Advert
sandalye fabrikası karabük
Akşener Gerçeği
Sait ALICI
Alıcı Gözüyle

Akşener Gerçeği

Bu içerik 3972 kez okundu

AKŞENER GERÇEĞİ

MHP de yaşanan yol ayrımlarının ardından Meral Akşener liderliğinde yeni bir parti oluşumu her geçen gün kendini iyiden iyiye hissettirmeye başladı. Bugün de Koray Aydın bu gurubun içine dahil oldu.

Hep beraber merakla bekliyoruz. Herkes birbirine soruyor, ne yapabilirler sorusunu?

Yeni kurulan bir partinin ilk seçimlerde meclise girmesi hatta ve hatta iktidar ya da paydaşı olması örneği çok azdır Türk siyasi tarihinde. Bu partiler de ciddi buhranlar ve ülkece yaşanan büyük sıkıntılardan sonra gelmişlerdir. 1950 lerin Demokrat Partisi, 1960 ların Adalet Partisi, 1980 li yılların Anavatan Partisi ve 2000 li yılların Ak Partisi.

Bu partilerin gelişinin öncesine baktığınızda ise, ekonomik sıkıntılar, ciddi iç karışıklıklar, demokrasinin yeteri kadar işleyememesi, milletin adalet konusunda ciddi yakınma ve hoşnutsuzluğu, mevcut liderlerin yıpranmışlığı, dışlanmışlıktan ortaya çıkan sağ, sol vb yapılaşmalar kendisini gösterir.

Rahmetli Menderes ve Turgut Özal gibi güçlü liderler, batının ve emperyalistlerin “sevr ile başlayan ve yıllardır devam eden, arka bahçemiz olmaktan bir adım ileri gidemezsiniz, ne layık görür isek onun ile yetinmelisiniz” taleplerine karşı dik durmaya çalışmışlardır. Ancak bu dik duruş, iç karışıklıkların, ekonomik çöküşlüğün, millet hoşnutsuzluğunun dış mihraklarca körüklenmesine sebep olmuştur. Tabii ki yaratılan bu karmaşa Askeri Darbelerin bahane ve gerekçelerini oluşturuvermiştir.

Yıllardır emperyal kaynaklı oynanan bu oyun güncellenmiş versiyon ve çağın getirdiği metaryalleri kullanarak 2016 nın 15 Temmuz akşamında oynanmaya çalışılmış, ancak bu sefer millet dur demeyi bilmiştir.

Meral Akşener ve Arkadaşlarının kuracağı parti bunun bir örneği olur mu? Bunu 2019 da yapılacak önce yerel seçimlerde sonra genel seçimlerde hep birlikte göreceğiz.

Bu ülkenin yeni bir lidere ihtiyacı var mı? Meral Akşener, rahmetli Menderes, Özal ve hatta Erdoğan gibi, batıya ve emperyalizme karşı dik durabilecek mi? Yoksa batının ve emperyalistlerin beklentilerini gerçekleştirecek bir siyasi figür mü olur? Bunu 2019 seçimleri öncesine kadar hep birlikte test edeceğiz. Zira teknoloji o kadar ilerledi ki artık eskisi gibi halk kör, sağır, fısıldanana inanan değil, araştıran, sorgulayan bilinçli bir toplum haline geldi. Aslında siz kimsiniz sorusunun cevabını bulmak çok kolaylaştı.

Nihayetinde ise, burada Ak Parti belirleyici olacaktır.

Genel Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın ısrarla vurguladığı metal yorgunluğunu ne kadar giderir ise,

halktan kopan siyasi figürleri partiden ne kadar temizleyebilir ise,

koltuktan güç alarak ve hatta o koltuğa yapışarak gençlerin, yeni beyinlerin, hizmet etmek isteyenlerin önünü tıkayanlara ne kadar yeter artık diyebilir ise,

milletin beklentileri noktasında yeniden ve ciddi çalışmalar yapıp ne kadar anlayabilir ve o noktada çözümler üretebilir ise,

eşitliği, adaleti, demokrasiyi, birlikteliği, kucaklaşmayı daha fazla ne kadar sağlayabilir ise, Akşener ve arkadaşlarının siyasi akibeti de aynı oranda olacaktır. Çünkü diğer partilerden alabileceği oy meclise girmesine bile yetmeyecektir. Üstelik MHP gibi köklü bir parti, Devlet Bahçeli gibi bir lider varken.

Zira 16 yıllık Ak Parti iktidarı ve Recep Tayyip Erdoğan liderliği karşısına, “Halkın Adamı” sloganıyla parlatılan, çıkan ya da çıkarılan Kemal Kılıçdaroğlu, Yıllardır körüklenmeye, çıkarılmaya çalışılan kürt-türk çatışması gölgesindeki PKK terörünü bitirecek beklentisini sazlı sözlü oluşturulmaya çalışılan Selahattin Demirtaş hüsrana uğramıştır. Millet iktidar yetkisi vermek için itibar etmemiştir.

Şimdi Meral Akşener ve ekibi gündemde. Bütün millet ince eleyip sık dokuyacak. Kimin ile hareket ediyor, geçmişte neler yaşanmış, araştıracak, sorgulayacak. Ağızdan çıkacak her bir kelimeye, hatta sözlerden öte icraata bakıp takip edecek. Hele biz gazetecilere çok daha fazla iş düşecek.

Sözün hülasası, liderlik ve halkın gönlünde taht kurmak hiçte kolay olmasa gerek.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Parti Adının Kısaltmasını Bilmiyor Ama Aday Adayı Olmuş!
Parti Adının Kısaltmasını Bilmiyor Ama Aday Adayı Olmuş!
500 Kişi Okuma Yazma Sertifikası Aldı
500 Kişi Okuma Yazma Sertifikası Aldı