Advert
sandalye fabrikası karabük
Kardemir'de Çalışanlara Mobbing mi Uygulanıyor?
Sait ALICI
Alıcı Gözüyle

Kardemir'de Çalışanlara Mobbing mi Uygulanıyor?

Bu içerik 3807 kez okundu

KARDEMİR’DE MOBBİNG Mİ UYGULANIYOR?

Mobbing literatürde Latince kökenli sözcük; psikolojik şiddet,baskı, kuşatma, taciz, rahatsız etme veya sıkıntı vermek anlamlarına gelir. En iyi ifade eden anlamıyla yıldırma veya iş yerinde psikolojik terör anlamlarıdır.  Özellikle hiyerarşik yapılanmış gruplarda ve kontrolün zayıf olduğu örgütlerde, gücü elinde bulunduran kişinin ya da grubun, diğerlerine psikolojik yollardan, uzun süreli sistematik baskı uygulamasıdır” şeklinde ifade edilmektedir.

Bir süredir eşten dosttan kulağımıza çalınır oldu. Güya geçtiğimiz aylarda, özellikle “farklı gazete”de yazdığımız yorumlar nedeniyle Kardemir’de çalışan bir kısım kapsam dışı personelin ünite müdürlerince sorguya çekildiği ve “Bu adam bu bilgileri nereden alıyor ya da buluyor, siz mi veriyorsunuz” şeklinde toplantılar yapıldığını duyar olduk. Bunlar eğer dedikodudan ibaret ise söyleyecek bir sözümüz yok. Aşağıda yazacaklarımızla bir ilgileri yoktur. Allah herkesin yolunu açık işini gücünü rast getirsin. Ancak doğruluk payı var ise elbette ki söyleyecek bir iki sözümüz var.

Özellikle “Kardemir neden zarar ediyor” başlıklı yazımızın içerisinde yazdığımız ve sorduğumuz 31 maddelik sorular birilerini baya rahatsız etmiş olsa gerek. Biz daha o soruları sorduk. Henüz soruların içerisini tam manası ile açmadık. Emin olsunlar ki her soruya yazacak sayfalar dolusu kelimemiz var. Zamanı ve yeri geldiğinde bu soruları tek tek açacağız.

Uzun yıllarını, gecesini gündüzünü bu şirkete vermiş bir insan olarak elbette ki çalışanların içerisinde çok sayıda arkadaşımız, eşimiz, dostumuz var. Sevenimiz olduğu gibi sevmeyenimizde vardır. Ancak emin olsunlar ki bu sorgu suali yapanlar biz bu arkadaşlarımızın birçoğu ile görüşemiyoruz bile. Onlardan bana gelen tek bir belge bilgi yok. Zaten Siz ve sizin gibilerin zihniyeti yüzünden insanlar veremli gibi birbirlerinden kaçar, korkar, uzak durur oldular. Kaç yıllık dostluklar siz ve sizin gibilerin baskıları yüzünden bozuldu. “Acaba benim başıma da bir şey gelir mi” düşüncesi insanları birbirinden kaçar hale getirdi. Sizin yüzünüzden aylar oldu ki yeğenimin yüzüne hasret gittim. Evinde bir bardak çay içmeyi özledim. Kapının önünde mangal yakmayı özledim. Aman ha benim yüzümden ona da bir sıkıntı gelir mi diye. Etme bulma dünyası bu. Elbet eden bulur. Size de bir eden mutlaka bulunur. Allah’ın adaleti ise hiç mi hiç şaşmaz. Bir gün kapınızı ama bu dünya da ama öbür dünya da çalar. Aldığınız katmerli maaşları, oturduğunuz koltukları sağlama almak için insanlara bu kadar eziyet etmeyin. Bir gün gittiğiniz de arkanızdan konuşulacak iki iyi kelime bırakmaya bakın.

