Advert
sandalye fabrikası karabük
Her Dilden, Her Telden Dedikodu
Sait ALICI
Alıcı Gözüyle

Her Dilden, Her Telden Dedikodu

Bu içerik 6042 kez okundu

HER TELDEN DEDİKODU

Toplum olarak pek severiz dedikoduyu. İki kişi bir araya geldin mi başlar sohbet. O şunu söyledi, bu şunu söyledi. O böyle yapmış, bu şöyle yapmış. Bilsek de, bilmesek de ahkâmlar keseriz.  Yeminler ederiz. Şartlar ederiz. Şundan duydum, bundan duydum. Şu aradı, bu aradı. Uzar gider bu sohbetler. Hiç mi hiç sevmeyiz dedikoduyu. Bilimsel ve gerçeklere dayalı konuşmayı severiz. Ancak bugün hafta sonu keyfiyle bizde katılalım bu kervana, konuşulan dedikoduları sizlere aktarım istedik.

VUR, KIR, ÇIRP, ENTRİKA

Son dönemlerde Kentimizde bir firma da üst düzey bir yönetici hakkındaki dedikodular. Sıfırdan nasıl zengin olunur? Nasıl hızlı bir şekilde merdivenler çıkılarak zirvelere ulaşılırın örneği. Güya, her türlü alavere, dalavereyi yapmış. Siyasi yelpazenin birçok yerinde yer almış. İl den ile dolaşmış. Hayli önemli yerlerde yönetici olmuş. Hangi patronun ihtiyacı var ise mıknatıs gibi çekmiş, bulmuş adamı. Çalışana eziyet mi dersin, gönül ilişkileri mi dersin, akşamları kurulan eğlence masaları mı dersin,  dövme, sövme, tehdit ve iftira mı dersin. Geçmişte küfür ettiği siyasi görüşe, ihtiyaç olunca etrafında dört dönme mi dersin. Sanki yok yok. Hatta kendisine lakap bile takmışlar. Valla biz duyduk ama inanması zor. İhtimal veremedik. Kendisini tanımayız görmeyiz. Kişiselleşmemek ve toplum yararına yeterli belge ve bilgi olmadığından herhangi bir isim de zikretmedik.

SAYIN CAVİT YÜCEL NEDEN KARDEMİR YÖNETİMİNDEN AYRILDI?

İşte bu konuda da çok sayıda tevatür dedikodular dolaşıyor. Bu dedikodulardan bir tanesi Yargıtay’daki ticaret yetkisinin iptali ile ilgili davaların sonuçlanmaya başlaması üzerine, Ankara’da yaptığımı bir dizi görüşmelerin ardından, yakın zamanda olabilecek el koyma, kayyum atama gibi durumlar karşısında mevcut yönetici durumunda olmamak için istifa ettiği yönünde. Bir diğer dedikodu ise çok uzun süredir Sayın Çağrı Güleç ile aralarının bozuk olduğu, sık sık tartıştıkları bu yüzden aynı yönetimde daha fazla durmak istemediği için istifa ettiği. Öteki bir dedikodu ise Sayın Kamil Güleç’in uzun süre Yücel gurubunda çalıştığı, çalışandan bu kadar büyük bir servete ve patronluğa yükselmesinin Sayın Yücel’in kafasında soru işaretleri olduğu bu yüzden bir türlü anlaşamadıkları şeklinde.  Dedikodulardan farklı bir tanesi ise, Sayın Cavit Yücel’in “ biz 15 günde bir gelip toplantıya katılıp gidiyoruz. Zaman zaman şehir dışında bile oluyor. Gelişmeleri basından öğreniyoruz. Güleç gurubunun bu kadar Kardemir ile ticaretin içinde olması, hem alım yönünde hem satım yönünde her şeye müdahale eder olmaları benim kabul edebileceğim durum değil. Çok uğraştım ama madem Güleç gurubu yönetimden ayrılmadı o zaman ben ayrılıyorum” diyerek ayrıldığı şeklinde.

YOLBULAN-YÜCEL AKRABALIĞI YETMEDİ Mİ?

