Advert
sandalye fabrikası karabük
15 Temmuz gecesi kimler ne yaptı. Sait Alıcı'nın köşe yazısında okuyabilirsiniz.
Sait ALICI
Alıcı Gözüyle

15 Temmuz gecesi kimler ne yaptı. Sait Alıcı'nın köşe yazısında okuyabilirsiniz.

Bu içerik 2267 kez okundu

15 TEMMUZ TERAZİSİ

Yıllarca TSK’dan Emniyete,  Yargı’dan Sağlığa, ülkemizin hemen hemen tüm kurumlarına, iş çevrelerine, okullara, cami cemaatlerine, velhasıl hayatın her noktasına, bilinen ve bilinmeyen her türlü yöntemleri kullanarak çöreklenen, zaman içerisinde bunu uluslararası boyutlara taşıyan, kendi yöntem ve yönetimini oluşturan bir yapı. FETÖ PDY (Fetullahçı Törer Örgütü Paralel Devlet Yapılanması).

1960 lı yıllarda, Kestane Pazarında birkaç arkadaşın bir araya geldiği, gariban öğrencilere destek amaçlı bir hareketin, yıllar içerisinde amaç, gaye, yöntem değiştirerek, evrilerek geldiği boyut. Kuruluşunda yer alan Nurettin Veren bu yapılanmayı tüm çıplaklığı ile ulusal kanallarda en ince noktalarına kadar, dudak uçuklatacak, gözleri fal taşı gibi açacak şekilde anlatıyor.

Doymak bilmeyen, önüne geleni mıktanız gibi içine çeken, yutan bu yapılanma, zaman içindeki çeşitli denemelerin ardından 15 Temmuz akşamı ve gecesi tüm gücüyle Koskoca Türkiye’yi yutmanın hevesi ile bir kere daha saldırdı. Saldırdı da, hiç ummadığı, hesaplamadığı bir şeyler oldu.

Yedi düvele karşı kurtuluş savaşı mücadelesini veren ve bağımsızlığından ödün vermeyen Türk milleti bu saldırıya öyle bir cevap verdi ki sanki ikinci kurtuluş savaşını yaşandı. Şimdi devletimiz, tüm imkânları ile yarım asırlık bu yapılanmanın her zerresini söküp atıp kurtulmanın çabası içerisinde gece gündüz çalışıyor. Ancak bunun çok da kolay olmayacağı ortada. Zira dünyanın en güçlü gizli servislerinden daha karmaşık bir yapılanmayla karşı karşıya olduğumuz görülüyor. Bu nedenle FETÖ cü yada değil ayrımında ölçüyü iyi koymak lazım. Ülkemizin istihbarat kurumlarına kadar sızan ve kendini gizleyen yapılanmanın dama taşlarını sadece istihbarat bilgileri ile ayıklamak ta zor olsa gerek. Düşünün ki Başyaver olacak düzeye gelmiş bir insanın kaç kere güvenlik soruşturması yapılmış olsa gerek.

Bu yüzden 15 Temmuz akşamını iyi okumak iyi bakmak, iyi incelemek lazım.

15 Temmuz Terazisi

Ülkemizi kanser gibi saran bu FETÖ’cü yapılanmanın milletin vergileri ile alınan ve ele geçirdikleri top, tüfek, tank, uçak, helikopter, bomba ve silahlar ile, gizli hücrelerinin ortaya çıkıp, Cumhurbaşkanımızdan başbakanımıza, kendilerinden olmayan ülkenin tüm yöneticilerine, demokrasimize, sivil halka karşı başlattıkları DARBE girişiminin duyulmaya başlanması ile birlikte 79 milyonunda refleksleri de ortaya çıkmaya başladı. İşte kırılma ve gerçekler bu anda kendini göstermeye başladı,

VATANSEVERLER

FETÖ’cü askerlerin önemli yer ve kurumları ele geçirmek, etkisiz hale getirmek, işlev yapamaz hale getirmek için kışlalarından çıktığını gören bir kısım vatandaşlarımız neler oluyor diyerek sokaklara çıkmaya başladı. TRT de silah zoruyla okutulan DARBE BİLDİRİSİ ise insanlarda tam bir karar anı oluşturdu. Ülkesini seven polis ve askerlerimiz görevli oldukları yerleri teslim etmemek için, darbecilerin ele geçirdikleri yerlerden temizlenmesi için yoğun bir gayret içerisine girdiler.

Özellikle 12 eylül darbesini yaşayanların, tarihini iyi okuyup bu darbelerin ne manaya geldiğini iyi özümseyenlerin, demokrasinin kıymetini iyi bilenlerin, milletin kararından başka kararı kabul etmeyen, içine sindiremeyen, bağımsızlığından asla taviz vermeyenlerin yürekten gelen tepkisi ile sokaklara çıkanların, askerin kışlasına dönmesi için yüreklerini, cesaretlerini, vücutlarını siper edenlerin sayısı hızla çoğaldı. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın meydanlara çıkan çağrısı sonrası ise, yayından çıkmış ok gibi halk sokaklara fırladı. Öyle bir fırladı ki, hem de ŞEHADET şerbetini içmeyi yüreklerinin en derininden hissederek. Kimileri Şehit oldu, kimileri Gazi.

