Advert
sandalye fabrikası karabük
Sanayi Bakanı, Piyasalar, KARDEMİR
Sait ALICI
Alıcı Gözüyle

Sanayi Bakanı, Piyasalar, KARDEMİR

Bu içerik 2220 kez okundu

SANAYİ BAKANI

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Dr. Faruk Özlü ertelenen Karabük Ziyaretini yarın (20.10.2016) gerçekleştirecek. İnşallah son anda yine bir erteleme olmaz.

Sayın Bakan’ın son anda ertelenen ziyareti öncesinde “HEYBESİNİN DOLU” geldiği şeklinde çeşitli söz ve söylemler etkili ve yetkili camialarda konuşulmuştu. Bu HEYBE de neler olduğunu elbette yarın göreceğiz. Bakalım bilmediğimiz ne sürprizler olarak. Bildiğimiz İsmetpaşa bölgesinde planlanan organize sanayi ile ilgili somuta dayalı açıklamalar olacak. Yeter mi? Elbetteki Yetmez. Zira şu anda ülke genelinde içten içe yaşanan, bir türlü dillendiremediğimiz ekonomik sıkıntıların hafifletilebilmesi için, hızlı bir şekilde, yöremize özel, çözüm noktasında taleplerde bulunmak lazım.

Sanayi Bakanı Sayın Özlü’ye iyi dikkat etmek lazım. Aslında hükümet ve Batı Karadeniz Bölgesi bağlamında bakıldığında, bulunduğumuz yöreden tek BAKAN. İyi değerlendirmek lazım. Akıllı, akılcı, kalıcı ve çözüm odaklı taleplerde bulunmak lazım.

PİYASALAR

Her ne kadar ekonomik büyüme, ihracat rakamları, cari açık vs rakamlar sanki her şey yolunda gidiyormuş gibi görünse de piyasaları iyi takip etmek lazım. Özellikle yöremiz açısından bakıldığında İnşaat Sektörü ve tabii ki olmazsa olmazımız Demir Çelik Sektörü ve KARDEMİR açısından iyi okumak lazım. Bakın son 10 yılın katlanarak çıkış yapan inşaat sektörü durgunluk hatta geriye düşüş noktasına geldi, gelmeye de devam ediyor. Sektördeki oyuncuların sıkıntıları ciddi manada kendini iyiden iyiye hissettiriyor. Hiç kimse bir şey olmaz demesin, zira bu sektör birbirine göbeğinden bağlı birçok sektörü etkiliyor. Zincirdeki bir kopma, kartopu gibi bir çok sektörü beraberinde götürür.

KARDEMİR

Kardemir’de her ne kadar ürün çeşitlemesi olmakla birlikte geniş manada bakıldığında inşaat sektörünün içinde olan, ciddi oyunculardan bir tanesi. Çok basit şekliyle örneklersek, inşaat sektörü durur yavaşlarsa, bölgedeki haddeler de yavaşlar ve durur. Bölgedeki haddeler yavaşlar ve durur ise, kütük talepleri de yavaşlar ve durur. Kütük talepleri yavaşlar ve durur ise, mecburi üretmek zorunda kalan Kardemir yavaşlayıp duramaz fakat stokları yükselir. Satış yapamaz ise kazanç olmaz. Kazanç olmaz ise hammaddelerini alamaz. Borçlarını ödeyemez. Daha da zorlarsak çalışanının maaşını bile ödeyemez.

Görüldüğü gibi piyasaları iyi okuyup KARDEMİR’ i iyi anlamak lazım. Evet ticari çekişmeler, farklı açılardan bakışlar, dava süreçleri... Bunların hepsi mecrasında devam eder. Ancak ortak paydamız KARDEMİR’in ayakta durması ve ticari faaliyetlerini sürdürmeye devam etmesi lazım.

Bu bağlamda, Rekabet gücünü ayakta tutabilmek için, Ana kalem maliyetlerinin aşağı çekilebilmesi lazım. Sayın Bakan’dan da bu konularda ciddi talepler olması gerekir. Mesela son aylarda uluslar arası piyasalarda KÖMÜR fiyatlarında ciddi artışlar oldu. Ton fiyatı 100 dolarlar civarında iken birden 200 dolarların üzerine çıktı. Ana maliyet kalemlerinden birisinde ikiye katlanan bir artış olur iken üretilen ürün fiyatlarında ise aynı oranda bir artış yok. O zaman yapılacak en önemli iş Kardemir stok sahasına girene kadar oluşan diğer maliyetlerde yapılabilecek düşüşleri gözden geçirmek lazım.

Mesela; İthalat sırasında CIF kıymet üzerinden alınan %1 CKP (çevre katkı payı)’de bir süreliğinde bile olsa sıfırlamaya gidilebilir. Mümkün mü? Elbette hükümet isterse mümkün. Nitekim geçtiğimiz yıl alınan bir karar ile, vadeli ithalatta alınan %6 KKDF (Kaynak Kullanım Destekleme Fonu) bazı ürünler için SIFIR olarak yeniden düzenlendi. Buna benzer bir karar neden CKP için de olmasın? Zira basit bir hesap ile 2 milyon ton kömür ithalatında 220 USD CIF kıymetten yaklaşık 4.5 milyon dolar bir maliyet tasarrufu demektir.

Yeter mi? Elbette yetmez. Zonguldak ve Eren limanından yapılan TCDD taşımalarında, büyük çapta hizmet alan müşteri gözüyle bile bakılarak taşıma indirimi sağlanabilir. Düşünün bir kere, Ton başına 2 Dolar indirim yapılsa, bu 4 milyon dolar maliyet tasarrufu demektir.

Aslında örnekleri çoğaltmak mümkün. Ben sadece bir konu başlığı olarak verdim. Dikkat edin iptal edilen Sayın Bakan’ın ziyaretinde Kardemir yoktu. Ama şimdi var. Bunu çok önemsiyorum. Bu fırsat iyi değerlendirilmeli. Birbiri ile mücadele içinde olanlar da dahil, siyaseti, STK ları, herkes ortak payda da toplanıp, açmaya çalıştığım yol üzerinden, yarın ciddi ve de güçlü bir ses ile bu talepleri seslendirmeli.

Unutulmamalıdır ki, yarın ticareten ayakta duramayan bir KARDEMİR olması halinde, eleştireceğimiz, çekişeceğimiz, tartışacağımız bir KARDEMİR’de olmaz.

Allah geçmişteki günleri tekrar geri getirmesin. 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Parti Adının Kısaltmasını Bilmiyor Ama Aday Adayı Olmuş!
Parti Adının Kısaltmasını Bilmiyor Ama Aday Adayı Olmuş!
500 Kişi Okuma Yazma Sertifikası Aldı
500 Kişi Okuma Yazma Sertifikası Aldı