Yücel ailesi ile Yolbulan ailesinin aralarında akrabalık bağı olduğu ayrı bir dedikodu. Güya bu dedikodulara göre Sayın Cavit Yücel’in, Güleç gurubunun yönetimden ayrılmasının sağlanması için akrabalık bağı olan Yolbulan gurubu ile ortak hareket etme kararı aldığı. Sayın Mutullah Yolbulan’ın kendisine söz verdiği ancak biraz sabır etmesi gerektiğini söylediği. Ancak bu biraz sürenin bir türlü gelmemesi üzerine Sayın Cavit Yücel’in gemileri yakarak Kardemir Yönetiminden ayrılma kararı aldığı bu yüzdende akrabalık bağı olan iki aile arasına küslük girdiği şeklindeki dedikodu.

MEHMET ALİ ŞAHİN KENDİ İSTEĞİ İLE GÖREVLERİNİ BIRAKMADI

Karabük Milletvekilimiz Sayın Mehmet Ali Şahin’in kendi isteği ile, dinlenebilmek için görevlerinden ayrılma ve yeni görev almama talebinin uygun görülmesi neticesinde sadece milletvekili olarak kalması üzerine, insanlar arasında da çeşitli dedikodular hemen aldı başını yürüdü. Bunlardan bir tanesi ise Sayın Mehmet Ali Şahin’in bir iki kere Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile ters düştüğü, en son olarak Sayın Davutoğlu’nun Başbakan iken erken seçim kararı almasının arkasındaki tetikleyen nedenler sırasında Sayın Mehmet Ali Şahin’in Sayın Ahmet Davutoğlu ile birlikte hareket ettiği, bu yüzden de Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Sayın Şahin’i  “defterden sildiği” şeklindeki dedikodu.

DALEVERECİ ÜST DÜZEY YÖNETİCİ

Bir dedikodu da kentimize son dönemlerde gelen üst düzey bir yönetici hakkında. Güya bu yönetici kendisini iyi reklam yapıyormuş. Çalıştığı yerlerde üst düzey görevler alabilmek için, yasal, gayri yasal her şeye imza atabiliyormuş. Bu yüzden de patronlar ihtiyaç duyduklarında çağırıyorlarmış. Güya daha önce çalıştığı bazı şirketlerde bu özelliklerini kullanarak iş başı yapmış. Ancak son derece kurumsal çalışan bu şirkette  hiçbir departmanda uzun süreli kalamamış. 6 ay, bir senede, bilgisiz ve beceriksizliği zeytinyağı gibi suyun yüzüne çıkınca birkaç departmanı gezmiş. Baktı dikiş tutturamayacak, bir altın vuruş yapayım demiş. Çalıştığı şirketin satın aldığı çok yüklü bir hammadde için yurt dışlarına gidip firmanın birisi ile iyi bir pazarlık yapmış. İşi bağlayıp alımını sağlamış. Sonra da çalıştığı şirketten ayrılıp çekip gitmiş yurt dışına. Hemencecik bu hammaddeyi satan şirkette iş başı yapmış. Ancak huy bu ya o şirkette de ömrü uzun olmamış. Şunu yapıyorum, bunu yapıyorum, biliyorum derken gittiği şirketi de nerede ise batırıyormuş ki, oradan da kaçıp gitmiş. Vallahi pes doğrusu millet nereden duyar da uydurur bunları bizde hayret ettik.

“FETÖ” TEHDİDİ

Bir şirkette yönetim kurulu üyesi olan ve aynı zamanda kendisine ait te şirketleri olan şahıs, babadan kalma devam eden ticari gücünü daha fazla kazanca dönüştürebilmek için her türlü enstrümanı kullanıyormuş. İstediğinin olmadığı bir zaman şehir dışındaki bazı iş adamlarını son çare olarak tehdit etmeye başlamış. “Siz benim babamı biliyor musunuz? Babam Fetullah Gülen’in en yakınlarındaki insan. Kafamın tasını attırmayın yoksa sizi duman ederim” şeklinde tehditler savurmuş. Pes doğrusu bu dedikoduyu uyduranlar acaba ömürlerinde görmüşler mi bu insanları.

MADEM AKRABALAR NEDEN BİRLİKTE HAREKET EDEMİYORLAR?

