Advert
sandalye fabrikası karabük
MİLYONLAR ÇÖPE Mİ GİTTİ?
Sait ALICI
Alıcı Gözüyle

MİLYONLAR ÇÖPE Mİ GİTTİ?

Bu içerik 2966 kez okundu

Geçtiğimiz Pazar günü yöremizin yetiştirdiği siyasetçi ve bürokrat olan, Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan bir basın toplantısı düzenleyerek Bakanlığı’nın Karabük’ü ilgilendiren konular ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Bayram, seyran, tatil, hafta sonu olgusunu bir tarafa bırakıp kamuoyu adına hizmet ettiğimiz bilinci ile iştirak ettik bu basın toplantısına.

Sayın Ceylan Bakanlığı’nın belediyelere yaptığı yardımlar ile bölgemizde devam eden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yatırım ve çalışmalarını harmanladı. Ancak konuşmasının bir yerinde KATI ATIK BERTARAF TESİSİ’ ne konu geldi. Yaklaşık 6-7 yıl önce Aşağıkızılcaören köyü yakınlarında başlayan bu yatırımın KAYMA sebebiyle başka yerde yapılması gerektiğini belirterek, yeni yer konusunda herkesin tavsiyelerine ihtiyaç olduğunu söyledi.

ÇÖP YATIRIMINDA MİLYONLAR ÇÖPE Mİ GİTTİ?

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Sayın Mehmet Ceylan yüklenici firmanın bu güne kadar bazı çalışmalar yaptığını ancak KARAR verilen bölgenin bir HEYELAN bölgesi olması nedeniyle sürekli kaymaların yaşandığını ve bu kaymaların önlenebilmesi için 6 milyon TL nin üzerinde ekstra bir harcama gerektirdiğinden dolayı mevcut alandaki yatırımdan vaz geçtiklerini belirtti.

Tabi kamu adına hareket eden bir basın mensubu olarak, halkımızın da aynı soruyu soracağını düşünerek aklımıza geldi. Buradan soralım istedik.

Peki bu güne kadar yüklenici firmaya ne kadar ödendi?

Harcandığı belirtilen 1.2 Milyon TL nerelere harcandı?

Bizlerin her türlü ekonomik zorluklara rağmen ödediğimiz vergileri harcamak bu kadar kolay mı?

SORUMLUSU KİM?

Bildiğimiz kadarı ile devlet bir yere bir yatırıma karar verirken, teknik incelemesinden, maddi boyutuna ince eleyip sık dokuyor. KIRK KERE toplantılar düzenleniyor. Yatırım kararının çıkıp uygulama noktasına gelene kadar ciddi çalışmalar yapılıyor. Peki o zaman burada sormak lazım;

Bu yatırımın fizibil olduğu konusunda, yerin heyelan alanı olup olmadığı konusunda hiç mi çalışma yapılmadı?

Kimler bu yatırıma olur verdi?

Hangi gerekçe ile bu gerçek GÖZARDI edildi?

HESAP SORULACAK MI?

Katı atık bertaraf tesisinin yer seçimi konusundaki yanlışlığa imza atanlardan, bu karara olur verenlerden hesap sorulacak mı? Bir soruşturma yapılacak mı?

Vatandaşların vergileri ile yapılan kamu yatırımlarında HESAP SORMA mekanizmasının çalıştırılması çok önemli. Zira eğer devlet bunu yapmaz ise vatandaşlar dünden süregeldiği üzere VERGİLERİMİZ HESAPSIZCA HARCANIYOR düşüncesine sahip olmaya devam edecektir.

İŞTE SİZE BENZER BİR ÖRNEK

Bakan Yardımcısı Sayın Mehmet Ceylan’ın bu açıklamasının hemen birkaç gün ardından Karabük Üniversitesi Rektörü Sayın Refik Polat KAYAN AYYILDIZLI STAD ile ilgili kazıklama çalışmalarının yapılacağı şeklinde bir açıklama yaptı.

Aslında birbiri ile farklı olmakla birlikte kaderi itibarıyla birbiri ile örtüşen iki konu oldu. Sayın Polat sorunu tabiri caiz ise kucağında buldu. Çözmek için ciddi çabalar harcıyor. Üniversite’nin bütçesine dokunmayan 30 Milyon TL olması tahmin edilen bu KAZIKLAMA çalışmasını yapmanın yollarını arıyor. Ekonomi Bakanlığı’ndaki müracaat sonuçlandı mı bilmiyoruz. Ancak;

Burada da hemen aklımıza yukarıda ki gibi geliverdi. Peki ya sorumluları? Aylar önce Ayyıldızlı stad daki kaymayı haber yapmıştık. Rahatsız olanlar çok oldu ama sorumlular hala cevap vermedi.

Şimdi bir kere daha yeri gelmişken soralım. SORUMLULARINDAN HESAP SORULDU MU? SORULACAK MI?

Haberin ardından yaptığımız araştırmalarda Ayyıldızlı Stad projesinin teknik alt yapısında Karabük Üniversitesi’nin İnşaat Mühendisliği biriminin çalışma yaptığını duymuştuk. Mesela bu yatırımı başlangıcında inceleyen, kontrol eden Prof, Doçent, Yard. Doç. Öğretim Görevlisi vs var mı?

Şeytanın avukatlığını yaparak başka bir soru daha soralım? Peki o gün bu yatırıma teknik manada onay verenlerden FETÖ soruşturmasında uzaklaştırılan, gözaltına alınan, ilişkisi kesilen, tutuklanan var mı?

Hiç kimse unutmasın ki, dünyanın en çok vergi veren ülkelerinden birisinin insanları olarak,

Günlük iki simit parası olan Asgari Ücret’ten bile vergi alınan bir ülkenin insanları olarak,

Ekonomik sıkıntıların iyice yaşandığı şu günlerde kıt kanaat kazançları ile vergilerini ödemeye çalışan bir ülkenin işverenleri olarak,

Toplanan vergilerin harcama noktasında sorgulamak, eleştirmek, hatta ve hatta yapılan yanlışlardan hesap sorulmasını istemek en doğal hakkımız olsa gerek.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Karabüklü     2016-10-12 Vah Karabük'üm 7 sene beklemiş. Bir yedi senede yenisini bekler.
üniversiteli     2016-10-12 Ayyıldız Stadın kararını veren şu anki Milletvekili eski rektör Burhanettin Uysal'dı. Hadi bakalım kim hesap sorabilecek?
ahmet vatansever     2016-10-12 Bizlerden vergiler daha elimize para geçmeden kesiliyor. Bu konu Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın kulağına gitse, bu kararı veren bir tane bürokrat kalmaz burada. Mutlaka gerekli soruşturmaların ciddi şekilde yapılması lazım.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Parti Adının Kısaltmasını Bilmiyor Ama Aday Adayı Olmuş!
Parti Adının Kısaltmasını Bilmiyor Ama Aday Adayı Olmuş!
500 Kişi Okuma Yazma Sertifikası Aldı
500 Kişi Okuma Yazma Sertifikası Aldı