Advert
sandalye fabrikası karabük
Kardemir Nasıl Yok Edilir?
Sait ALICI
Alıcı Gözüyle

Kardemir Nasıl Yok Edilir?

Bu içerik 3732 kez okundu

KARDEMİR NASIL YOK EDİLİR?

Uzun süredir Kardemir üzerinden yürütülen ticari mücadele ve her türlü yöntem ile süregelen sen ben kavgası, yöremizin gözbebeği, demir çelik sektörünün lokomotifi, dünya şirketi olma yolundaki fabrikayı gün be gün "potada eriyen demir madeni gibi" eritiyor.

Uzun süreli düşünüldüğünde, kimseye yar olmayacak bu kavgalar ile birlikte gerçekte Kardemir’in ismi de dahil, kazananı olmayacak şekilde, herkes kaybediyor ve kaybedecek.

Aslında sorunun özünde yatan tek gerçek KURUMSALLAŞMA’nın bir türlü tam manası ile gerçekleştirilememesidir. Gerçekleşmeden de suların durulmayacağı, mücadelelerin son bulmayacağı aşikardır.

NEDİR KURUMSALLAŞMA?

Kurumsallaşma literatürde geçen birbirine yakın anlamların sadeleştirilip bir çatıda toplandığında; “Bir kurumun, bir kuruluşun veya bir işletmenin KİŞİLERE bağımlı olmadan faaliyetlerini sürdürebilmesi ve geliştirebilmesini sağlayan bir yapıya kavuşturulabilmesi işlemine denir.

Kurumsallaşmanın amacı ise; kurum, kuruluş ve işletmelerin, patron, lider yönetici ve önemli personele bağımlı olmadan faaliyetlerini sağlıklı bir şekilde yürütebilmeleri ve geliştirebilmeleridir.

Şimdi hep birlikte kendimize soralım ve cevabını arayalım. Kardemir’in “kurumsalız” denilen yapısında yukarıdaki tarif ve amacının hangi ya da hangileri tam olarak mevcut?

Türkiye’deki büyük çaplı şirket yapılarına bakın, internet sayfalarındaki “KURUMSAL” açıklamalarına bakın, şirketlerde ana ayrım olarak iki fark vardır. Ya aile şirketidir, ya da borsaya açılmış çok miktarda ortaklı yapıdır.

Geçtiğimiz günlerde yaptığımız bir haber sırasında ülkemizin çok büyük şirketlerinden birisinin hisse yapısını incelediğimde şunu gördüm. …. Ailesi, … Ailesi ve …. Ailesi olarak geçiyor.

Bu tür aile şirketlerinde her ne kadar profesyonel yöneticileriniz de olsa karar ipleri her zaman sizin elinizdedir. Çünkü KAR ederse, edilen kar bu üç ailenin cebine girecektir. ZARAR ederse’de bu üç aile zarar edecektir.

Peki Kardemir gibi borsaya tabi çok çok ortaklı şirketlerde böyle mi? Her ne kadar büyük ortaklarda zarar ediyor olsa da bir lot hissesi bile olan ortak’da zarar etmiş olmuyor mu?

KARDEMİR NASIL KURUMSAL OLUR?

1- Kardemir’in kurumsallaşmayı tamamlayabilmesi için, yasalardaki gedikleri, boşlukları kullanmaya zorlamadan, kanunların amir hükümleri çerçevesinde yönetilmesine gayret gösterilmesi gerekir. 

2- Yönetim Kurulu’nun KARDEMİR’i ticareten maksimum şekilde KAR ettirmeyi amaç edinen kişilerden oluşturulması lazım.

3- Genel Müdür ve Yardımcıları gibi çok yüksek maaşlarla atanan profesyonel yöneticilerin, iyi ya da kötü, her türlü sorumluluğu kendilerinde olacak şekilde yapılandırılması lazım.

4- Bu üst düzey yöneticiler görevde kaldıkları süre içerisinde maksimum şekilde bağımsız olmalı, yönetsel ve ticari kararlarını hiçbir etki olmadan bağımsız şekilde alabilmelerinin sağlanması gerekir. Zira Yönetim Kurulu şirketin işleyişi ile ilgili genel kararlar alır, hatta bu kararları profesyonel yöneticilerin tavsiyesine de dikkat ederek alır. Yöneticiler de alınan kararları uygular.

5-Yönetim Kurulunda karar alma mekanizmasının içerisindeki hiçbir üyenin kendisinin ya da yakın akrabalarının, ticari ilişki içerisindeki şirket ya da ortaklıklarının, Kardemir ile ticari ilişkisinin olmaması gerekir. Neden? Düşünün bir kere siz yönetim kurulunda üyesiniz ve siz ile ilgili bir firma, yönetim kurulunda olduğunuz şirket ile ticaret yapıyor. Peki profesyonel yöneticiler ticaret yapılan bu şirkete diğer şirketler gibi etkin, tüm ticari kuralları uygulayabilirler mi?