İşte biz bunlara VATANSEVER diyoruz.  Bugün bu DARBE kalkışması başarısız olmuş ise, bugün evimizde, işimizde gücümüzde huzur içerisinde isek, bunu, bu VATANSEVER vatan evlatlarına, annelerine, bacılarına, kardeşlerine, babalarına, evinden çıkamayacak kadar hasta yada yaşlı olup da ellerini semaya açıp dualar ile destek verenlere borçluyuz.

BAKALIM GÖRELİMCİLER

Bazı insanlar ise televizyonlarının karşısına kurulup, uzun oturup, beyinlerinde kırk bin türlü hesaplar yapıp, duruma göre davranmayı yeğleyenler. Vatana ne olacak yerine, bana ne olur diye düşünen benbenciler. Durumu idare edeyim, gelişmelere göre hareket ederim diyenler. Orta da durayım, sonuca göre refleks gösteririm diyenler. Yarın ne olur ne olmaz diye düşünerek, yuvarlak, güya tarafsız, laf söz ve davranışlarla geçiştirip kalkışmanın netleşmesini bekleyenler.

BANANECİLER

Sanki TV de savaş filmi izliyormuş gibi izlemekle yetinenler. Ele ne olursa bize de o olur diye düşünenler. Kapılarını iki kere kilitleyip ışıklarını bile söndürenler. Hayatı sadece, nefes alma, yeme içmeden ibaret görenler.

ŞAKŞAKCILAR

Yıllardır asker postalını yeğ tutup, her sıkışık ve karmaşık zamanda, demokrasi yerine çareyi asker postalında arayanlar. Askeri yönetimleri, cuntayı, vesayeti yeğ tutanlar. “Allah’a şükür jetlerimiz semalarda uçmaya başladı” diyecek kadar ileri gidip demokrasiyi özümseyemeyenler.

FİTNECİ VE DESTEKÇİLER

FETÖ tabanındaki bu insanlar ise halkın sokaklara inmesini engellemek, durdurmak ve önlemek için her türlü yola ve çareye başvuranlar. Apartman komşularına, mahalle insanlarına telkinde bulunanlar, telefonlar ile, internet ve sosyal medyanın her imkanını kullanarak, darbecilere destek vermek, halkın meydanlara inmesini engellemek için yoğun çaba içerisinde olanlar. Hatta işi sanki siyasi iktidara karşı yapılan bir kalkışmaymış gibi göstermeye çalışanlar.

SONUÇ

İşte 15 Temmuz akşamı ve gecesinin terazisi. Vatanseverlik ile kendimseverlik arasındaki ölçü bu olsa gerek. Darbe girişimi sonrası başlatılan temizlik harekatında dikkate alınması gereken ölçülerden biriside bu olsa gerek. Hey gidi Demokrasi nöbetinin tutulduğu meydanlar. Allah’ım bir mucize gösterse de, dile gelseler. 15 Temmuz akşamı ve demokrasi nöbeti meydanlarını yan yana, ayna gibi gösteriverseler. Zeytinyağı gibi suyun yüzüne çıkarıverseler.

Pandoranın kutusu açıldı. Darbe girişimi sırasında vicdan ve insanlığını yitirmişlerin acımasız katliam girişimleri, itirafçıların, geçmişte birlikte yol arkadaşlığı yapanların, yapıyı tanıyanların bir aydır anlattıkları, bazı kör gözleri, kararmış yürekleri, uyuşmuş beyinleri, kendilerine getirmiş olsa gerek. Vahametin boyutunu şimdi daha iyi görüyorlar olsa gerek.

Şimdi herkes dönsün 15 Temmuz gecesine. Devlet zaten bilinenleri bir bir adaletin karşısına çıkarıyor. Özellikle Fitneci ve Destekçi gurubundan kimleri biliyorlar ise, o gece sosyal medyadan kimler bu tür mesajlar atmışlar ise, apartmanlarında, mahallelerinde kimler, darbeye destek vermişler ise, halkın sokağa çıkmasını engellemeye çalışmışlar ise bunları devletimizin emniyet güçlerine bildirsinler. Bu hepimizin VATAN borcudur. Bu hepimizin 15 Temmuz şehit ve gazi VATANSEVER lerine borcumuzdur. Bu, böyle bir gecenin tekrar yaşanmaması, çoluk çocuğumuzun torunlarımızın hür ve demokratik bir ülkede, daha müreffeh yaşaması için borcumuzdur.

Allah'a emanet olun.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Parti Adının Kısaltmasını Bilmiyor Ama Aday Adayı Olmuş!
Parti Adının Kısaltmasını Bilmiyor Ama Aday Adayı Olmuş!
500 Kişi Okuma Yazma Sertifikası Aldı
500 Kişi Okuma Yazma Sertifikası Aldı