti ki geçen yılın aynı dönemine göre bu kadar anormal bir sipariş avansı oluştu? Piyasalardaki hangi anormal gelişme gurubun alımını bu kadar tetikledi?

Bu avans ile birlikte aslında toplamın ne olduğunu biraz daha anlayabilmek için aşağıdaki üç aylık ticari alacaklara bakalım istedik. 

Kısa vadeli alacaklara ait yukarıdaki tabloya baktığımızda toplam alacak şüpheli ve reeskont çıktığında yaklaşık 440 Milyon TL iken bunun 160 Milyon TL si ilişkin taraf olarak adlandırılan ve Yönetim Kurulu Üyelerinin bulunduğu taraflardan alacak. Yani yaklaşık %37 si. 

Dikkati çeken bir diğer veri ise satış prosedüründe senetli satış olmadığına göre, alacak senetleri, şüpheli alacaklar ve reeskont çıktığında alacak tutarının 172,5 Milyon TL civarında olduğu ve bunun 159 Milyon TL sinin de ilişkin taraf olarak belirtilen Yönetim Kurulu Üyelerinin de bulunduğu taraftan alacak olduğu anlaşılıyor. Bu da toplam içinde yaklaşık %92 gibi bir rakama çıkıyor. Şimdi bu ilişkin taraflara biraz daha detaylı bakmaya ihtiyaç var. Aşağıdaki tabloda da firma firma detaylarını görebiliyoruz.

 

Yukarıdaki tabloda ilişkin taraf olarak adlandırılan gurupta yer alan Yolbulan gurubundan Kardemir'in 62 milyon TL civarında, Çağ Çelik gurubundan 29 Milyon TL civarında, Celsentaş ve Kroman grubundan 58 Milyon TL civarında Kardemir'in kısa vadeli alacağı olduğu görülüyor. 

Burada yine dikkatimizi önemle çeken bir diğer husus ise hemen yandaki aynı döneme ait 2015 yılı verileri. Aynı dönem itibariyle 2015 te Çelsentaş ve Kroman dan hiçbir alacak görünmez iken, Yolbulan gurubundan 14,5 Milyon TL civarı, Çağ Çelik Gurubundan ise 4.5 milyon TL civarı bir Kardemir alacağı olduğu görülüyor. Yine akla şu soru geliyor ki, hangi önemli gelişme, hangi fevkalade durum oluştu ki bu senenin ilk üç ayında Kardemir'in bu üç guruptan alacağı anormal şekilde arttı?

Şimdi bir de ilişkin taraflara ait tablodaki şirketlere aşağıdaki tablodan bakalım.

Yukarıdaki tablonun Kardemir'in ilişkin guruplardan yaptığı alımlar kısmını başka bir yazı konusu yapacağımızı belirterek Kardemir'in ilişkin guruplara yaptığı satışlar ile ilgili duruma bir göz gezdirelim. Gördüğümüz gibi Kardemir Yönetiminde yer alan bazı yönetim kurul üyelerinin ortak oldukları şirketlerin isimleri ve Kardemir'den yaptıkları alım tutarları görülmektedir. Biz sizler için bunları tablonun altında toparladık. Yolbulan gurubuna Kardemir'in satışı yaklaşık 66.5 milyon TL, Güleç gurubuna yaklaşık 22.5 Milyon TL, Kroman ve Çelsantaş gurubuna yaklaşık 45 milyon TL olduğu görülüyor.

Tüm bu bilgilerin ışığında yaptığımız değerlendirmelerden sonra Yönetim Kurulunda yer alan bazı Yönetim Kurulu Üyelerinin ortağı oldukları diğer şirketleri ile Kardemir arasındaki ticari ilişkinin boyutu, bunların içerisinde Karabük Derin Haber sitemiz de yer alan "KÜTÜK BİLMECESİ" başlıklı yazımız da yer alan bazı soruların cevapları noktasında oldukça aydınlatıcı olduğu düşünülebilir. Tabii ki biz bir finans uzmanı yada analisti değiliz. Sadece gördüklerimizden anladığımızı aktarıyoruz. Aktarmaya da gerek duyduk. Zira haber den sonra bir kaç gün bekledik ki hiçbir yoruma ihtiyaç duymadan Kardemir Genel Müdürü Mesut Uğur Yılmaz sorulara net şekilde cevaplayarak açıklar bizde gerçek verileri yazarız. Ancak biz hala yapılacak açıklamayı beklemeye devam ediyoruz. Açıklama yapılana kadar da hatırlatacağız.

NOT: KROMAN VE ÇELSANTAŞ GURUBU ADINA BULUNDUĞU BİLİNEN SAYIN CAVİT YÜCEL'İN 7 NİSAN TARİHİNDE İSTİFA ETMESİ İLE BİRLİKTE TABLOLARDA YER ALAN DÖNEMİN BÜYÜK BİR KISMINDA YER ALMASI NEDENİYLE VE DAHA DETAYLI TABLOLARIN OLMAMASI NEDENİYLE YORUMLAR İÇERİSİNDE YER ALMIŞTIR.

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
KARABÜK DÜŞMANI     2016-09-07 KARDEMİRİN CEVHER VE KÖMÜRÜ KİMDEN SATIN ALDIĞININ İYİ ARAŞTIRILMASINI TAVSİYE EDERİM.ÖZ KOYUNCU ADLI ŞİRKET KİMİN.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Parti Adının Kısaltmasını Bilmiyor Ama Aday Adayı Olmuş!
Parti Adının Kısaltmasını Bilmiyor Ama Aday Adayı Olmuş!
500 Kişi Okuma Yazma Sertifikası Aldı
500 Kişi Okuma Yazma Sertifikası Aldı