Güleç gurubunun Kardemir yönetiminden ayrılmasının sağlanamaması ile ilgili yapılan dedikodu da ise, Yolbulan Gurubu ile Yücel ailesi arasındaki akrabalık bağları var. Hem de iki gurubun toplam hissesi çok rahat Güleç gurubunu genel kurulda yönetime seçtirmeyebilirdi. Bundan başka bir iş var. Bu akrabalığa rağmen, yapamadılar. Demek ki Sayın Mutullah Yolbulan’ın, Sayın Kamil Güleç’e karşı ciddi bir açığı var. Bu yüzden sesini çıkaramıyor. Kardemir’in ilk kurulduğu yıllarda aralarında centilmenlik sözü vermişler ve hatta aralarında mukavele yapmışlar. Kim centilmenlik anlaşmasını bozarsa diğerine 100 milyon liranın üzerinde para verecekmiş. Bu yüzden Sayın Mutullah Yolbulan bir türlü masaya yumruğunu vuramıyor.  Hatta buna bağlı bir dedikoduda ise insanlar hemen şunu ekliyor; Sayın Yolbulan’ın çok önemli bir açığı var. Bunu Sayın Kamil Güleç biliyor. Bu yüzden Sayın Yolbulan bir türlü kıpırdayamıyor. Şeklinde dedikodu uzayıp gidiyor.

YETKİLİ GÖNDERİLMEK İSTENİYOR

Kentimizde görev yapan ve sevilen bir kamu yöneticisinin gönderilmeye çalışılması ya da tayininin çıkartılmaya çalışılması ile ilgili dedikodu. Güya bu yönetici görevi sırasında bir siyasetçinin yakın bir akrabası ile ilgili işlem yapmış.  Siyasetçi çok bozulmuş buna. Sağın solun haberi olmadan bu olayın üstünün kapanmasını istemiş ancak istediği olmayınca, kamu yöneticisi görevinin gereğini yapmakta ısrarcı olunca ben sana yapacağımı bilirim moduna dönmüş olay. Her Ankara’ya gidiş gelişte sürekli bu kamu yöneticisi ile ilgili yakınmalara, şikayetlere başlamış. Hatta birlikte hareket ettiği diğer bazı siyasetçileri de kendisine destek olmaları yönünde ikna etmiş. Birkaç ağızdan sürekli bu baskıyı sürdürüyorlarmış. Biz ihtimal vermedik ama dedik ya bu dedikodular ciddi şekilde konuşuluyor.

Dedikodu çok ta şimdilik bu hafta sonu için bu kadar yeter sanırım. Ramazan önü daha fazla günah işlemeyelim.  Okurlarımız sever hoşlanır ise zaman zaman tekrar yazarız. Dediğimiz gibi dedikodu, pek severiz.

Vikipedi sözlükte dedikodu nun manası; “başkalarının kişisel ve özel konuları hakkında yapılan konuşmalardır. Dedikodu bazen gerçek olaylar ve konular hakkında olsa da,genellikle kişiler arasında konuşulduğundan, kişilerin birbirlerine olayı veya haberi iletimi sırasında yanlışlıklar ve çarpıklıklar içermektedir. Bazı gazetelerde dedikodu köşeleri içermekte bu sayfalarda ünlü ve toplumun gözü önünde olan kişilerin dedikoduları yapılır veya skandallardan bahsedilir. Günümüzde dedikodu üniversitelerde insanlar arasındaki ilişki çerçevesinde üzerinde çalışılan bir konudur.” Şeklinde tarif edilmiştir.

Bizde duyduğumuz dedikoduları, isimlerini açıkça zikrettiğimiz kişilerin hoşgörüsüne sığınarak yazıyoruz. Bu dedikodulardan haberleri olmamış ise, böylece haberdar olsunlar diye tercüman oluyoruz. Dedikodu diyerek gülüp geçerler ise zaten bir sorun yok demektir. Yok biz bu dedikodulara cevap vermeliyiz toplumdaki yanlış bilgi ortadan kalksın derler ise elbette ki sorumlu gazetecilik anlayışımız çerçevesinde magazin sayfamız yerine ciddi haber olarak seve seve yayınlarız.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Parti Adının Kısaltmasını Bilmiyor Ama Aday Adayı Olmuş!
Parti Adının Kısaltmasını Bilmiyor Ama Aday Adayı Olmuş!
500 Kişi Okuma Yazma Sertifikası Aldı
500 Kişi Okuma Yazma Sertifikası Aldı