Advert
sandalye fabrikası karabük
Bakan ziyaretinde neler oldu? Dikkat çeken noktalar...
Sait ALICI
Alıcı Gözüyle

Bakan ziyaretinde neler oldu? Dikkat çeken noktalar...

Bu içerik 2583 kez okundu

BAKAN ZİYARETİNDE NELER OLDU?

Uzun süredir beklenen Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’nün Karabük ziyareti nihayet gerçekleşti. Yoğun bir program yine yoğun bir koşuşturma ile hızlı bir şekilde tamamlandıb

Elbette ki bu tür Bakan ziyaretlerinde, bakanlığına bağlı birimler ile ilgili yatırımlar, hizmetler ve talepler ön planda çıkar. Sayın Özlü’nün bakanlığı öyle çok çeşitli yatırımları içeren bir bakanlık değil. Doğal olarak da talepler dar çerçevede kalır. Ancak uzun süredir beklenen ve bir kere ertelenen ziyarette HEYBE’de Karabük’e özel ne var? Beklentisi yüksekti.

Bizde kamuoyu adına görev yapan gazeteciler olarak, haber editörü arkadaşımız Alparslan ve kadim dostum Okan Küçük ile beraber sabasın 8.30’unda Eskipazar ilçemiz İsmetpaşa mevkiindeki Söğütlü çeşme karşısındaki alanda Sayın Bakan’ı protokol üyeleri ile birlikte beklemeye başladık. Ne yalan söyleyelim yaklaşık bir saat güneşin gülen yüzüne karşılık keskin soğuk ile birlikte birazda üşüyerek bekledik.

Söğütlü çeşmenin hemen karşısından başlayan ve Bayındır köyü sınırı arasında kalan yeni ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİnin yer tanıtımı ile başlayan bakan ziyaretinin başlangıcı GEÇİYORDUM UĞRADIM misali oldu.

BAKAN ZİYARETİNDE DİKKAT ÇEKEN NOKTALAR

Sabahki karşılamada Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergiliyi göremedik yerine Başkan Yardımcısı Fatma Danışman vardı. Bir sürede programın kalanını takip etti.

Organize Sanayi Bölgesinin sunumunun yapılacağı karşılama alanında hani hiç hazırlık yapılmamış desek yeri var. Çalı, çırpı ve otlar son dakika da temizlenmeye çalışıldı. Hani çay simit hazırlığı yapılsa temiz 100 simit 200 çay giderdi herhalde.

Karabük Üniversitesi’nin temsili akademik yıl açılışı programı iyi hazırlanmıştı. Sinema televizyon bölümünün görsel hazırlığı hatta salona sığmayan misafirler için dev ekran koymayı gayet güzeldi. Programın yoğunluğundan olsa gerek konuşmalar kısa ve özdü. Karabük Milletvekilimiz usta siyasetçi Mehmet Ali Şahin’in daha çok bilimsel çalışma, daha çok makale, daha çok sonuca dayalı akademik etkinlik tavsiyesi önemliydi.

Eski rektör ve Karabük Milletvekilimiz Burhanettin Uysal’ın 15 Temmuz çerçevesine oturttuğu konuşması etkileyici idi. Sayın Uysal spontane konuştu. Teklemedi. İçten ve samimi konuştu. Sayın Uysal’ın doğrusu HATİP yönünü ilk defa gördüm.

Sayın Bakan Faruk Özlü’nün temsili ilk ders konuşması ise hem çok uzun hem de çok sıkıcı idi. Bir ara salonu gezen dev ekrandan baktın hani salonda epey bir uyuyan vardı. Çoğu kişi ne zaman bitecek bu konuşma diye içinden söylendi desem yeri var. Sayın Mehmet Ali Şahin’in gözünü kırpmadan dinlemesi ise dikkatimizi çekti.