Ey gidi mobbing uyguladığı söylenen yöneticiler, sizler belki birkaç yıl evveliyatından buralardasınız. Sizler maziyi pek bilmezsiniz. Ben size birkaç hatırlatma yapayım. Özellikle 10 yılı aşkın çalışan arkadaşlarımız bu şirketin her türlü sıkıntısına göğüs gerdiler. Ücretsiz izinlere katlandılar. Aylarca maaşlarını alamadılar yine sabrettiler. Geri alınan zamları yaşadılar. Sıfır zamlar ile bilmem kaç yıl idare ettiler. Dişlerini sıktılar. Yeri geldi, Genel Müdürsüz, Genel Müdür Yardımcısız, Müdürsüz, Şefsiz çalıştılar. Ama asla işlerini aksatmadılar. Bu gün bu şirket bu günlere gelmiş ise emin olun kapsam içi kapsam dışı bütün bu arkadaşların fedakârlıkları, çalışmaları, azimleri, şirketlerine sahip çıkmaları sayesinde olmuştur. Hani bizde bir söz vardır “dağdan gelip bağdakini kovmak” diye. Öyle şirketin paralı zamanında gelip binlerce lirayı her ay cebe indirmek değil bu işin sırrı. Azarlayamazsınız, iteleyemezsiniz, öteleyemezsiniz bu insanları. Biraz yavaş olun. Araç çayı ile filyos sahili arası çoook uzak.

Hem neden çekiniyorsunuz ben bir türlü anlayamıyorum. Bu şirket İSO 27001 almış bir şirket. Bu şirket borsaya tabi bir şirket. Bu şirket şeffaflık düşüncesi ile yönetildiğini, yada yönetilmesi gerektiğini iddia edilen bir şirket. Aylar geçti üzerinden. Önceki yazılarımızda bir yanlış var idiyse neden bir tek cevap yazmadınız? Eğer yanlışlar var ise, o zaman neden üstünü kapatıp, gizli saklı hale getirmeye çalışmak yerine dile gelen yanlışları görüp düzeltme, doğrultma yönüne gitmediniz. Sizin işiniz bu şirketi doğru yönetmek değil mi? Bu şirketi en karlı şekilde çalıştırmak değil mi? Bu şirketi çalışanları ile aile olmuş bir şirkete dönüştürmek değil mi? Dünde söyledik bugün de söylüyoruz. Emin olun hiçbir şey gizli kalmaz. Hiçbir şey mahşere kadar saklanamaz. Elbet bir gün çıkar ortaya. Özel şirket statüsünde olmak, istediğimi yaparım manasına gelmez. Hele yüzde yüzü borsaya tabii ise. Hele binlerce, onbinlerce küçük büyük hissedarı var ise. Elbette bu hissedarların hak ve menfaatleri gözetilmek zorunda ise. Devlet var. Devletin kurumları var. Bir gün eğer yapılan yanlışlar var ise bu yapılan yanlışların faturası muhakkak önünüze konur. Er ya da geç.

Bizden söylemesi ve hatırlatması.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Sait ALICI     2016-05-26 KAMU OYUNA Karabük Derin Haber ekibi olarak amacımız asla basını ticaret amacı olarak kullanmak değildir. Hiçbir grup, siyasi görüş, kişi yada kurumun yanında yada uzağında değiliz. Yayın organı da değiliz. Amacımız Kamu adına doğru haberi vermektir. Ölçümüz Kamu Yararı ve Vatandaşlarımızın ne dediği ve beklediğidir. Bu ilkemizden vaz geçtiğimiz gün bu satırları yazmaktan da vazgeçeriz. SAYGILARIMIZLA
Tolga Öztürk     2016-05-26 Sait Bey Siteniz hayırlı olsun. Güzel haberlerinizi ilgiyle takip ediyoruz. İnşallah siz de diğer yerel gazeteciler gibi iki haber yapıp ardından susturulmazsınız. Kardemir'de mobbing mi yapılıyor kısmına gelince . Eğer yöneticiler mobbing yaptı da bir Allah'n kulu da buna karşı çıkmadıysa o çalışanlara daha fazlası da müstehak. Herkes hak ettiği şekilde yönetilir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Parti Adının Kısaltmasını Bilmiyor Ama Aday Adayı Olmuş!
Parti Adının Kısaltmasını Bilmiyor Ama Aday Adayı Olmuş!
500 Kişi Okuma Yazma Sertifikası Aldı
500 Kişi Okuma Yazma Sertifikası Aldı