6- Elbette hissedarlarda Kardemir ile ticaret yapabilir. Bunu kimse engelleyemez ve kanunen de sakıncası yok. Ancak burada şu ikilemden birinin tercihi söz konusu olmalı; Benim ticaretim ile hissedarı olduğum şirketin yolları kesişiyor. Ticaret yapmak zorundayım tercihinde bulunabilirsiniz. Ya da ben ticaretimi başka şekillerde yapayım, ancak bu şirketin yönetimine gireyim de maksimum KAR etmesini sağlayayım ve hissem oranında da bu KAR’dan payımı alayım tercihini yapmalısınız.

7- Profesyonel yöneticilerinize maksimum bağımsızlık imkanı verdikten sonra, gerek yönetim olarak, gerek denetçiler olarak, gerekse diğer yollarla her an denetlemelisiniz.

8- Kamu adına hareket eden Basın Kuruluşları’nın da bu denetimde etkin rol almasını sağlanmalısınız. Kamu’yu ilgilendiren noktalarda basına yansıyan özellikle eleştirel noktalara dikkat edilmelidir.

KARDEMİR NASIL YOK EDİLİR?

Hep beraber düşünelim. Eğer bunlar yapılmış olsa, Kardemir’in hükmü şahsiyeti, kurumsal Adı, bu kadar yıpranır mı?

Sık sık ulusal ve yerel basın da boy boy hisselerin değerini etkileyecek haberler çıkar mı?

Ticaret Mahkemeleri, Danıştay, Yargıtay vs bu kadar mahkemelerde dava konusu olur mu?

Herkesin ortak payda da toplandığı bir İSİM olmaz mı?

Hisselerinin değeri çok daha büyük rakamlara ulaşmaz mı?

Yöresel olarak “göz bebeğimiz” denilmeye çalışılırken, “kalbimizin ta içi” denilmez mi?

Kurumsal olarak, hükümetin aldığı Kardemir menfaatine olmayan ekonomik kararlarda, uygulanmak isteden küresel ya da benzeri ticari amborgo ya da engellemelerde, 8 Kasım’da olduğu gibi herkes ortak payda da toplanıp tepkisini ve koruma kalkanını oluşturmaz mı?

Sözün hülasası; ben, sen, o, bu, şu, hep beraber Kardemir’i sanki yok etmeye çalışmıyormuyuz?

Hırslarımızı, kişisel ve ticari mücadelelerimizi, benben ciliğimizi Kardemir isminden bir adım önde tutmaktan vazgeçelim. Unutmayalım ki kazananın ve kazancın olduğu yerde kavga olmaz.

Birliktelik çabucak sağlanır. Gelin hep beraber Kardemir’de gerçek manada kurumsal yapının oluşması için gayret ve çaba gösterelim.

Gelin hep beraber kurumsallığı oturmuş Kardemir’in daha fazla kar edebilmesi için yolunu daha da açalım.

Liman lazım ise, siyasetçisi, cemiyetçisi, bürokratı ortak paydadaki tüm halkı ile limanın mücadelesini verelim.

Üretim bandında devletin ithal kalemleri var ise, ithalattan vazgeçilerek Kardemir’den alınmasının mücadelesini verelim. Kardemir’in büyümesi noktasında önündeki taşları hep birlikte temizleyelim.

KARDEMİR’İ HEP BİRLİKTE YOK ETMEYELİM

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Tolga Öztürk     2016-09-19 Bu siteyi ve yöneticilerini kutluyorum. Karabük'te kalemini satmadan habercilik yapılabiliyormuş gördük. İnşallah ilerleyen dönemlerde de diğer bazı gazeteciler gibi üç kuruşa tamah edip değişmez. Ayrıca , yayınlanan haberlerin de farklı ve ismi gibi derin olduğunu görüyoruz. Tebrikler.
Cengiz     2016-09-08 On numara bir yazı. Yonetim ile neredeyse kan davasıns bürünen bu savaşı yapanlar aslınds kardemirin tüzel kişiliğine zarar veriyor. Örneğin son rekabet kurumu olayı 2011 yılından beri süregelen bir dava ve burada Kardemir in ceza alması isçinin ,memurun alacağı zammı dahi etkileyecektir. Kardemirin gelişmesini de etkileyecektir. Yönetim ile bir çekişme olacaksa genel kurulda olmalıdır. Karşılarına küçük yatırımcıyı temsil eden bir yapı kurulması için çalışmalar yapılmalıdır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Parti Adının Kısaltmasını Bilmiyor Ama Aday Adayı Olmuş!
Parti Adının Kısaltmasını Bilmiyor Ama Aday Adayı Olmuş!
500 Kişi Okuma Yazma Sertifikası Aldı
500 Kişi Okuma Yazma Sertifikası Aldı