Valilik ziyareti başlangıcında kısa bir seremoninin ardından Vali Aktaş’ın brifingine geçildi. Basın mensuplarına kapalı olduğu bildirildi. Bizimle birlikte orada bekleyen çok sayıda basın mensubu saygı gösterdi. Ancak brifing salonuna bazı gazetecilerin bilerek yada bilmeyerek alınması, hatta göz yumulması dikkatimizden kaçmadı.

Kardemir ziyareti öğle yemeğine rastlaması nedeniyle önce yemeğe geçildi. Yemek organizasyonunda masanın bir tarafı çalışanlar, bir tarafı protokol üyeleri ve ziyaret heyetindekilere ayrılması kaynaşma açısından güzel bir koreografi idi. İyi düşünülmüş. Ancak self servis yemek alınmasında çalışanlar ile misafirlerin aynı sıraya girmesi, Sayın Bakan ve A Protokol’ün yemeklerini bitirdiği sırada hala sırada olan misafirlerin olması, bir çok misafirin daha yemeğini bile bitiremeden kalkmasına neden oldu.

Kardemir Genel Müdürü Uğur Yılmazın basın mensupları ve A protokole verdiği brifing iyi hazırlanmıştı. Kısa, net, anlaşılır ve hedefe, sonuç almaya yönelikti. Bakan Faruk Özlünün brifing sonunda KALİTE vurgusu ve sorusu gerçekten önemliydi. Kardemir’in geleceği, satış beklentisi ve rekabet gücü açısından çok önemli bir yatırım olan Kangal Haddesinin gezisi iyi seçimdi. Genel Müdür Yılmaz’ın oto lastik teli vurgusu, ülkenin ithalat kalemlerine dikkat çekmesi, yerli üretimin kullanılmasının teşviki noktasındaki talebi ve kangal haddesi gezisi örtüştü. Umarım sayın Bakan Özlü mesajı iyi almıştır. Bunun ileriki zamanlarda da sık sık vurgulanması ve işlenmesi çok önemli.

Ak Parti İl Başkanlığı ziyaretinde Sayın Mehmet Ali Şahin ile Bakan Faruk Özlü arasındaki “Buyurun siz oturun” koltuk ikramı nezaket açısından takdirlikti. İl Başkanı Timurçin Saylar BÜYÜKLER varken koltuğunu ikram etti. Her zamanki ağırbaşlılığı ve yerinde davranışı ile nezaket gösterdi. Sayın Mehmet Ali Şahin yılların siyasetçisi, her kademede görev almış bir insan olarak Aktif Bakanlık görevindeki Özlü’ye siz buyurun demesi, yine Sayın Bakan Özlü’nün Partinin AĞABEY pozisyonundaki Sayın Şahin’in önüne geçmemek istemesi güzel bir görüntü oluşturdu. Tabii sonunda koltuk sahibine kalmasına rağmen İl Başkanı Timurçin Saylar yine de o koltuğa oturmadan ayakta kısa ve öz bir sunum yaptı.

Sayın Bakan her talebe kısa öz bir şekilde EVET dedi. Hatta ev sahiplerinin gözlerine bakarak BAŞKA diye soruverdi. Hani hepsi bu muydu dercesine!

Bizde ülkemizin ilk demir çelik fabrikası burada iken, yıllardır konuşulan YERLİ OTOMOBİL’in ilk yatırımının yeni organize sanayiye yapılıp yapılamayacağını sorduk. Hani ilklerin kenti olmaya devam edelim bağlamında. Sayın bakan net cevap vermedi sadece çalışmalarda gelinen noktaya değindi. Ancak ben bu  talebin SLOGAN haline getirilmesini siyasilerimize tavsiye ediyorum.

Kardemir Genel Müdürü Uğur Yılmaz’ın net talep etmediği ancak brifinginde vurguladığı, REKABET VE MALİYET konusundaki devletin vergi, harç ve fon kesintileri kısmından yola çıkarak Çevre Katkı Payı konusunda bir düzenlemeyi de hemen ikinci soru olarak ortaya koyduk. Sayın Bakan MÜJDE bağlamında çalışmanın son noktaya geldiğini belirtti.

Ticaret ve Sanayi Odası ziyaretinde Başkan Tuncay Özcan önceden hazırlanmış yazılı bir metni okuyarak brifing verdi. Aslında metin çok güzel hazırlanmıştı. Ancak sanırım vurgulanması biraz eksik oldu. Yeşil pasaport ve özellikle sıfır faizli Kredi talebi önemliydi. Zira iş piyasalarında ciddi bir nakit sıkıntısı hissediliyor son günlerde.

Karabük Milletvekilimiz ve yöremizin AĞABEY’i Mehmet Ali Şahin’in Karabük TSO ziyaretine katılmaması dikkatlerimizden kaçmadı. Çeşitli nedenler söylenebilir ama burada tahminlere dayalı konuşmayı uygun görmüyorum.

Dikkatimizi çeken bizce önemli bir nokta ise Başkan Özcan’ın özenle hazırlayıp masaya koyduğu KALEM yerine Bakan Özlü danışmanlarının verdiği sade, günlük işlerimizde kullandığımız kırmızı bir kalem kullanması oldu. Burada verilmek istenen bir mesaj olsa gerek.

Başkan Tuncay Özcan’ın ihracat kalem ve miktarına ilişkin açıklamalarına dayanak, Kardemir yatırımları arasına sıkışmış Gümrük Müdürlüğü’ün yeni bina ihtiyacına ilişkin sorumuza sayın Bakan, Gümrük ve Ticaret Bakanı’na ileteceği yönünde açıklama yaptı. Karabük Valisi Mehmet Aktaş’ın kendisine daha önceden bildirilen bu sıkıntı karşısında böyle bir talep var” şeklinde GEÇİŞTİRME si dikkatimizden kaçmadı. Aslında sayın Vali’den Karabük yerelinde çözülebilecek böyle bir konuda net bir açıklama bekliyorduk. Bu arada İl Başkanı Timurçin Saylar’ın duyarlı bir şekilde notunu alması, hatta akşam saatlerinde bizi arayarak Gümrük Müşavirliği firması olmamız hasabıyle nerenin uygun olabileceği noktasında fikrimizi sorması taktir edilecek bir davranış oldu.

Sunum sonrasında konuştuğumuz Mescier firması sahiplerinden Mehmet Mescier’in Başkanın açıkladığı ithalat-ihracat rakamlarının çoğunluğunu biz yapıyoruz. Ancak bunu Karabük’ten yapmıyoruz. Oraya konulan bir iki memur ile bu iş olmaz. Ciddi bir personel yapılanması lazımşeklindeki düşüncesi ve fikri gerçekten önemli. Umarım siyasiler detaylarını sorup sorgulayıp gereğini yaparlar.

Yine, iş adamı Mehmet Özçelik’in daha önce görev yapan eski Gümrük Müdürü Elmas Sakarya’yı kastederek, Elmas hanım ile yıllar önce bir çalışma yapmış ve geniş bir yer bulmuştuk. Hala o iş bitmedi mi” şeklinde hayretle bana sorması yine çok önemli bir nokta. Kendisine bu konunun geçmişini ayak üstü anlattım. HAYRETLER içerisinde dinledi.

İşte bizim gözümüze takılan böyle bir BAKAN ziyareti gerçekleşti.

Bu arada bizleri programın takibine yetiştirmek için var gücü ile gayret sarf eden Valilik Basından Hasan kardeşime teşekkür etmek lazım.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Parti Adının Kısaltmasını Bilmiyor Ama Aday Adayı Olmuş!
Parti Adının Kısaltmasını Bilmiyor Ama Aday Adayı Olmuş!
500 Kişi Okuma Yazma Sertifikası Aldı
500 Kişi Okuma Yazma Sertifikası Aldı